Güncel

Fotoğrafın fake olduğunu nasıl anlarız?

Artık günümüzde fotoğraflara montaj yapmak çok kolay. Hem de o kadar kolay ki gerçek mi fake mi olduğunu anlamamız çok zor.

İnternet dünyasında her gün her saat, her dakika ve her saniye birden fazla fotoğraf atılıyor. Özellikle bir çok siyasetçi, sanatçı veya şantaj içinde fotoğraflar montajlanarak gerçekmiş gibi tasarımlar yapılabiliyor.

Size gelen veya dikkatinizi çeken bir fotoğrafın gerçek mi orijinal mi olduğunu düşünmüşsünüzdür. Özellikle dünyada en çok montaj yapılan fotoğrafın Mona Lisa fotoğrafını olduğunu biliyor muydunuz?

Mona Lisa'dan montaj fake fotoğraf

FOTOĞRAFIN FAKE MONTAJ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Montajlanmış Fake olduğunu düşündüğünüz fotoğraf veya ekran görüntüsü var ise Adobe’nin uygulamalarından biri olan Photoshop programı ile açın. Daha sonrasında Hue değerlerini -100’e getirin. Saturation değerlerini de +100 yapın. Bu yaptığınız değerlerde resim veya fotoğraf üzerinde montajlama vs. varsa az önce yaptığınız renk artımı veya düşürümünde renk değişim yerleri kolayca görebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız ayarlamalar ile fotoğrafın sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Word Düzenleme için kilitlenmiş bir dosya kilidini açma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu