Kategori arşivi: Genel

Askerde fotoğraf paylaşmak neden yasak?

Askere giden ve askerlik görevini yapan her birey askeriyede fotoğraf çekmek yasak olduğunu bilir. Peki askerde neden fotoğraf paylaşmak yasak bunu biliyor musunuz?

Türkiye sınırları içinde askerlik yapmak bizde vatani görev yani kutsal görev olarak sayılır. Ana kucağından sonra asker ocağı, peygamber ocağı olarak anılır.

Her 20 yaşına gelen ve askerlik hizmetine uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı askerlik hizmetini yapmakta zorunludur.

Aynı zamanda meslek olarak da bu işe kendini adamış her Türk vatandaşı bu hizmeti görev olarak yapar.

Her ne kadar kendimize ait bir sırlarımız, sakladıklarımız olduğu gibi askeriyede de bu geçerlidir. Askeriye yani Türk ordusu tamamen kendi alanları içerisinde operasyon, kişi bilgileri gibi birçok bilgiyi kendi internet alt yapısında saklar muhafaza eder.

Askeriyenin nizamiyesine giriş yaptıktan sonra artık bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir neferi olarak bulunursunuz. Bu yüzden askeriyenin kendine göre de bir takım kuralları ve nizamları vardır. Giriş yaptıktan sonra bu kurallara uymak her türk vatandaşının görevidir.

Bu yüzden birçok bilgi barındığından dolayı dışarıya bilgi sızdırılması yasak olur. Kesinlikle bilgi paylaşılmaz.

Diğer ülkenin askerleri olsun, terörist gibi düşmana hiçbir şekilde bilgi sızmaması gerekiyor. Bu yüzden askeriyede fotoğraf paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Özellikle bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından vatandaşlarımızı oyuna getirerek bir kampanyaymış gibi akım başlatırlar. Bunun amacı genelde Türk askerinin durumunu ve konumunda bulunan askeri birliğin içindeki araç, silah ve teçhizatını öğrenmektir.

Bir akım gibi görükse de aslında bu bilgi toplamanın en kolay yoludur.

Şuanda milyonlarca kullanıcı sosyal medya kullanarak kendi alanında bulunan bilgileri de dünyaya paylaşmış bulunuyor.

Bir düşmanın yada bir şahıs hakkında sosyal medya üzerinden bilgi toplamak oldukça kolaydır.

Yıkarıda da belirttiğim gibi akım dedikleri paylaşımlar tamamen bilgi almak için yapılan bir eylemdir.

Sosyal medya kullanıcıları bu konuda dikkatli olmalı. Özellikle asker olan her Türk vatandaşı silah, teçhizat gibi ordu mallarını tamamen kendi içinde bilmeli ve saklamalıdır.

Yılport Samsunspor Teknik Direktör Mehmet Altıparmak’la yollar ayrıldı

Menemenspor mağlubiyeti sonrası kırmızı beyazlı taraftarların hedefindeki isim olan Teknik Direktör Mehmet Altıparmak’la yollar ayrıldı. Tecrübeli teknik adamın Nuri Asan Tesisleri’nde futbolcularla vedalaştığı, kulüpten resmi açıklamanın ise kısa süre sonra yapılacağı öğrenildi.

YERİNE SAMET AYBABA
Mağlubiyet sonrası Altıparmak sonrası teknik adam arayışında gözler Başarılı teknik adam Samet Aybaba oldu.

Geçtiğimiz günlerde Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım yaptığı açıklamada istifa ve yeni teknik adam arayışında olmadıklarını belirtmişti.

TFF’den Fenerbahçe’nin şampiyonluk başvurusuna cevap!

Fenerbahçe‘nin 1959 yılı öncesi şampiyonluklarla ilgili yaptığı başvuru ezeli rakibi Galatasaray‘ın tepkisini çekti. İki takım da karşılıklı demeç savaşları verirken Türkiye Futbol Federasyonu‘nun tavrı merak ediliyordu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, söz konusu şampiyonluk talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte o sözler ve detaylar…

Fenerbahçe Kulübü’nün 1959 yılı öncesi şampiyonluklarla ilgili yaptığı başvurunun nasıl sonuçlanacağı merak konusu oldu.

Sarı-lacivertlilerin bu talebi sosyal medyada tartışılmaya devam ederken Galatasaray‘ın karşı tavrı iki kulübü karşı karşıya getirdi.

Fenerbahçe‘nin iletişimden sorumlu yönetim kurulu başkanı Metin Sipahioğlu kulüp televizyonunda yaptığı açıklamada, 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması ve yıldız hesabına katılması yönündeki taleplerini yinelemişti.

Galatasaray ise jet bir yanıt verdi ve başkan yardımcısı Yusuf Günay, sarı-lacivertlilerin bu başvurusunun hukuki olmadığını dile getirdi.

İki ezeli rakip karşılıklı demeç savaşları verirken gözler Türkiye Futbol Federasyonu‘na çevrilmişti.

Sosyal medyada “Fenerbahçe‘nin geçmiş yıllardaki Türkiye birinciliklerinin; şampiyonluk olarak tescil edilmesi için TFF‘ye yaptığı başvurunun reddedildiği” şeklinde çıkan iddialara Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir‘ cevap verdi.

“HENÜZ KARAR VERMEDİK”
Akşam’a konuşan Özdemir, bu konuda henüz bir karar alınmadığını belirterek, “Bu konuda henüz verilmiş bir kararımız yok. En yakın zamanda açıklayacağız. Ama şu an öyle bir karar yok” dedi.

Kaynak: FotoMaç

Google’dan Tuhaf Hata: Twitter Logosu Diye Mesut Özil’in Logosunu Gösteriyor

Dünyanın en popüler arama motoru Google, “Twitter” aramasına eklediği Vikipedi bilgi kartında Twitter logosu yerine Mesut Özil’in logosunu kullandı. Google’ın neden böyle bir hata yaptığı ise henüz bilinmiyor.

Kısa süre önce Sosyal Medya Yasası’nın getirdiği yükümlülükler kapsamında Türkiye’ye temsilci atama kararı aldığını öğrendiğimiz popüler sosyal medya platformu Twitter, şimdi ise tuhaf ve bir o kadar komik bir hata ile gündeme geldi.

An itibarıyla Google’da “Twitter” kelimesini arattığınızda diğer tüm aramalarda olduğu gibi söz konusu kelime ile ilgili internet sitelerinin sıralandığını ve sağ tarafta da Twitter ile ilgili bir Vikipedi bilgi partı yer aldığını görüyorsunuz. Buraya kadar her şey normal. Tuhaflık, söz konusu Vikipedi kartının görselinde kendini gösteriyor.

Kaynak: WebTekno

Akıllı telefon devlerinin Türkiye’de üretime başlamasıyla fiyatlar yarı yarıya düştü

Giriş seviyesi cep telefonu fiyatlarında yerli üretimin avantajı görülmeye başladı. Vergi nedeniyle 3.000 TL bandına çıkan fiyatlar, Samsung’un ilk yerli üretim modellerini piyasaya sunmasıyla 1.300 – 1.500 TL’ye düştü. Samsung’un ardından Xiaomi ve Oppo da fiyatları düşürecek.

Türkiye‘de cep telefonunda yerli üretim hamlesinin sonuçları fiyatlarda görülmeye başladı. Önceden 2.500 – 3.000 TL arasında fiyatlarda satılan giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatları 1.300 – 1.500 TL’ye geriledi.

Yerli üretim hamlesinin giriş seviyesindeki telefon fiyatlarını önceki seviyesine getirdiğine işaret eden Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, ” Samsung‘un cep telefonu üretimi başladı. A01 serisi telefonları, daha önceden 2.500 – 3000 TL seviyesindeydi. Türkiye’de üretilenler şu anda 1.300 – 1.500 TL’den satılmaya başlandı. Yerli üretim hamlesi cep telefonunda giriş seviyesini, olması gereken fiyat bandına getirdi” dedi.

ÜST SEGMENT NE OLUR?

Turnacı, cep telefonunun her zaman temel ihtiyaç olduğunu savunduklarını anımsatarak, “Giriş seviyesi modeller önceden vergilerin yüksekliği nedeniyle 3.000 TL seviyelerine çıkmıştı. Ama yerli üretim sonucunda artık normale dönüyor. Türkiye’de şu anda 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu durum piyasada bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyordu. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için vergi maliyetleri düşüyor ve cep telefonları çok daha uygun fiyata satılıyor” bilgisini verdi.

Mustafa Kemal Turnacı, tüketicilerin yüksek fiyatlı cep telefonu segmentinde de düşüş olacağı beklentisine girdiğini ancak bu modellerin Türkiye’de üretilmemesi nedeniyle fiyatta herhangi bir düşüş beklenmediğini de vurguladı.

‘MADE IN TURKEY’ YAZIYOR

Türkiye’de üretilmeye başlanan cep telefonlarının kutularında ‘Made in Turkey’ (Türk Yapımı), ‘Assembled in Turkey’ (Türkiye’de Montajlandı) yazılarının da olduğu dikkat çekiyor. Samsung’un giriş seviyesi modeli A01’in kutusunda da Türkiye yapımı olduğu yazıyor. Oppo‘nun da cep telefonu kutularında benzer yazı ve işaret olduğu görülüyor.

XIAOMI DE DÜŞÜRECEK

Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk de, İstanbul Avcılar‘daki fabrikada üretime başladıklarını anımsatarak, yeni modellerin nisan ayında raflarda olacağını söyledi. Yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacaklarını anlatan Öztürk, “Salcomp ile ortak olan Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de üretime başlıyor. Avcılar’da bulunan ve yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretimimiz olacak. 2 bin kişiye de istihdam sağlıyoruz” dedi.

Yeni modellerle birlikte fiyatların da düşeceğini dile getiren Öztürk, “Her modelde değil ama Türkiye’de üretilen modellerde yüzde 10 – 15 indirim söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

OPPO MART SONU

Diğer cep markaları da üretim planlarını sürdürüyor. İstanbul Tuzla‘da üretime başlayan Oppo’nun mart ayı sonu yerli modellerini piyasaya sürmesi beklenirken, Tecno, TCL ve Vivo’nun ise Türkiye’de üretime bir ay gecikmeli başlayacağı öğrenildi. Bürokratik sıkıntılar nedeniyle üretimin Tecno ve TCL’de mayıs ayına, Vivo’da ise haziran ayına kayacağı konuşuluyor. (Milliyet)

Kaynak: Sondakika.com

Sadakatsiz’de büyük intikam! Asya, Volkan’ın videosuyla Gönül’ü tehdit etti

Dün akşam yeni bölümüyle ekrana gelen Sadakatsiz’in son sahnesinde Asya, kendisine kumpas kurarak hakkında haber yaptıran Gönül’den intikamını aldı. Asya Gönül’e, Volkan’ın kendisine yalvardığı ve geri dönmek istediğini söylediği videoyu izleterek kendisiyle uğraşmaması gerektiği konusunda uyardı.

Cansu DereCaner CindorukMelis SezenYeliz KuvancıCemal HünalÖzge Özder, Gözde Seda Altuner, Burak Sergen, Taro Emir Tekin ve Alp Akar’ın başrollerde oynadığı Kanal D‘nin sevilen dizisi Sadakatsiz, dün akşam heyecanlı bir bölümle ekrana geldi.

GÖNÜL, ASYA’NIN ÖZEL HAYATINI HABER YAPTIRDI

Dizide Gönül, her şeyinden rahatsız olduğu Asya‘ya tuzak kurdu. Yerel bir gazetenin yöneticisiyle bir araya gelen Gönül, çıkan haberleri kendi lehine çevirirken, Asya’yı da unutmadı. Asya’nın Sinan’la vedalaştığı anlarda onların fotoğrafını çeken Gönül’ün adamı fotoğrafı ona gönderdi. Gönül Asya’nın bu fotoğrafını gazeteye verdi ve ertesi gün çıkan aşk haberleri Asya’yı zora soktu.

ASYA, VOLKAN YÜZÜNDEN YÖNETİMDEN UYARI ALDI

Gazetelerde çıkan haberleri görünce deliye dönen Volkan ise soluğu hastanede alarak sinirle Asya’nın odasına girdi. Asya’nın odasında Turgay’ı gören Volkan iyice çileden çıktı. Hastanede bir anda kaos oluştu. Asya Volkan yüzünden bir kez daha zor durumda kaldı. Asya yaşanan olaydan dolayı hastane yönetiminden de uyarı aldı.

GÖNÜL’DEN İNTİKAM ALDI

Çıkan haber ve Volkan’ın yaptıklarından sonra iyice sinirleri gerileyen Asya, elindeki kozu kullanmak için harekete geçti. Derin özel hayatı hakkında söylediklerinden sonra iyice sinirlenen Asya, soluğu Gönül’ün yanında aldı. Bu haberleri yaptıran kişinin Gönül olduğunu bilen Asya, Volkan’ın kendisine geri dönmek için yalvardığı ve öpmeye kalkıştığı videoyu Gönül’e izleterek tehdit etti.

SELÇUK, ANNESİNİN ÖLECEĞİNİ ÖĞRENDİ

Öte yandan annesinin Nil’le konuşmalarını duyan Selçuk, Asya’dan yardım istemeye gitti. Annesinin son evre kanser olduğunu öğrenen Selçuk, Asya’dan bu konu hakkında bilgi almaya gitti. Asya ise ona son zamanlarında annesinin yanında olmasını tavsiye etti.

Meteoroloji bölge bölge uyardı! Kuvvetli sağanak yağış geliyor

Meteoroloji’den alınan son bilgilere göre yurdun büyük bir kısmında yağış bekleniyor. Özellikle Marmara’nın Güney ve doğusunda yağışların kuvvetli olması beklenirken, İstanbul dahil 25 kent için sarı kodlu uyarı verildi. Öte yandan Hakkari, Van ve Şırnak için de turuncu kodlu uyarı verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinde yağışlı bir hava bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Güney EgeAkdenizİç Anadolu‘nun güneyinde yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Karadeniz‘in iç kesimleri, Batı Karadeniz, İç Ege, Marmara‘nın doğusunun yüksekleri ve İç Anadolu’nun kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

YAĞIŞLAR BAZI BÖLGELERDE KUVVETLİ OLACAK

Yağışların Marmara’nın Güney ve doğusu, Batı Karadeniz, Antalya‘nın doğu ilçeleri Doğu Akdeniz‘in iç kesimleri ile ElazığErzincanBingölTunceliErzurumMuşAğrıBitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışların şiddetli olması beklenen yerlerde vatandaşlar yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıldı.

ÇIĞ UYARISI YAPILDI

Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır. Yetkililer bu bölgelerde yaşayan vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

BAZI YERLERDE HAVA SICAKLIĞI DÜŞECEK

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (5 – 12 derece) azalması bekleniyor. Diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik yaşanmayacak.

DOĞU İÇİN KUVVETLİ KAR UYARISI

Doğu kesimlerde görülecek kar yağışlarının; Tunceli ve Erzincan illerinin yüksek kesimleri ile Erzurum, Ağrı, Kars, Hakkari, Van‘ın kuzey kesimleri ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (10-20 cm), yüksek kesimlerde yer yer yoğun (20-40 cm) olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın kuzeyli yönlerden Marmara, Doğu Karadeniz, Kuzey Ege kıyıları ve Doğu Anadolu’nun batısında fırtına (60-80 km/s), Akdeniz’de tam fırtına (70-100 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

25 KENT İÇİN SARI, 3 KENT İÇİN TURUNCU KODLU UYARI

Öte yandan Meteoroloji’nin uyarı haritasında İstanbul dahil 25 kent için sarı kodlu, 3 kent için de turuncu kodlu uyarı verildi. Sarı kodlu uyarı verilen şehirlerimiz; Ağrı, BalıkesirBursa, Erzincan, İstanbul, KastamonuKahramanmaraşSakaryaTrabzonYalovaOsmaniyeDüzceKarabükBartınZonguldak, Tunceli, SinopRizeKocaeli, Kars, Hatay, Erzurum, ÇanakkaleBolu ve Artvin yer aldı. Hakkari, Van ve Şırnak için ise turuncu kodlu uyarı verildi.

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

 

Survivor 2021’in 45. bölüm fragmanı yayınlandı! Çağrı kararını açıklıyor

Geçtiğimiz bölümde sunucu Murat Ceylan’ın üzerine yürüdüğü için Acun Ilıcalı “Survivor’dan ayrılırsan mutlu olacağım” dediği Çağrı, kararını verdi. Acil durum konseyinde söz hakkı alan Çağrı, gözyaşları içinde kararını açıklıyor.

TV8’de yayınlanan Survivor 2021’in bu akşam ekrana gelecek olan 45. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Nefes kesen anların yaşandığı Acun Ilıcalı, Survivor’da Barış’ın sakatlığından dolayı acil durum konseyi düzenliyor.

ÇAĞRI YARIŞMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

İletişim oyunundan sonra karşı takımdan bir yarışmacı ile tartışan Çağrı, kendisini sakin olması için uyaran sunucu Murat Ceylan‘a “Ne yeter? Sana ne?” diyerek yürümüştü. Yaşanılan olayı affetmeyen Acun Ilıcalı, 5 ödülden men cezası verdiği Çağrı’ya “Şimdi Survivor’dan ayrıldığını açıklarsan mutlu olurum. Kararını hemen ver” demişti. Yeni bölümde toplanan konseyde söz hakkı alan Survivor Çağrı, kararını verdiğini açıklıyor.

GÖZYAŞLARINA BOĞULUYOR

Gözyaşları içinde konuşan Çağrı, “Kararımı verdim. ‘Buradan gitmen beni mutlu eder’ dediğinizde boğazım düğümlendi ve konuşamadım. Bana iki yol sundunuz. Ya gururlu bir insan olarak buradan gideceğim. Ya da gururumu bir kenara bırakıp burada kalacağım” ifadelerini kullanıyor. Çağrı’nın konuşması sırasında diğer yarışmacılar da duygusal anlar yaşıyor. Çağrı’nın kararı ise bugün yayınlanacak olan yeni bölümde belli olacak.

Kaynak: Sondakika.com

Ekonomiye ilişkin torba kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren ‘torba kanun teklifi’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Teklife göre artık yap-işlet-devret projelerine ilave teminat verilecek. Mobil telefon kapsama alanı ve internet hizmeti altyapılarının yaygınlaştırılması teşvik edilecek.

Meclis Genel Kurulu, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren ‘torba kanun teklifi’ni kabul ederek yasalaştırdı.

Teklife göre, ihalesi 15 Mart 2020’den sonra yapılmış fakat sözleşmesi henüz imzalanmamış, yap-işlet-devret modelli projelere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da ilave teminat sağlayabilecek. Finansmanı yurt dışından sağlanan yap işlet devret projeleri kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı idareler tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına bakanlık da taraf olabilecek. Bakanlık bu kapsamda söz konusu anlaşmalara yabancı kreditörler tarafından sağlanacak finansmana ilave teminat verebilecek.

FİNANSMAN AÇIĞININ HAZİNECE ÜSTLENİLMESİ SÜRESİ UZADI

Teklifle ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın finansman açığının hazine tarafından üstlenilme süresi 2023 sonuna uzatılacak. Bu süreyi 10 yıla kadar uzatmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

HAYVANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Kaçak olduğu tespit edilen buzağı, kuzu ve oğlaklar ile gebe hayvanlar artık kesime sevk edilmeyecek ve karantinaya alınacak.

İNTERNET ALTYAPISININ YAYGINLAŞTIRILMASI TEŞVİK EDİLECEK

Ayrıca mobil telefon kapsama alanının ve internet hizmeti altyapılarının yaygınlaştırılması teşvik edilecek.

Kanal D’nin iddialı dizisi Camdaki Kız’ın ilk fragmanı yayınlandı

Kanal D ekranlarından izleyici ile buluşacak olan Camdaki Kız dizisinin tanıtım fragmanı yayınlandı. Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanından uyarlanan iddialı yapımın tanıtım filmi, büyük beğeni topladı.

Uzun zamandır izleyici ile buluşması beklenen Kanal D ekranlarının iddialı dizisi Camdaki Kız dizisinin tanıtım fragmanı yayınlandı.

DURU GÜZELLİĞİ DİKKAT ÇEKTİ

Başrolünde Burcu Biricik‘in yer aldığı dizinin tanıtım filmi, izleyenler tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Burcu Biricik’in cam bir fanus içerisinde görüldüğü fragmanda, ünlü oyuncu duru güzelliği ve masumiyeti ile dikkat çekti.

NALAN KARAKTERİNE HAYAT VERECEK

Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanından uyarlanan iddialı yapımda Burcu Biricik, Nalan karakterine hayat verecek. Aşk hikayesini konu alan dizide, Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Feyyaz Şerifoğlu, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: Sondakika.com