Güncel

Kıbrıs’ta araçlar neden ucuz

Türkiye’de yaşayıp da araba fiyatlarını gören Kıbrıs’ta bulunan araçların fiyatlarını görünce merak ediyorlar. Peki Kıbrıs’ta araba fiyatları neden ucuz?

İnternette alıntı yaptığım yazıya göre, “Net fiyatı 50.000 TL olan, 2.0 litre motora sahip bir otomobil örneği üzerinden devam edelim. Satın almak istediğimiz araç 2.0 litre olduğu için ÖTV oranı %90 yani 45.000 TL. Araç oldu 95.000 TL. Üzerine bir de KDV’yi ekliyoruz ki o da bildiğimiz gibi %18, yani 17.100 TL. Toplam fiyat 112.100 TL oldu. Devamında Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ekliyoruz, 2.0 lt araçlar için 1.386 TL. Trafik tescil ve ruhsat işlemleri bedellerini de ekledikten sonra karşımıza yaklaşık 115.000 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Evet, gördüğümüz gibi liste fiyatı 115.000 TL olan bir otomobil aslında 50.000 TL. Yani ödediğimiz diğer 65.000 TL’lik tutar ise vergilerden oluşuyor.”

Yani Yeni şafak gazetesinden aldığım yazıda böyle bir ibareden bahsetmiş.

Kıbrıs'ta araçlar neden ucuz

Peki Türkiye’de bu kadar pahalı iken Kıbrıs’ta neden ucuz farkı nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araba fiyatları Türkiye fiyatlarına göre çok ve çok ucuz. Bunun sebebi adada bulunan vergi sistemi.

Vergilendirmeden Kaynaklanan Sebeb : Bunun başlıca sebebi devletin vergilendirme politikası ile alakalıdır. Mesela Türkiye Cumhuriyetinde ÖTV’den kaynaklanan ve araç fiyatlarını neredeyse 2ye bazen de 3’e katlayan bir durum söz konusu olmaktadır. KKTC’de araba satışında ÖTV yoktur. (KKTC’de ÖTV adı altında bir vergi bulunmamaktadır)

Bir önemli detay, yaşı geçmiş araçlar daha uygun fiyata satılıyor.

Fakat kötü noktalarını anlattığım zaman size ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kendim Kıbrıs’a iş için geldiğimde araba çok önemli olduğunu anladım ve bütçeme göre bir araba bakmaya karar verdim. En az 25 bin TL cebimde vardı ve Kıbrıs’ın araba fiyatlarının ucuz olduğunu bildiğimden orta sekmentte araç baktım ve aldım. Orta sekment dediğim araç 2001 model ve artık bitmişte son demlerini yaşayan bir araç aldım. Bütün araçlar böyle mi? Evet 2001 ve üst araçların hepsi bu şekilde ama ada şartlarında devamlı moda olan araç.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Twitter'a erişim sorunu yaşanıyor

Kıbrıs'ta araçlar neden ucuz-1

Araçlar ucuz fakat parça pahalı

Evet, araçlar ucuz fakat en ufak bir arıza veya kaza zamanında aracınızı yaptırmak istediğinizde aracınızın fiyatı kadar size parça fiyatı veriyorlar. Hemen örnek verelim.

Aracın contası yandı ve Türkiye’de maksimum tamir fiyatı 2bin TL olarak halledebilirsiniz. Fakat burada bulunan ustalar 7bin TL kadar bir fiyat çektiler ve tamir yerine tamamen motorun değişmesini söylediler.

Tabi her usta aynı değil, eğer iyi bir ustaya götürür iseniz sizi hem fiyat hem de kalite bakımından memnun edecektir. Mutlaka birilerine danışmadan ustaya götürmeyin.

https://www.yenisafak.com/teknoloji/turkiyede-otomobiller-neden-pahali-2420522

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu