Güncel

AdSense kazançlarınız risk altında ne demek?

Google adsense adında bana mail geldi. Gelen maili açtığımda konu başlığında AdSense kazançlarınız risk altında: Reklamlarınızın .txt dosyasını düzeltin yazısı vardı.

Dikkatimi çekti çünkü blogofis.com üzerinde adsense reklamından farklı başka reklam veren firmaların verdiği reklamlarda vardı. Acaba reklamlar çakıştı da google bana engelleme spam mı atacak dedim.
Olur mu olur valla. Google Adsense alacaksan sadece adsense reklamı ekleyeceksin diyebilir diye kendimce düşündüm.
Gelen maili okuduğumda Google adsense alan sitelerin dosyalarında barındırdığı ads.txt dosyasının içinde adsense yayıncı kimliğininde olması gerekiyormuş.
Gelen mail şöyle;
“Acil: Herhangi bir işlem yapılmazsa gelirinizde düşüş görülebilir.
Değerli Yayıncı,
pub-3********** AdSense hesabı üzerinden para kazandığınız bir veya daha çok sitede yer alan ads.txt dosyasının doğru yayıncı kodunu içermediğini fark ettik.
Google, doğru yayıncı kimliklerini içermeyen ads.txt dosyalarına sahip sitelerde reklam yayınlamayı Kasım 2017’de durdurmuştur. Bu durumun kazancınızı etkilememesi için lütfen ads.txt dosyalarınızı bir an önce güncelleyin.
Sitelerim bölümünü ziyaret ederek, durumdan etkilenen sitelerinizin listesine ulaşabilirsiniz. Bu hesap aracılığıyla para kazandığınız her sitenin ads.txt dosyasında aşağıdaki snippet’in bulunduğundan emin olun:
google.com, pub-33********, DIRECT, f***********
AdSense’in güncellediğiniz ads.txt dosyalarını işlemesi 24 saat sürebilir.
ads.txt dosyası, alıcıların bu dosyayı nasıl kullanacağı ve dosyayı sitelerinize nasıl uygulayacağınız hakkında daha fazla bilgiyi AdSense Yardım Merkezi’nden edinebilirsiniz.”

mesajı geldi ve adsense giriş yaptığımda gerekli kodu alıp ads.txt dosyasının içine yapıştırdım. Ve dosyayı blogofis.com kurulu olan dosyaların olduğu yere attım ve google’ın incelemesi için beklemeye aldım.

Google Adsense sitesine girdiğimde de Kazançlarınız risk altında – ads.txt dosyalarınızdan bir veya daha fazlası AdSense yayıncı kimliğinizi içermiyor. Gelirinizde önemli düzeyde olumsuz bir etkiye neden olmasını önlemek için bu sorunu hemen giderin uyarısıyla karşılaştım.
Google Ads.txt nasıl oluşturulur?
AdSense için kendi ads.txt dosyanızı oluşturma

Aşağıdaki adımları izleyerek, Google’ın reklam envanterinizi satma yetkisine sahip olduğunu kamuya bildirmek üzere bir ads.txt dosyası oluşturabilirsiniz:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   WordPress blogu aracılığıyla para kazanmanın farklı yolları

1-Bir metin (.txt) dosyası oluşturun.
2-Aşağıdaki satırı dahil edin:

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Önemli: pub-0000000000000000 yerine kendi yayıncı kimliğinizi girdiğinizden emin olun.
3-Ads.txt dosyanızı kök alanınızda barındırın (örneğin, https://example.com/ads.txt).

Burada “kök alan”, IAB ads.txt spesifikasyonundaki tanımına uygun şekilde, herkese açık son ek listesinin bir düzey aşağısı olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, “co.uk” herkese açık son ek listesinde olduğu için “google.co.uk” kök alan olarak kabul edilirken, “maps.google.co.uk” kök alan olarak kabul edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu