Genel

Dikkat web siteniz başkasının elinde olabilir

Web sitenize sizden habersiz birileri haber yazısı veya reklam mı giriyor? Bunu daha sonradan fark etmiş olabilirsiniz ama henüz geç kalmadınız.

Bir web sitesi sahibi iseniz bir kontrol etmeniz geren bir çok alan var.

Öncelikle neler olduğunu en baştan yazalım.

İlk olarak arkadaşlar eklediğiniz yazıları sayfaları ve varsa eklentinizi bir göz gezdirin. Bakalım sizden sonra eklenen herhangi birşey varmı.

İkinci olarak da eğer warez bir script kullanıyorsanız, kodlama biliyorsanız bir kodlarına göz atın. Warezz scriptler genelde açık olur ve her an hacklenmeye müsaittirler.

Hazır kodlama demişken birde web sitemizin ana sayfasına gelelim ve en alt kısımları bir gözden geçirelim. Genelde alt kısımları backlink eklenildiği için lik tarzı reklam koyulmuş olabilir.

Eğer yazı eklendiyse ve herhangi bir yerde oynama yapıldıysa o zaman sitemizin herhangi bir yerinde açık var demektir.

Bunun bir çok çözümü var arkadaşlar. İlk olarak bütün kullanıcı adı ve şifreleri değiştirin. Genelde bizim Türk kullanıcıları kullanıcı adını admin yaparken, parolasını ya 1234 yapıyo yada ona yakın unutmayayım diye kolay şifre koyuyor. Ama bunlar olmaz.

Şimdi genel bir kullanıcı adı tanımlayın, ve parolanıza en az 1 büyük harf 1 küçük harf 1 sayı ve 1 özel karakter ekleme yapınız. Eğer bu şekilde bir şifreleme yaparsanız admin paneline girmek biraz zorlayabilir.

Tabi bu ilk çözüm olabilecek bir yöntemdi.

Diğer yöntemde ise en basit hiç akla gelmeyecek türden olan bir şey. Yorum kısmı açık veya kayıt kısmı açık.

Evet bunlar açıksa da davetiye çıkarmış oluyoruz. Eğer web sitenizi sizden başkası yönetmiş ise bir süre yorum ve kayıt özelliğini kapatın aksi takdirde sorun tekrar yaşanacaktır.

Bir yorum dahi yağılsa web siteniz onu id kısmından ekleyeceği için sql dosyanızda bile açık olabileceğinden kolayca admin panelinize girer. Bu bir yöntem daha idi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   E-Devlette yeni uygulamalar devreye girdi

Eğer sunucunuz vey hosting bilgilerinizi biliyor iseniz bunların bilgilerini de değişmesini sağlayın. Çünkü admin panelinize giren kişi sunucuda açık olduğunu tespit ettiği anda giriş sağlar ve shell dosyası ekler. Sizinde shell dosyanız sunucuda barındığı için ne yaparsanız yapın giriş sağlanacaktır. Ama belirttiğim yöntemi dener iseniz bir süre sorun yaşamayacaksınız fakat siz yinede hosting sağlayacınız ile görüşme sağlayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu