Genel

Büyük siteler için site haritası nasıl oluşturulur?

Arama Motoru Optimizasyonu, web barındırma konusunda en çok tartışılan konular arasındadır. İyi bir arama motoru sıralamasına giden yollardan biridir.

Site haritaları, en etkili arama motoru optimizasyon tekniklerinden biridir. Örümcekler veya botlar web üzerinde dizin sayfaları. Herhangi bir arama motorunda Yahoo, Google, Bing veya başka bir arama yapılmışsa, arama dizine eklenen sayfalarda yürütülür. Arama motorlarının web sitenizi dizine eklemesi için site haritaları kullanabilirsiniz.

Site Haritası nedir?

Bir site haritası, bir web sitesinde birkaç sayfa olarak tanımlanabilir. Site bileşenleri ile web sitesindeki sayfalar arasında benzerlikleri veya ilişkileri göstermekle sorumludurlar. Ayrıca güncelleme sıklığı, güncellenme tarihi ve içerik türleri gibi her sayfa hakkında daha fazla meta veri var. Bir site haritası bir arama motoruna aşağıdaki bilgileri sağlar:

 • Sayfalardaki içerik türleri;
 • Sahip olduğu sayfalarla bir web sitesinin yapısı;
 • İçerik türü üzerine resim türü, açıklama vb. Gibi ek bilgiler.

Dizine ekleme ve bir sayfayı tararken, arama motoru tarayıcıları bir sitedeki bağlantıları kullanır. Bu nedenle kırılmış herhangi bir bağlantıya sahip olmadığınızdan emin olmak çok önemlidir (normalde 404 hatalarına neden olur). Çalışmayan bir bağlantı, diğer sayfalarınız dizine eklenmemiş olsa bile, bir botun yerlerini değiştirmesini sağlar. Bu, sırayla organik trafiği inkar edecektir. WordPress'te kırık linklerle problemi çözmek için kırık bağlantı denetleyicisi adı verilen bir eklenti kullanabilirsiniz.

Site Haritası Yaratma

Site haritalarını manuel olarak oluşturmak çok mümkündür, yalnızca küçük bir XML bilgisi gerekir. Bununla birlikte, bir blogda olduğu gibi, bir web sitesinde çok sayıda sayfa varsa zahmetli bir süreçtir. Bunun yerine, çevrimiçi jeneratörleri site haritaları, indirilebilir yazılımlar veya WordPress eklentileri için kullanmak çok daha basittir.

Online Jeneratörler

xml-sitemaps.com ücretsiz bir sitedir ve aşağıdakileri yapmanıza izin verir:

 • Başkaları arasında Yahoo, Google, Bing gibi arama motorlarına gönderebileceğiniz XML site haritalarını edinin;
 • Sayfa URL'leri içeren bir metin site haritası oluşturabilir;
 • Web sitenizin sayfalarını ve yapısını görmek için ziyaretçilere göstermek için kullanabileceğiniz bir HTML site haritası oluşturun.

xmlsitemapgenerator.org , web siteniz için site haritaları almak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir çevrimiçi jeneratör. Bazı özellikleri şunlardır:

 • RSS, HTML ve Google XML site haritaları oluşturabilirsiniz;
 • İki bin sayfaya kadar üretme imkanı sağlar;
 • Arama motorlarına sayfaların ne zaman değiştirildiği ve güncellendiği hakkında bilgi sağlar.

Windows için Site Haritası Oluşturucu

Bu, Windows işletim sisteminde indirilebilen ve kurulabilen ücretsiz bir yazılımdır.

Buradan bulunabilir: https://xmlsitemapgenerator.org/sitemap-generator-download.aspx

WordPress Eklentileri

Aşağıdakiler, WordPress web sitelerinde site haritaları oluşturmak için kullanılabilecek en iyi eklentiler arasındadır:

 1. Google XML Site Haritası Oluşturucu. Bu mevcut en iyi eklentilerden biridir. İndirmek ve kullanmakta özgür, birinin Google XML, HTML ve RSS site haritaları oluşturmasına, tüm yayınları, etiketleri, kategorileri, sayfaları, arşivleri ve yazarları listelemesine, özel yayınları ve taksonomiyi desteklemesine, arama motorlarını orada olduğunda haberdar etmesi için otomatik hale getirmesine izin veriyor. değişiklikler veya güncellemeler. Bu jeneratörü örnekümüzde kullanacağız.
 2. Yoast SEO, Google XML Site Haritaları, SEO XML Site Haritası, Basit WP Site Haritaları da indirilebilir.

Google XML Site Haritası Oluşturucu eklentisini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Adım: Kurulum

İlk adım, WordPress kurulumunuzun kontrol panelinde oturum açıp sol taraftaki menüden eklentileri seçip Yeni Ekle'yi tıklayın. Yüklenecek eklentiyi, Google XML Site Haritası Oluşturucu'yu arayın ve aşağıdaki ilk gösterideki Şimdi Yükle düğmesini tıklayın. Karşıdan yükleme tamamlandıktan sonra etkinleştirin.

2. Adım: Yapılandırma

Şimdi, eklentiyi, onu kullanabileceğimiz şekilde yapılandıracağız. Bunu yapmak için, WordPress gösterge tablonuzdaki Eklentiler düğmesine tıklayın, daha sonra yüklediğimiz eklentiye gidin ve ayarları tıklayın. Bu, mevcut seçenekleri açar.

Ekranın sağ tarafında, siteniz için oluşturulan site haritalarını gösteren bir XML Site Haritası bağlantısı bulunmaktadır. Ayrıca, yayınları, sayfaları, yazarları, arşivleri veya taksonomileri ve güncellenme sıklığını dahil etmek isteyip istemediğimizi seçebiliyoruz. İşiniz bittikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Sonuç

Web siteniz için bir site haritası oluşturmanın faydaları, özellikle otomasyon süreci önemli ölçüde basitleştirdiği için işe yarıyor. En büyük avantajlardan biri, arama motorlarının sayfalarınızı kolayca dizinlemesine yardımcı olduğumuz gerçeğidir; bu da daha yüksek bir arama motoru sıralamasına neden olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Mac bilgisayarda ekran parlaklığı nasıl açılır?

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker