Güncel

Firefox Quantum tarayıcısı beta sürümü çıktı

Firefox bugün en yeni tarayıcısı olan Firefox Quantum sürümünü beta sürümünden çıkardı. Şirket altı ay önce orijinal Firefox'un iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Firefox Quantum, araç çubuğunu özelleştirme seçeneği ile şık bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ayrıca bir tarayıcı hızı testi savaşında Google Chrome'un performansını da aşıyor. Yeni tarayıcı, her yeni sekmede hangi sitelere göz atacağına dair Pocket tavsiyelerini de içeriyor. Gece Modu ve diğer özellikler Firefox ücretsiz eklentileri olarak mevcuttur.

Kuantuma karşı Chrome'un en büyük satış noktası, Google'ın daha küçük RAM kullanımı olmasıdır – Google'ın defalarca defalarca eleştirildiği bir şey. Kuantum'da daha fazla sekme açtıkça, Chrome'da birden fazla sekme açmaktan daha az bellek alır . Intel Core i5'li Asus dizüstü bilgisayarımızda 20 açık sekme için altı işlem gerçekleştirirken, Google Chrome 14 sekme için 21 işlem çalıştırıyor. 10. sekmeyi açtıktan sonra, Quantum yeni sekmelerde çarpıcı bir yükleme işareti göstermeye başlar.

Firefox , tarayıcı alanında Google'a rakip olmasına rağmen, Google'ı ABD, Kanada, Hong Kong ve Tayvan'daki varsayılan arama motoru olarak kullanıyor . Firefox, Yahoo'yu varsayılan olarak kullandı, ancak alternatif seçenekler olarak Google ve Bing'i de teklif etti.

Firefox Quantum için özel tarama modu, düzenli tarama kadar iyi görünüyor. Sağdaki mor renkli bir maskelenmiş sembol, bulunduğunuz modu gösterir ve Firefox'un varsayılan olarak koruma izlemesi vardır.

Quantum, gönüllülere açık bir projeydi ve yaklaşık 700 yazar koda katkıda bulundu. Firefox'un projeyi tamamlaması bir yıl aldı. Bugün final sürümünü Mozilla'dan web, Android ve iOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   İş Yerindeki Kavga Tazminatsız Kovulma Sebebi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu