Grafik Tasarım

Haber manşet görseli nasıl yapılır? – Program tavsiyeli

Son 1 sene içerisinde haber siteleri fazlalaştı ve herkes görsel anlamda manşet resim yapmanın peşinde ve nasıl yapıldığını araştırmakta.

Başlıkta da belirttiğim gibi haber sitenize veya eklediğini blog tarzı yazılarınıza en kolay yoldan ve göze hoş gelecek gönderi resmi oluşturmanın adım adım nasıl olduğuna bakacağız.

Daha önceden daha internet kullanıcıları veya şöyle diyelim web tasarım yapan pek fazla kişi yoktu. Neden web tasarımla girdim?

Daha web site yokken asp ile kodlanmış basit tasarımlı web sayfaları internette yer alıyordu. Şimdi php web sayfalar olsun, cms yazılımla yazılmış temalar olsun bir çok web sitesi artık hayatımıza girmiş durumda. Şuanlık web site olarak her 3 kişiden 1’inde haber sitesi var veya haber sitesi olmasada blog tarzında magazin sitesine sahip. Kullanılan web sitede yazılardan çok okunabilirliğini arttırabilmek için haber manşetimize eklediğimiz görseller önemli. Manşette eklediğimiz görsel bize haberin içeriniğini okumamızı habere girip bakmamızı sağlıyor. Bi tür kandırma diyebiliriz. Şeker verecem ayağına çağırmak gibi.

Haber sitemiz var olarak yazıma devam ediyorum.

Yazdığımız yazı dikkat çekici özel haber olabilir. Bu yüzden haberimizin boşa gitmemesi ve sürekli okunabilirliğini arttırabilmek için bir görsel tasarlamamız gerekiyor. Ve bu görselde son dakika haberleri olarak kategorilerşsin. Tabi manşet haber görseli yaparken atacağımız başlıkta çok önemli. Başlığa hitaben yanına görselde bir o kadar önemli neden mi? Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu haber görseline alakasız kadın resmi koyduğunuzu düşünün. Bu şekilde haberi okutabilirsiniz yanlız okunmasının tek nedeni koyduğunuz kadının seksi olmasıdır.

Son dakika haber manşeti olarak girdiniz ve görsele ne gelmesi gerekiyor?

Normal Haber manşet görseli boyutları önemli. Yaptığınız çalışmada piksellerinin bozulmaması için manşet görsel boyutuna uyunuz. Ve tasarıma başlıyabilirsiniz.

Görsel boyutunu eğer sosyal medyada paylaşacaksanız paylaştığınız sosyal medya görsel boyutlarını bir gözden geçirin derim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Ünlü Markaların Logolarının Önceki ve Sonraki Halleri

Aşağıda vermiş olduğum boyutlar sosyal medya içindir.

Sosyal Medya Gorsel Boyutlari 2018 infografik WebMasto

Görsel webmasto’ya aittir.

Bu şekilde hangi platformda paylaşmak istiyorsanız onun görsel boyutuna göre çalışınız.

Facebook üzerinden paylaşım yaptığınızı varsayarak;

1200×628 piksel boyutunda haber manşeti görseli yapmalısınız.

Hangi programla yapmalıyım?

İnternette görsel ağırlıklı bir çok grafik programları var. Bunlardan en profesyoneli tabiki de adobe şirketinin Photoshop programıdır. Bu program sayesinde görsellerinizi istediğiniz gibi çizebilir, efek verebilir hatta resimde oynama bile yapabilirsiniz.

photoshop ile ilgili görsel sonucu

Yapacağınız Haber manşet görseli burada açıp başlayabilirsiniz.

Photoshop programını satın almak için Buradan satın alabilirsiniz.

Yine adobe ürünü olan illustrator programından bahsedeceğim.

illustrator ile ilgili görsel sonucu

Bu program tamamen vektörel çalışma ortaya çıkaran bir programdır. Yani photoshop programı tamamen piksel tabanlı çalışırken illustrator programında çizimleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu programı genelde logo çizimi olsun, karakter çizimi olsun yani çizim programı olarak kullanılıyor. Bu program ile de kaliteli içerikler çıkarabilirsiniz.

Illistrator programını satın almak için buraya tıklayınız.

Bu programlar başlangıç için biraz zor gelebilir ve tabiki bu programlar profesyonel grafikerlerin ullandığı programlardır. Yok bana bu kadar profesyonel lazım değil sadece bi yazı yazacam diyorsanız, photoscape programı var.

Olay aynı mantıkla photshop gibi resim üzerinde çalışmalar yapılabiliyor.

Photoscape ile ilgili görsel sonucu

Photoscape programı menü olarak ve kolay paneli ile kullanıcıyı yormayacak özelliklere sahip. Bir haber manşet görseli yapmaya karar verdiğinizde boyutlarını ayarladığınızda size ayarladığınız boyutta alanda çalışmanızı sağlar.

Açtığınız görselde ufak tefek ayarları mesela siyah beyaz yapmak istediğinizde photoscape programında kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu programın en güzel özeliği ücretsiz ve her yerde bulunabiliyor olmasıdır. Google arama motorundan photoscape programı indir dediğinizde size en çok indirilen site üzerinden bulmanızı sağlayacaktır.

Tabi bu programlarda sizi yorabilir ve sıkılabilirsiniz. Eğer program indirmeyi veya  program kurmayı bilmiyor iseniz tam size göre bir program daha.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Free bollolo font download - Ücretsiz bollolo font indir

Paint

paint windows ile ilgili görsel sonucu

Evet paint diyince gülme gelebilir. Emektar windows çizim programı. Hali hazırda kurulmuş bir progrma ve üstelik her işlevi var. Ve gerçekten windows emektarlarından biridir bu program. Paint sayesinde görsellerinize pek efekt uygulayamasanızda en azından görselde ufak tefek ayarlar ve yazılar yazabilirsiniz. Bu da bir alternatif yollardan biridir.

Evet programlarının bazılarını sıraladık ve bunlarda bana zor geliyor ben başka aramak istiyorum diyorsanız google amcaya bir danışın derim. Bir çok çizim programı var ve bazıları pek kullanışlı olmadığından virüs olma ihtimali daha çok.Popüler olarak ve kullanılış bakımından bu programla her zaman işimize yarar.

Programları sıraladık şimdi geldi haber manşet görseli nasıl yapıldığına.

Ben her zaman görünüşü güzel olması bakımından adobenin photoshop programını kullanıyorum. Sayesinde az görsel yapıpda yayınlamadım.

Anlatacağım mantık diğer programlarla da aynı. Hiç bir değişikliği yok sadece program farkı olacaktır.

Ben photoshop programı üzerinden anlatacağım.

Photoshop programını açıyoruz ve haber sitemizdeki manşet görselimizin boyutlarına göre çalışma alanlarımızı açıyoruz ve haber manşet görselini tasarlamaya başlayalım.

İlk olarak haber ne ise örneğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir haberi var ve konuşmasında ‘DURMAK YOK YOLA DEVAM’ sözü geçiyor. Bunu görselimizde kullanabiliriz.

Google üzerinden ben yandex görselleri kullanıyorum tabi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük boyutlu görseli bulalım ve photshop alanımıza kopyalıyalım.

Görselin gereksiz yerlerini kırpalım hatta güzelce sadeceleştirelim.

recep tayyip erdoğan png photoshop ile ilgili görsel sonucu

Bu kadar temizleme olabilir güzelce kırpmalıyız ben google üzerinden bulduğum png formatlı resimdir. Resmi güzel kırpmalıyız çünkü birazdan arkasına arka plan koyuğumuzda sırıtmasın.

Daha Kırpma işlemi bittikten sonra görsele uygun bir arkaplan bulalım. Bence bu görsele en güzel gri arkaplan gider. Ve arkaplanımızı da bulduk görselin arkasına koyalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   İşinize yarayacak 15 Illustrator eklentisi

Daha sonra yazmak istediğimiz yazıyı büyük harflerle yazalım.

recep tayyip erdoğan haber ile ilgili görsel sonucu

Benim attıklarım hep örnek resimler. Bu tarz görselleri google üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tabi görselde her zaman font önemli kalın ve yakın duran fontlar tercih edin. Genellikle büyük haber siteleri kendi web sitelerinde bu tarz kalın font kullanmakta.

recep tayyip erdoğan haber ile ilgili görsel sonucu

Büyük ve kalın fontlar her zaman dikkat çekmekte. Habere girmeden ilk önce kullanıcı görseli güzel bulduğunda siteye girmekte. Bu sizin içinde bir avantaj olur.

Bu şekilde de haber manşet görseli tasarlamış olduk. Tabi herşey görselde bitmiyor. Eğer sosyal medya platformunda görselinizi palaşacaksanız ki paylaşcaksınız bu görsele de yakın bir başlıkla açıklama metni girin.

Çünkü kullanıcılar çok şuan Facebook üzerinde dolaşırken gördüğü resmi ya spam olarak algılıyor yada reklam iyip geçiyor. Ama haber olduğunu kullanıcılara aktarırsanız o zaman haberi okutursunuz ve yaptığınız emek boşa gitmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu