Donanım

Hard Disk Smart Status Bad Backup and Replace Hatası anlamı

Asus bir pcniz var ise genelde bilgisayar ekranınızın ilk açılışında Hard Disk Smart Status Bad Backup and Replace hatası ile karşılaşırsınız.

Google'da bununla ilgili birsürü makale veya öngörü olmasına rağmen pek bir çözümü yok bende bununla ilgili bir yazı ekliyeyim dedim. Bu Hard Disk Smart Status Bad Backup and Replace hatasını ilk defa görebilir yada bilgisayarınıza format atarken de karşılaşırsınız. Bilgisayarınıza farklı bir flaş bellek yada farklı bir disk takıldığında bios genelde Hard Disk Smart Status Bad Backup and Replace hatası verir. Hard Disk Smart Status Bad Backup and Replace hatasın anlamı hdd sürücüsünün bozuk oludğunun yada yakın zamanda bozulacağını işaret eder.

S.M.A.R.T ERROR, SATA HDD Hatası

1. BIOS'un SATA HDD'den SMART ERROR hatası algılaması durumunda, POST ekranında şu şekilde bir hata görülür:

“S.M.A.R.T Status Bad, Backup and Replace. Press F1 to Resume…”

2. F1'e basmak bu uyarıyı geçerek İşletim Sistemi'nin açılmasını sağlayacaktır. Fakat bu hata onarılmazsa hata mesajı her yeniden başlatmada gösterilmeye devam edilecektir. BIOS menüsünde "SMART SELF TEST"in DISABLE konumuna alınması bu hatayı giderir.

**Öneri: Bu mesajın görülmesi HDD'nin yakın zamanda bozulacağı anlamına gelir. Böyle bir durumun yaşanmasında olası veri kayıplarını engellemek için mesajı ilk gördüğünüzde lütfen verilerinizin yedeğini alınız ve en kısa sürede HDD'nizi yenileyiniz.  

BIOS kurulum ekranınada "SMART SELF TEST" in devre dışı bırakılması  (Tavsiye edilmez)

1. BIOS ekranına girmek için açılış sırasında F2 tuşuna basınız veya ses kapama düğmesini basılı tutunuz. 

2. Advanced à SMART Settings à SMART Self Test à patikasına girererek Disabled konumuna alınız ve devre dışı bırakınız.  (Fabrika ayarlarında "Enabled" yani etkin konumundadır)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   GoPro'nun Hero 7 kamerası bir mağaza ekranından sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu