Sinema

Asker Temalı 15 Efsane Film

Asker filmleri hayranı olan izleyeciler için birbirinden etkili 15 efsane filmi sıraladık.

Asker filmleri hayranı olan izleyeciler için birbirinden etkili 15 efsane filmi sıraladık.  Asker filmleri, Asker filmleri fragmanları, Asker filmleri izle…

1- Müfreze (Platoon)
Yapım Yılı: 1986 Imdb puanı: 8.1
Yönetmen: Oliver Stone

Müfreze, yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir.

Müfreze (Platoon) ile ilgili görsel sonucu

2- Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)
Yapım Yılı: 1998 Imdb Puanı: 8.6
Yönetmen:Steven Spielberg

Er Ryan’ı Kurtarmak, Steven Spielberg tarafından yönetilerek, Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu bir savaş filmi.

Er Ryan'ı Kurtarmak ile ilgili görsel sonucu

3- Full Metal Jacket
Yapım Yılı: 1987 Imdb Puanı: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick

Full Metal Jacket, Stanley Kubrick’in hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı film.

Full Metal Jacket ile ilgili görsel sonucu

4- Kıyamet (Apocalypse Now)
Yapım Yılı: 1979 Imdb Puanı: 8.5
Yönetmen:Francis Ford Cappola

Apocalypse Now, Vietnam Savaşı sırasında geçen, 1979 yapımı Amerikan savaş filmi. Film, Joseph Conrad’ın Heart of Darkness isimli romanının uyarlamasıdır.

Kıyamet (Apocalypse Now) ile ilgili görsel sonucu

5- Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)
Yapım Yılı: 2009 Imdb Puanı: 8.3
Yönetmen: Quentin Tarantino

Soysuzlar Çetesi, Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı film.

Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds) ile ilgili görsel sonucu

6-Dağ (The Mountain)
Yapım Yılı:2012 Imdb:8.3
Yönetmen:Alper Çağlar

Dağ, yönetmenliğini Alper Çağlar’ın yaptığı 2012 yapımı Türk macera, dram filmidir. Film, 16 Kasım 2012 tarihinde gösterime girmiştir.

Dağ (The Mountain) ile ilgili görsel sonucu

7- Dağ II (The Mountain II)
Yapım Yılı:2016 Imdb:9.7
Yönetmen:Alper Çağlar

Dağ II, yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Çağlar’ın yaptığı 2016 yapımı aksiyon, savaş ve dram filmidir. 2012’de vizyona giren Dağ filminin devamıdır. 4 Kasım 2016 tarihinde gösterime girmiştir.

Dağ II (The Mountain II) ile ilgili görsel sonucu

8-Nefes: Vatan Sağolsun (The Breath)
Yapım Yılı: 2009 Imdb:8.2
Yönetmen: Levent Semerci

Nefes: Vatan Sağolsun, 2008-2009 yıllarında Antalya’da çekilen, yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı Türk filmidir. Çoğu ünlü olmayan oyunculardan kurulan bir kadroya sahip olan Nefes: Vatan Sağolsun, 16 Ekim 2009 günü gösterime girmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Aygün Aydın kimdir kaç yaşında ve nereli?

Nefes: Vatan Sağolsun (The Breath) ile ilgili görsel sonucu

9- Avcı (The Deer Hunter)
Yapım Yılı: 1978 Imdb: 8.2
Yönetmen:Michael Cimino

Avcı, yönetmenliğini Michael Cimino’nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır.

Avcı (The Deer Hunter) ile ilgili görsel sonucu

10-Zafer (Glory)
Yapım Yılı: 1989 Imdb Puanı:7.9
Yönetmen:Edward Zwick

Robert G. Shaw, Amerikan İç Savaşı’nda Amerika Birleşik Ordularında zencilerden oluşan bir alayın başına liderlik etmesi için atanmış bir komutandır. Siyahlara karşı yapılan ayrımcılığa ve köleliğe karşı da olan bu savaş, tüm alay için oldukça zorlu bir sınavdır.
Düşman ordularının, zenci askerlerden oluşan bu birliğin kumandanının öldürülmesi emrinin yanında, birliğin kendi askerleri arasındaki olaylar da, Robert G. Shaw’un üstesinden gelmesi gereken sorunlar arasındadır.
Amerikan İç Savaşı’nda savaşmış Robert G. Shaw’un ailesine yazmış olduğu mektuplardan derlenerek sinemaya aktarılmış Zafer, hem Edward Zwick filmografisinin hem de sinema tarihinin önemli filmleri arasında yer alıyor. Tüm oyuncu kadrosunun başarılı performanslarının yanında, Denzel Washington’ın olağanüstü oyunu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığını da ekleyelim.

Zafer (Glory) ile ilgili görsel sonucu

11- Kapıdaki Düşman (Enemy At the Gates)
Yapım Yılı: 2001 Imdb Puanı:7.6
Yönetmen:Jean-Jacques Annaud

2001 yılının 27 Nisan ayında tüm Dünya’da aynı anda sinemalarda yerini alan Kapıdaki Düşman filmi gerçek hikaye, dram ve roman konularını ele alıyor. 131 dakika uzunluğundaki Kapıdaki Düşman filminin İMDB’den aldığı 7.6 değerindeki puanı yıllardır korumaya devam ediyor. Jean-Jacques Annaud’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin senaryosu da Jean-Jacques Annaud ve Alain Godard’a aittir. Dünyaca ünlü aktörlerin başrolü paylaştığı Kapıdaki Düşman filminin başını çeken oyuncuları ise, Jude Law, Ed Harris, Joseph Fiennes gibi isimlerdir. Almanya , İngiltere , İrlanda ve ABD gibi geniş çaplı bir çekim alanına sahip olan Kapıdaki Düşmanın çekimlerini tamamlayabilmek için 2001 yılında muazzam bir harcama yapılarak 68 Milyon Dolar bütçe ayrılmıştır. Buna karşılık daha ilk haftadan yapılan harcamayı ikiye katlayan film büyük beğeni kazanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Bu hafta kaçırılmaması gereken fragmanlar

İkinci Dünya Savaş’ının en büyük rol oynayan şehirlerinden biri olan Stanligrad’ta geçen hikayemizde, gerçek bir olaydan esinlenerek yola çıkılmıştır. Soğuk savaşın en büyük acılarını yaşayan Stalingrad halkına yaşadıkları yer adeta bir mezarlık olmuş ve acılarını en derinden ve en kötü biçimde yaşayan insanlar olarak tarihe geçmiştir. Şehrin sokaklarında Alman ordusu ölüm saçmaktadır ve iki tarafın saflarında bulunan en iyi keskin nişancıları bu savaşta çok büyük bir rol oynamaktadır. Savaş devam etmekteyken iki keskin nişancı amansız bir mücadeleye kapılırlar ve birbirlerinin peşine düşerler. Rus Sovyet birliğinin keskin nişancısı olan Vasiliy Grigoryeviç Zaytsev ismindeki genç asker işinde gerçekten iyidir ve Halkı arasında çok büyük bir üne sahip olmuştur. Bu ünü Almanların da dikkatini çekmiş ve onlarında bir keskin nişancı çağırmalarına neden olmuştur. Karşısında ki nişancıda yılların tecrübesi ve eğitimi ile birlikte genç askere karşı kişisel bir savaş açar ve insanların her gün öldüğü savaşın tam ortasında amansız bir kapışmaya girerler.

Kapıdaki Düşman (Enemy At the Gates) ile ilgili görsel sonucu

12- Hiddet (Fury)
Yapım Yılı: 2014 Imdb Puanı: 7.6
Yönetmen: David Ayer

İkinci dünya savaşı sonlarını anlatılmaya çalışılmış filmde Wardaddy ‘ın koruması gerektiği tank ve mürettebatla birlikte neler yaşadıkları anlatılmaktadır.

Hiddet - Fury

13- İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)
Yapım Yılı: 1999 Imdb Puanı:7.6
Yönetmen: Terrence Malick

İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü.

Film Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış. Ama öykü, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, korkunç stres altındaki insanların aralarında gelişen güçlü bağların arasında dolaşıyor.

İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) ile ilgili görsel sonucu

14- Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker)
Yapım Yılı: 2008 Imdb:7.6
Yönetmen:Kathryn Bigelow

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Kiralık Aşk Dizisi Sezon1, Sezon2

Ölümcül Tuzak 2009 ABD yapımı gerilim filmidir. Kathryn Bigelow’un yönettiği film 2009’un en fazla övülen filmlerinden biri oldu ve birçok festival, organizasyon ve gruptan ödüller kazandı.

Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker) ile ilgili görsel sonucu

15- Bir Zamanlar Askerdik (We Were Soldiers)
Yapım Yılı:2002 Imdb:7.2.
Yönetmen: Randall Wallace

Bir Zamanlar Askerdik, başrolünde Mel Gibson’ın oynadığı, yönetmenliğini Randall Wallace’in üstlendiği, Vietnam Savaşı’nı konu alan 2002 yapımı savaş filmidir.

Bir Zamanlar Askerdik (We Were Soldiers) ile ilgili görsel sonucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu