Güncel

Kıbrıs’ta gezilecek yerler

Kıbrıs denince akla her zaman tatil gelmiştir. Peki, buraya tatile gelmişken gezmek olmaz. Kıbrıs’ta gezilecek yerleri sizler için derledik.

Kıbrıs denilince aklınızda eğlence merkezleri, gasino ve gece hayatları aklınıza geliyor biliyoruz. Küçük bir ada olmasına rağmen gezilecek görülecek ve sizleri hayran bırakacak manzaraları ile Kıbrıs’ta şurayı gezmeliyim, görmeden gitmem dediğimiz birçok yerleri listeledik.

Surlariçi/Lefkoşa

Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa ilinde bulunan Surlariçi, çok sayıda tarihi yapı ve dar mı dar sokakların arasında bulunan bu yer kesin görülmesi gereken yerlerden biri.

kıbrısta gezilecek yerler

Büyükhan/Lefkoşa

Lefkoşa Surlariçi yerinden bahsetmişken bu yerde Büyükhan’ın içinde bulunan hediyeci dükkânları, cıvıl cıvıl kafeler bulunuyor. Han içinde metropol şehirlerden ve binalardan tamamen uzaklaşıp, kendinizi tarihi bir dönemde bulacaksınız. Bu alanda senede bir defa festival olur. Bunu takip ederseniz daha fazla eğlencenize eğlence katabilirsiniz.

Selimiye Camii / Lefkoşa

Hep iç içe tarih kokan bu yerde Surlariçi’nde bulunan Selimiye Camii’si, Eski adıyla St. Sophia Katedrali olan bu yapı dış görünüşüyle sizleri bir hayli hayrete düşürebilir.Önceki dönemlerde yaşamış Luzinyalılar Selimiye Camii’sini tasarlayıp bu şekilde mimari bir yapı oluşturmuşlar. Surlariçi’ne geldiğinizde Selimiye Camii’ni mutlaka görmenizi öneririz.

 Barbarlık Müzesi / Lefkoşa

Başkent Lefkoşa’da birçok tarihi yerler ve gezilecek yerler bulunurken, zamanında Kıbrıs adasında tarihe geçecek olaylar yaşanmış. Bu olayların biri de 1960 yıllarında yaşanan Kanlı Noel gecesi olayıdır. Bu Noel Gecesinde Rumlar saldırılarını arttırmış, Binbaşı Nihat İlhan’ın evde olmadığı bir akşam evine baskın düzenlemişler. Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve çocukları öldürülmüş. Bu olay sonrasında Binbaşı Nihat İlhan’ın evi müzeye çevrilmiş. Evdeki kan lekeleri ve duvarda duran fotoğraflar, kurşun izleri hala o günlerin izlerini taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Balona Rövaşata çeken adam twitter'da tt oldu

ST.Hilerion Kalesi / Girne

Dönemin yerleşkesinde Lüzinyalılar, ada için kale inşaa ediyorlar ve bu kale adada bulunan 3 kaleden en güzeli ünvanını taşıyor. Tüm Girne manzarasını görmek isterseniz bu kaleye çıkmanızı öneririz. Manzara ve masallardaki mistik kale tarzıyla St. Hilerion gezilmesi gereken bir kale. Gönyeli ilçesinden Girne istikametine doğru giderken sol tarafınızda kalmakta. Dik ve keskin virajların sonu olan bu yer tamamen doğanın içinde.

girne kalesi

 BELLAPAIS MANASTIRI / GİRNE

Girne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında Lüzinyanlılar’ın yaptığı bir manastır. Mekan olarak çok şirin bir İngiliz mahallesi manzara ise komple Girne mahallesi.Bellapais’in içinde dönem dönem klasik müzik konserleri oluyor. özellikle o konserlerden birine mutlaka gitmelisiniz.

GİRNE KALESİ / GİRNE

Girne’ye gittiğinizde sizi sahil sonunda karşılayan büyük bir kale karşılıyor. Zamanında kaç tane yerleşme yeri olan bu yerde tarihi bir kale ile sizi o dönemlerin hatıralarına götürüyor. İçerisinde müze bulunmakta ve fırsatınız var ise gezmenizi öneririz. Girne Kalesi büyük olduğu kadar içinde sergilediği eserlerle de değerli. İçeriye girmek gezmek için girişteki yerden bilet almanız gerekiyor ve Kale’nin her tarafını tamamen gezebilirsiniz. Gerçekten en ucra köşelere geldiğinizde güzel manzaralara dalabilirsiniz.

girne kalesi1

GİRNE YAT LİMANI / GİRNE

Kalenin yan tarafından bulunan bu yer, tamamen küçük gemilerin ve yat gemilerinin de bulunduğu yer. Hemen karşılarında lokanta, kafeler ve barlar bulunmakta. Akşam geç saatlerde eğlence merkezi burada diyebiliriz. Sahile doğru geldiğinizde bu yer sizi karşılıyor.

KARAOĞLANOĞLU MÜZESİ VE ŞEHİTLİĞİ / GİRNE

1974 deki Barış harekâtında çıkartmanın ilk günlerinde Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve şimdiki hava alanına adı verilen Yüzbaşı Fehmi Ercan karargah olarak kullandıkları evin kapında bir roket atar ile vurulur. O ev şu an onların ve Kıbrıs şehitlerinin anısına müze ve şehitlik oldu. Şehitlikte mezarlık var. Müze kısmında genel olarak  barış harekâtını anlatan sunum ve harekâttan kalan eşyalar var. Ayrıca o dönemde Rumların kullandıkları savaş araçlarının sergilendiği açık hava müzesi mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Çok istiyordu! Dünyanın en büyüğünü satın aldı
MAVİ KÖŞK / GİRNE

İtalyan asıllı Rum avukat, mafya babası Paulo Paolides’e ait bir köşk. Adı köşk fakat görünüşü normal bir eve benzeyen bu yer tamamen teknolojik olarak dayanıp döşenmiş. Köşkü her adımında başka bir donanım mevcut ve gezdiğiniz şaşırtıcı özellikler sizleri etkileyecektir.

AZİZ MAMAS KİLİSESİ / GÜZELYURT

Güzelyurt’ta Bizans döneminde yapılan bir kilise. Aziz Mamas ise o bölgede mağarada yaşayan bir keşiş. Kiliseye onun adı verilmiş. Kıbrıs’ta halen kullanılan nadir kiliselerden biridir.

 GÜZELYURT DOĞA VE ARKEOLOJİ MÜZESİ / GÜZELYURT

Aziz Mamas kilisesinin hemen yanında bulunuyor. O bölgede çıkan arkeolojik eserler sergileniyor. Özellikle altın bir taç var ki Kıbrıs’ta çıkarılmış en değerli parçalardan biridir. Ayrıca müzenin alt kısmında yine bu bölgede yaşayan hayvan örnekleri doldurulmuş halde sergileniyor.

 KAPALI MARAŞ / MAĞUSA

Bir ölü Şehir. 1974 yılındaki barış harekâtında Türkler tarafından ele geçirilmiş. Şu an ne Türkler ne de Rumlar yaşıyor. Zamanında Akdeniz’in en gösterişli tatil yeri olan Maraş bölgesi, bir anda insansız ölü şehre dönmüş. Dışarıdan da göründüğü üzere komple bütün şehir yıllardır ilk bırakıldığı gün gibi bekliyor.

Kapalı Maraş kademeli olarak açıldı - Son dakika dünya haberleri

NAMIK KEMAL MEYDANI / MAĞUSA

Namık Kemal, Ünlü “Vatan yahut silistire” oyunundan dolayı Mağusa’ya sürgüne gönderilir. Mağusa’da 38 ay sürgünde yaşadı. En iyi eserlerini de burada yazdı. Namık Kemal meydanı Mağusa’nın en turistik meydanı. Meydanda Namık Kemal müzesi, Namık Kemal’in zindanı cafeler, restoranlar  ve tarihi mekanlar mevcut.

LALA MUSTAFA PAŞA CAMİ / MAĞUSA

Eski adı St. Nicholas Katedrali Olan Lala Mustafa Paşa Camisi de Namık Kemal Meydanında bulunmaktadır. Lüzinyanlıların yaptığı bu cami, Lefkoşa’ daki Selimiye Camisi ile aynıdır ve dönemim en görkemli yapılarından biridir.  Ayrıca caminin yanında  750 yıllık yaşıyla adanın eski ağacı olan gümbez ağacı bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Elon Musk, zenginlik sıralamasında Bill Gates'i Devirdi

mustafa pasa cami

ST. BARNABAS MANASTIRI / İSKELE

Kıbrıs’a Hristiyanlığı yaymak için gelen St. Barnabas için 477 yılında yapılan, mezarının da içinde olduğu manastır. Gerek yapısı gerekse içinde sergilenenlerin eserlerden dolayı mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

SALAMİS HARABELERİ / MAĞUSA

Bronz çağında kurulmuş ve zamanında Kıbrıs’a başkentlik yapmış bir şehir. Salamis Harabelerinde Forum, Roma Jimnastik Salonu, Roma Tiyatrosu, Pazaryeri, Zeus Tapınağı ve Salamis krallarının mezarı bulunmaktadır. Bu gün bile o zamanki şehrin ihtişamını bulabileceğiniz nadir antik şehirlerden biri.

 ALTINKUM PLAJI / KARPAZ

Kıbrıs’ın şehir kalabalığından uzaklaştıkça Karpaz’a yani buruna varırsınız. İyice ilerledikçe yaban eşeklerinin ve caretta carettaların diyarına gelirsiniz. Hemen orada adanın en güzel plajı önünüze çıkar. Akdeniz’in en büyük ve en bakir ince kum plajı olan altın kum plajı görenleri büyülüyor.

APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI / KARPAZ

Zafer burnuna çok yakın bir yerde bulunan kilise İsa’nın havarilerinden Andreas adına yapılmıştır.  İnanışa göre ada su sıkıntısı çekerken Andreas gelmiş ve bastonunu vurarak şimdiki manastırın yanından su çıkarmış. Şu an hala oradan bir su akmakta. Dini günlerde ve pazar günleri Hristiyanlar ayin için buraya akın ediyorlar.

 ZAFER BURNU / KARPAZ

Zafer Burnu, haritada dikkatimizi çeken Kıbrıs’ın kuzey doğusunda bıçak gibi uzanan burnudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu