Güncel

Kıbrıs’ta ehliyet almak

Kıbrıs’ta ehliyet almak Türkiye’ye göre daha basit ve kolaydır. Peki Kıbrıs’ta ehliyet nasıl alınır?

Kıbrıs’ta ehliyet almak bir hayli kolaydır ve girmeden daha önce düz vites veya otomatik vites olarak araba kullanmış iseniz ehliyet almak sizin için daha basit hale gelecektir.

İlk etapta ehliyet için bir ehliyet kursuna kayıt olmalı ve ehliyet işlemlerinizin başlatılması gerekiyor.

Sizlere bir kaç gün ehliyet kurs yerinde araç kullanımı, levhalar gibi eğitimler veriliyor. Bunlar genelde kitapçık üzerinden işleniyor ve ezber beceriniz yüksek ise sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü ilk etapta sizlere levhaları ezberlemenizi ve öğrenmenizi istiyorlar.

Kitapçığı ezberleyip kendinizi hazır hissettiğinizde müfettişin yanına gidiyorsunuz ve burada size bir kaç levha için sözlü sınava tabi tutuluyorsunuz. Bu tamamen müfettişin insiyatifine bağlı 5 levhada sorabilir 10 levha da.

Burada 5 sorudan 4 tanesine doğru yanıt verdiğinizde ehliyet işlemleriniz artık başlıyor.

Bu sözlü sınavı geçtiğiniz de eğitmen ile siz 10 sürüş dersi vermek için planlama yapıyorsunuz ve ehliyet kurs arabası ile 10 kere araba sürüyorsunuz.

Sürüş bittikten sonra tekrar müfettiş ile ehliyet sınavı için araba sürüyorsunuz. Burada hata yapmamanız önemli ve talimatlara itinayla uymanız gerekiyor. Eğer hatalı bir sürüş yapıp sürüşü tamamladığınız da artık ehliyet almış sayılıyorsunuz.

Unutmadan aklınızda olsun, ehliyet almadan önce 10 kere sürmüş olduğunuz arabada siz artık öğrenci sürücüsünüz. Yani yanınızda ehliyetli biri olduğunda normal bir trafikte araba sürebilirsiniz.

Kıbrıs’ta ehliyet almak için gerekli prosedürler şunlardır:
1- Eğer KKTC vatandaşı değilseniz oturma izni yada çalışma izni
2- Sürücü kurslarından birisine gitmek ve yaklaşık 3000 TL ye kayıt yaptırmak
3- Cuma günü yapılacak olan ön sınava girersiniz, bu sınavı geçerseniz asıl sınava girmek için hak kazanmış oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu