Genel

Github Nedir, Ne İşe Yarar? Github Nasıl Kullanılır?

Yazılım sektörü son 20 yıldır tüm dünyada her geçen gün daha da yükselen sektörlerinden biri olmaya devam etmektedir. Yazılım sektörünün ilgilendiği kavramlardan biri Github kavramıdır. Github nedir? Githup ne işe yarar? Github nasıl kullanır? İşte yazılım sektöründe sıklıkla kullanılan Github kavramının ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı konusunda kısaca bilgiler derledik.

Github bilinmeden önce “Git” kavramı bilinmelidir. Git Linus Torvalds tarafından geliştirilen versiyon kontrol sistemidir. Geliştirici olan kişiler yeni proje ürettiklerinde devamlı olarak kodlarına güncelleme yaparlar. Projelerini yayınlamalarının ardından dahi versiyon güncelleme, yeni özellikler ekleme, hata düzeltme gibi bir takım işlemleri yapmaları gerekir. Versiyon kontrol sistemi ise kod temelinde yapılmak istenen değişikliklerin izini sürer.

 Github Nedir?

Github kod deposudur. Git yazılımı ile entegre olmuştur. Aynı zamanda Github ile dünyanın birçok ülkesinden, ülkelerin bazı yerlerinden, kişilerin projesine farklı kişileri ekleyerek takım çalışması yapmasına da olanak sağlar.

 Github Ne İşe Yarar?

Tek olarak ya da başka kişilerle bir arada yazılımı geliştirmeye, yönetmeye imkan tanır.

Özel veya genel seçenekleriyle kodları açık kaynak haline getirebilir. Özel tutarak da sadece kişinin istediği gelişicilerle kodun paylaşılmasını sağlar.

Ücretsiz açık kaynak kodlarını depolamaya imkan verir.

Projeye dahil olan kişilerin yaptıkları değişikliklerini kolayca takip etmeye yarar.

Projeyi dallandırmayı sağlar.

Github Nasıl Kullanılır?

Github kullanabilmek için öncelikle Github’a kaydolmak gerekmektedir. Github’a kaydolduktan sonra gerekli ortamın oluşturulması gerekir. Ardından kişi kullandığı makine için bir ssh anahtarı oluşturmalıdır. Bu sayede diğer kullanıcılar sizi tanır. Ardından yeni bir depo oluşturulmalıdır. Ardından ise depoya dosya gönderilebilir.

Depoya dosya gönderimin ardından ise depoyu klonlayabilirsiniz. Örneğin piton kodların yazıldığı bir deponuz bulunuyor. Kendi makinenizde bu deponun herhangi bir sebeple silinmesi gibi durum söz konusu olduğunda klonlanmış depo kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Atilla Taş hapis cezasının süresi ne kadar?

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu