Web Tasarım

Göze hoş ve kullanıcı dostu site tasarımı için 8 ipucu

Başarılı bir web sitesi oluşturmak güzel tasarımdan çok daha fazlasını kapsar. Tasarımcı ya da geliştirici olarak çekici tasarım yardımcı olurken, kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gezinmek zor bir web sitesinde iniş yapmaktan daha sinir bozucu hiçbir şey yoktur ve istediğiniz bilgileri bulmak zorlaştırır. Eminim bunu kendiniz son kullanıcı olarak yaşarsınız. Ancak bir geliştirici olarak, son kullanıcıyı akılda tutuyor musunuz?

Bu makalede, kullanıcı dostu web siteleri oluşturmaya yönelik en iyi ipuçlarımızı paylaşacağız.

1. Navigasyonu Kolaylaştır

Menüler basit ve anlaşılması kolay olmalıdır. Herhangi bir web sitesinde birincil menü öne çıkmalı ve ziyaretçilerin aradığı bilgiyi çabucak bulmasına izin vermelidir. Bu, sayfalar için garip etiketleri kullanmaktan kaçınmak ve alt menü düzeylerinin sayısını sınırlamak demektir. En azından, en önemli sayfalar en üst menü seviyesinde olmalıdır.

Gezinme menüsünde bir arama çubuğu da dahil olmak üzere, web sitesini daha kullanıcı dostu yapar çünkü herhangi bir ziyaretçinin anında arama yapmasına izin verir.

2. Metnin Okunabilir Olmasını Sağlayın

Kullanıcı dostu web siteleri için bir diğer anahtar faktör de okunabilir metin. Birçok çalışma, çoğu insanın aslında web sitelerini okumadıklarını, içeriği taradıklarını gösteriyor. Bu nedenle, yazı tiplerine özel bir önem vermek ve herhangi bir sorun olmaksızın küçük ekranlarda bile metnin okunmasını sağlamak zorundasınız. Okunması genellikle zor olan çok sayıda özel karakter kullanan yazı tipi ve kaligrafi yazı tiplerini veya fontları kullanmaktan kaçının.

Web sitesinin kopyası daha küçük paragraflara ayrılmalı ve metnin daha taranabilir olmasını sağlamak için başlıklar ve mermi noktaları ekleyerek uygun biçimlendirmeyi takip etmelidir. Metnin etrafına bol miktarda beyaz alan eklemeyi ve arka plan rengi ile metnin rengi arasında yeterli kontrast bulunduğundan emin olun.

3. Zihin İçinde Mobil Oluşturun

İnternet içeriğini tüketmek için akıllı telefonlarını ve tabletlerini daha fazla kişi kullanıyor . Hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda çalışan duyarlı bir web sitesine sahip olmak son kullanıcı için çok önemlidir.

Bununla birlikte, duyarlı bir tasarım sadece bir bulmaca parçasıdır. Web sitesinin mobil cihazlara uygun olabilmesi için, düğmelerin mobil cihazlarda çok küçük görünmemesine, form alanlarının kolayca doldurulmasına ve bu formların doğru klavyeyi tetiklemesine dikkat edin.

4. Yükleme Zamanlarını En İyileştir

Yüklemenin 3 saniyeden uzun sürmesi durumunda kabaca % 40'lık bir kullanıcının bir web sitesini terk edeceğini biliyor muydunuz ? Çok sayıda resim, video veya birkaç farklı stil sayfası ve komut dosyaları kullanan bir web sitesi tasarlarsanız, yükleme sürelerine ekliyorsunuz demektir.

Web için görüntüleri optimize etmeyi ve multimedya öğelerinin sayısını mutlaka en aza indirmeyi düşünün. Stil sayfalarını ve komut dosyalarını birleştirin ve minify edin ve render engelleme öğelerini web sitenizin altbilgisine taşıyın. Ayrıca , müşterilerin web sitelerinden bunları sunmak yerine, bu dosyaları resim ve videolarla birlikte barındırmak için bir CDN hizmeti kullanabilirsiniz .

5. Geribildirim sağlayın

Hemen hemen her web sitesi, ziyaretçilerin yayınlarını paylaşmasına, yorumlarını göndermesine veya bir kaynak indirmesine izin veren formlar, harekete geçirici mesaj düğmeleri ve düğmeleri kullanır. Bununla birlikte, bir form doldururken hata yapmanız yaygın bir şeydir. Neyin yanlış gittiğini belirten bir hata mesajı olmadan, kullanıcılar nerede bir hata yaptıklarını bilmeyecek ve hayal kırıklığına uğramış ve terk edecek olma ihtimali daha yüksek.

Benzer şekilde, bazı kullanıcılar ekran okuyucu yazılımına güvenen kullanıcılar değil web'den dosyaları indirirken oldukça dikkatli davranıyorlar. Ne tür bir dosyanın olduğunu veya bağlantıyı tıkladıklarında ne olacağını açıklayın. Yeni bir pencerede açılacak mı? Bilgisayarlarına bir dosya derhal indirecek mi? Bunun gibi küçük şeyler, bir web sitesinin daha kullanıcı dostu olmasına doğru uzun bir yol kat ediyor.

6. Renk Şemasıyla Tutarlı Olun

Renk, herhangi bir tasarımda önemli bir unsurdur. Web siteleri söz konusu olduğunda, birlikte iyi çalışan 2 ila 5 renk arasından seçim yapmanız ve bunları web sitesi boyunca sürekli kullanmanız gerekir. Bunu yapmak, müşterinizin daha sonradan yeniden markete karar verirse, müşterinizin markasının tutarlı kalmasını ve renkleri güncellemenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, web sitesi ziyaretçilerinin web sitesinde belirli eylemlerle renk ilişkilendirmesine yardımcı olur.

7. Dönüştürme İşlemini Basitleştirin

Bir web sitesinin birincil hedefini anlamak, tasarım sürecine başlamadan önce çok önemlidir. Müşterinizin kendi müşterilerine daha fazla müşteri ayırmak, konuşan bir konser arıyorsanız, e-posta listelerini büyütmek veya daha fazla ürün satmak istemesi de dahil olmak üzere, nihai hedef her zaman dönüşümle sonuçlanır. Bu nedenle, dönüşüm işleminin mümkün olduğunca basit olduğundan emin olun.

Gerekli daha fazla bilgi isteyen formlar tasarlamayın. Bir e-posta kayıt formu nadiren bir e-postadan ve bir ad alanından fazlasını gerektirirken, ödeme sayfalarındaki formlar nadiren bir kullanıcının SSN'sini gerektirir. Ayrıca, müşteriniz dijital öğeler satıyorsa, ödeme formunun gerçekten fiziksel adresini mi gerektirir? Dağılımı ortadan kaldırın ve yalnızca gerekli bilgileri toplamaya odaklanın.

8. BTÖ'lerin Öne Çıktığından emin olun

Hemen hemen her web sitesi, bir çeşit harekete geçirici mesajlar kullanır. Bu düğmelerin arka planda öne çıktığından ve dikkatini çekecek kadar büyük olduğundan emin olun. Kırmızı düğmelerin yeşil olanlardan daha iyi dönüştüğü kanıtlanmış olmasına rağmen , bu kırmızı her zaman mükemmel bir seçim olduğu anlamına gelmez. Seçilen renk düzenini unutmayın ve harekete geçirici tuşların arka plan rengi olarak daha koyu bir renk kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Bazı En İyi WordPress Alternatifleri nelerdir?

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker