Güncel

Google’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel doodle

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Doodle, Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google bu sefer doodle olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı yaptı.

Google her özel günlerde yaptığı doodle ile büyük bir beğeni sunarken bu kezde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içinde hazırladı.

Şu anda Google’ın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar 29 Ekim için özel hazırlanan Doodle ile karşılaşıyorlar. Doodle’a tıklayan kullanıcılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

doodle2

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, Cumhuriyet Bayramı'nı en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

CUMHURİYET'İN İLANI

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos'ta ilk toplantısını yaptı ve 13 Ekim'de Ankara, başkent ilan edildi. Bu dönemde Atatürk, egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştı. Atatürk, 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı ve "Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz," dedi.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti ve böylece Türkiye Devleti'nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Halk da cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşıladı.

CUMHURİYET BAYRAMI'NIN KABUL EDİLMESİ

Cumnuriyet'in ilan edilişi aynı gece atılan 101 pare top ile kutlandı. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   AK Partinin oylarındaki o detay

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerildi. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan'da karara bağlandı. 19 Nisan'da ise Cumhuriyet Bayramı teklifi TBMM tarafından kabul edildi.

628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu