Grafik Tasarım

Haber manşet tasarımı nasıl yapılır? Hangi Font Kullanılmalı?

Günümüzde artık her şey internet ortamında oluyor ve artık her yanımız haber oldu. Pe ki haberler için manşet görselleri nasıl tasarlanmalı? Haber manşeti fontu nasıl seçilmeli ayrıntılar yazımızda…

Dijitalleşen ortamda artık her şeyden haberimiz oluyor. Sosyal medyadan önce ilk haber siteleri ile gündemi takip eder olduk. Bu durumda iken haber siteleri de sadece görsel ile kullanıcıların dikkatini çekemezler. Bunun için manşet veya ilgi çekecek haberlere yapılan görseller haberlere daha fazla okuyucu çeker.

Bunun için boş görselle değil de görsel üzerine yapılan tasarımlarla dikkat daha da fazla çekilmekte. Genellikle ulusal veya büyük haber siteleri bu tarz görsellerle okuyucuların dikkatini fazlasıyla çekmekte. Özellikle görsellerin üzerine “Öyle bir şey yaptı ki” veya “Yeni imajı pes dedirtti” gibi ibareli cümlelerle yapılan görseller her zaman okuyucular tarafından hep dikkat çekmiştir.

Bununla beraber başka görsellerle birleştirerek bir manşet görseli oluşturmak bir hayli zordur.

Manşet görsellerinde en büyük özellik dikkat çekici renkler ve yazılar olmalı. Yani Renk uyumu ve font seçimi. Bir arial fontu ile görselde dikkat çekemezsiniz. Aklınızda her hangi bir haber sitesinin manşet görseline bakın ve inceleyin. Genelde kalın ve büyük font kullanarak kırmızı veya dikkat çeken cırtlak renkli zemin üzerine yazılır.

Örneğin kırmızı zemin üzerine büyük harfle yazı yazmak okuyucular tarafından dikkat çeker.

Bur da görselin önemi kadar da font seçiminde bir hayli önemi var.

manşet

HABER MANŞET GÖRSELİ BOYUTLARI NE OLMALI?

Haber sitelerinde bazen manşet kısımları siteden siteye değişiklik göstermektedir. Genelde 650×350 px boyutlarında yani sosyal medya da uyumlu olacak şekilde de boyutlandırılmıştır. Bazı sitelerde de bu boyut 700×420 piksel boyutuna kadar da çıkabilmekte. Dediğim gibi bu boyut sitenin yapısına göre değişmekte. Eğer haber sitenizin manşet görselinizin boyutlarını bilmiyor iseniz, manşet görseline sağ tık yaparak görseli indirebilir, photoshop ekranında açarak gerçek boyutunu öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Tabela tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Şunu da belirteyim, bazı haber siteleri yazdıkları makalelerin kopyalanmaması için sağ tık özelliğini kapatmaktadır. Bunun içinde tek yapmanız gereken şey, web sitenizin ana sayfasına gelerek F12 tuşuna basarak element ekranına gelmeniz. Bu element ekranında manşet alanını seçerek orada bulunan style kısmından manşet görselinin boyutunu karşınıza çıkacak şekilde yazar.

haber manşet
manşet-resim-görseli

MANŞET GÖRSELİ İÇİN HANGİ FONTLAR KULLANILMALI?

Manşet görseli veya haber hangi bir makale yayınladığınız zaman okuyucuların dikkatini çekmek için dar ve kalın yazı fontu seçmenizi öneririm.

Genelde kurumsal kimlik yapısına göre makale yayınlayan haber siteleri, görsel üzerine çok büyük yazı yazmadan sadece okunur bir şekilde küçük başlık atarak yayınlarlar.

Ama büyük ulusal veya yerel haber siteleri okuyucuların habere tıklamaları için büyük yazılıp kalın font kullanırlar.

Örneği, Gotham Family font ailesi bu örneğe çok uyumludur. Veya bazen benimde kullandığım Futura fontu da haber manşet görseli için ideal yazı fontudur.

Bu önerdiğim yazı tipleri genelde dar ve kalın font olarak yer alıyor. İnternet ortamında bu önerdiğim fontlar ücretsiz şekilde bulabilir, grafiklerinizde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu