Genel

Askerde fotoğraf paylaşmak neden yasak?

Askere giden ve askerlik görevini yapan her birey askeriyede fotoğraf çekmek yasak olduğunu bilir. Peki askerde neden fotoğraf paylaşmak yasak bunu biliyor musunuz?

Askere giden ve askerlik görevini yapan her birey askeriyede fotoğraf çekmek yasak olduğunu bilir. Peki askerde neden fotoğraf paylaşmak yasak bunu biliyor musunuz?

Türkiye sınırları içinde askerlik yapmak bizde vatani görev yani kutsal görev olarak sayılır. Ana kucağından sonra asker ocağı, peygamber ocağı olarak anılır.

Her 20 yaşına gelen ve askerlik hizmetine uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı askerlik hizmetini yapmakta zorunludur.

Aynı zamanda meslek olarak da bu işe kendini adamış her Türk vatandaşı bu hizmeti görev olarak yapar.

Her ne kadar kendimize ait bir sırlarımız, sakladıklarımız olduğu gibi askeriyede de bu geçerlidir. Askeriye yani Türk ordusu tamamen kendi alanları içerisinde operasyon, kişi bilgileri gibi birçok bilgiyi kendi internet alt yapısında saklar muhafaza eder.

Askeriyenin nizamiyesine giriş yaptıktan sonra artık bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir neferi olarak bulunursunuz. Bu yüzden askeriyenin kendine göre de bir takım kuralları ve nizamları vardır. Giriş yaptıktan sonra bu kurallara uymak her türk vatandaşının görevidir.

Bu yüzden birçok bilgi barındığından dolayı dışarıya bilgi sızdırılması yasak olur. Kesinlikle bilgi paylaşılmaz.

Diğer ülkenin askerleri olsun, terörist gibi düşmana hiçbir şekilde bilgi sızmaması gerekiyor. Bu yüzden askeriyede fotoğraf paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Özellikle bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından vatandaşlarımızı oyuna getirerek bir kampanyaymış gibi akım başlatırlar. Bunun amacı genelde Türk askerinin durumunu ve konumunda bulunan askeri birliğin içindeki araç, silah ve teçhizatını öğrenmektir.

Bir akım gibi görükse de aslında bu bilgi toplamanın en kolay yoludur.

Şuanda milyonlarca kullanıcı sosyal medya kullanarak kendi alanında bulunan bilgileri de dünyaya paylaşmış bulunuyor.

Bir düşmanın yada bir şahıs hakkında sosyal medya üzerinden bilgi toplamak oldukça kolaydır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Mehir ne demek? Mehir ne anlama geliyor? Sen Anlat Karadeniz

Yıkarıda da belirttiğim gibi akım dedikleri paylaşımlar tamamen bilgi almak için yapılan bir eylemdir.

Sosyal medya kullanıcıları bu konuda dikkatli olmalı. Özellikle asker olan her Türk vatandaşı silah, teçhizat gibi ordu mallarını tamamen kendi içinde bilmeli ve saklamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu