Genel

Bu zamanda dolara para yatırmak ne kadar mantıklı?

Yaşanan politik nedenlerden dolayı ülkemizin ekonomik sıkıntılar içerisine girdiğini biliyoruz. Ve çoğu üretim dolar üzerinden olduğu için hayli bazı ürünlerde pahalandı ve artık vatandaşlar paralarını dolar kuruna çevirmeyi planlıyor. Peki bu zamanda dolara para yatırmak ne kadar mantıklı?

Dolar, Amerika devletinin kullandığı para birimi olarak geçiyor. Bu zamana kadar bir çok aldığımız ürün ve ülkemize giren aklınıza gelen her türlü malzeme dolar kuru üzerinden alınıyor. Yeni alınan hükümet kararı ile dolar ile alışveriş yapmak değilde Türk lirası ile alışveriş yapılması konusunda uyarılıyor.

Şimdi baktığımız zaman vatandaşlarımız doların yüksek olması ve her geçe günde doların artmasıyla beraber türk lirasını dolara çevirmek için, dövizcilerin önünde dolar takibi yapıyor.

Dövizcilerin önünde dolar takibi yapılıyor ve doların yükselmesi veya artması durumunda da doları al sat yöntemi ile değerlendirme içinde.

Bu zamanda dolara yatırım yapmak veya dolar üzerinden döviz teknik analizi yapmak ne kadar doğru?

Dolarla ilgili herkes dolarla ilgili son haberleri takip etmekte. Özellikle zengin kesit olan yani dolar alacak kadar parası olan vatandaşlar kur üzerinden doların analizini yapmakta. Hatta bu dönemde dolar ile ilgili bir çok web sitesi kuruldu.

Yatırım için dolar alınır mı?

Döviz’i yakından ve son gelişmeleri takip eden analiz sitesinden edinilen bilgilere göre doların şu anki Türk lirasına karşı değeri 6,41 seviyesinde.

1

1 yılda dolar 3.40 seviyelerinde iken zamanla 7 liraya kadar değerinin arttığı görülmüştür.
1 aylık raporu analiz etmeme göre dolar tabi 1 ay önce 7.11 seviyesinde iken Merkez Bankasının müdahalesi ile birlikte dolar şuan 6.40 seviylerinde hareket ediyor.

Yeni yaptırımlar ve İran, İdlib gibi dış politikadan alınan kararlara göre tekrar bir dolar krizi geleceği görülebiliyor. Ekonomistlerin yaptığı açıklamalara göre yeni yaptırımda doların 10 seviyesine geleceği söyleniyor. Evet bu abartı olabilir ama bundan tam 5 ay öncede ekonomistler dolar 3 lira iken yaptırımların doların 7 liraya kadar geleceğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Survivor 2021'in 45. bölüm fragmanı yayınlandı! Çağrı kararını açıklıyor

Yeni uygulanan politikalarla birlikte doların tekrar 10 liraya kadar yükselmesi ne kadar doğru olur şuanlık bilinmez.

Bu zamanda tabi ki dolar alınması mantıklı olabilir. Fakat Yeni uygulamalarla ve vatandaşları da uyarmakla beraber doların düşme olasılığı da var. Fakat gündemi ve doların analizini iyi yapmamız gerekiyor.

1 aylı gördüğüm analize göre dolar 20 ve 27 Ağustos aylarında normal seviyelerde görülürken 27 ağustostan sonra doların yukarıya doğru çıktığı görülüyor. Fakat Eylül ayının girmesiyle dolar 1 kuruş bile olsa şuanlık düşüşte.

Mantık olarak doların düşüşteyken alınıp yükseldiği zamanlarda satmak daha doğru olur. Tabi bu süreçte dolar düşüşteyken sadece doğru analiz edilmesi gerekiyor. Veya dövizin başka şekilde değerlendirilmesi gerekebilir.

Hafta sonları bankalar kapalı olduğundan cuma gecesi saat 00:00’da döviz kurları sabit kalır taki pazartesi mesai başlayana kadar.

Dolar nereden alınır? Dolar nerede bozulur? Dolar satan yerler neresi?

Vatandaşlar doların yükselmesiyle veya doların düşmesiyle beraber dolar bozdurmakta veya satın alma çabası içerisinde. Vatandaşlar yaptığı aramalara göre doları nereden alabilirim?, Doları nerede bozdurabilirim?, En pahalı dolar nerede satılıyor?, Doları en ucuz hangi banka satıyor? gibi sorular sorma çabası içerisinde.

Dolar kurunun tabikide en yakın dövizcilerde bozdurabilirsiniz. Ama yattığı yerde vatandaş banka üzerinden de döviz alıp satmakta.

Şuan en ucuz dolar satan banka tabloya baktığımızda Finansbank olarak görülmekte. Bu şekilde dolar analiz yapan siteler ile sizde doların nerede satıldığını ve nereden alabileceğinizide öğrenebilirsiniz.

2

Tabikide ben ekonomist veya dövizci değilim fakat bu tarz analiz yapan sitelerden sizde rahatlıkla kendi analizinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu