Güncel

Google Brotli’yi piyasaya sürdü, Brotli nedir?

Google'ın felsefesi, İnternet kullanıcıları sayfaları yüklemek için bir süre beklemek zorunda kalmamaları nedeniyle, daha hızlı hızların daha iyi olduğu her zaman olmuştur. Şirket bu konuda çoktan ilerlemiş durumda. İki yıl önce, sektörün olumlu geribildirimiyle karşılanan Zopfli sıkıştırma algoritmasını açıkladı .

Zopfli için geribildirim, o zamandan beri çok çeşitli sıkıştırma çözümlerine entegre edildiğinden, PNG eniyileyiciden web içeriğini önişlemeye kadar her şeyden önce tamamlanmıştı.

Bu hafta başlarında Google, Zopfli'yi geliştirdi ve web font sıkıştırması gibi modern sıkıştırma gereksinimlerinden doğan Brotli sıkıştırma algoritmasını piyasaya sürdü . Açık kaynak kodlu bir algoritma olan Brotli, Google'ın Brotli'yi duyurduğu habere göre tamamen yeni bir veri formatı . Bu, Deflate uyumlu olan Zopfli ile tam tersidir.

Bu yeni format ölçülebilir terimlerle ne anlama geliyor? Aslında oldukça etkileyici bir şey. Şirket, Brotli'nin Zopfli'ye kıyasla% 20 ila% 26 daha yüksek sıkıştırma oranları sunduğunu açıkladı. Google, "Brotli, Deflate, Zopfli, LZMA, LZHAM ve Bzip 2 Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması" çalışmasında bunu daha önce test etti .

Söz konusu çalışma, yeni sıkıştırma algoritması hakkında göz açıcı birkaç bulgu sunuyor. Yeni başlayanlar için Google, Brotli'nin zlib'in Deflate uygulaması kadar hızlı olduğunu tespit etti. Bununla birlikte, Canterbury korpusunda LZMA ve bzip2'ye kıyasla hala biraz sıkıştırıyor . Artan veri yoğunluğu dört önemli faktörle toplanmaktadır:

  • İkinci dereceden bağlam modellemesi
  • Entropi kodlarının tekrar kullanımı
  • Önceki verilerin daha büyük bir bellek penceresi
  • Ortak dağıtım kodları

Brotli'nin daha küçük, sıkıştırılmış boyutu, tüm web kullanıcıları için tüm şeritlerin iyi habercisi anlamına geliyor. Daha iyi alan kullanımı, çok daha hızlı sayfa yükleme sürelerine neden olur ve sayfalarının her zaman hızlı bir şekilde yüklenmesini kim istemez?

Ayrıca, Google'ın bu format için yüksek umutları olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. Sonuçta, tüm büyük tarayıcıların Brotli'yi (daha geç olmadan) desteklemesini istiyor ancak şimdilik Zopfli hala kullanımdadır ve yakında kepenklenmeyecek. Nitekim Zopfli şu anda farklı sıkıştırma çözümleri için kullanılmaktadır; bu da sık sık emekliye ayrılmayı zorlaştırmaktadır.

Daha kısa sayfa yükleme sürelerini tanıtan bu en yeni Google algoritmasından yararlanacak tek kişi masaüstü kullanıcıları değildir. Daha önemlisi, mobil kullanıcılar, Brotli'nin daha küçük sıkıştırılmış boyutundan ek olarak yararlanacaklar. Daha hızlı hızlar nedeniyle daha ucuz veri aktarım feed'leri ve daha düşük pil kullanımı gibi şeylerin tadını çıkarıyorlardı.

Google'ın yeni algoritmanın adı için benzersiz bir seçim olduğunu merak ediyorsanız, İsviçre'den başka bir yere bakmayın. Tam olarak İsviçre Almancası. Şirkete göre, Brotli aslında bir İsviçreli pişmiş malın referansı. İsviçre Almancası'nda Brotli, "biraz ekmek" anlamına geliyor; şirket, İsviçre Almanyası hamurundan sonra daha küçük sıkıştırılmış boyutlar sunan yeni algoritmasını adlandırması için, biraz ezoterik olmasına rağmen çok dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   CEO Mark Zuckerberg açıklama yapacak

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker