Güncel

Kıbrıs’ta ne kadar kalınabilir? Kıbrıs’ta pasaportla mı kalınıyor?

Türk Vatandaşları Kıbrıs’ta ne kaç gün kalabilirler ve gün uzatmak için ne yapmalı konusunda araştırmalarda bulunuyor. Kıbrıs’ta kalmak isteyen vatandaşlar için makalemiz sizlerle…

Türkiye’den Kıbrıs’a gelmek isteyen vatandaşların öncelik olarak pasaporta gerek yok hatta kimlik ile giriş yapabilirsiniz. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yaptığınızda sizi polis noktası karşılayacaktır ve ne için geldiğinizi belirttiğinizde size ona göre gün verecektir. Bu gün sayısı 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir. Eğer daha fazla kalmak istiyorsanız Kıbrıs Türk elçiliği ile iletişime geçmelisiniz.

Yaz geldiği zaman ilk tatil yeri hemen aklınıza Kıbrıs gelir ve vatandaşlar yaz veya kış hem tatil hem de çalışma için KKTC’ye ziyarette bulunurlar.

Kıbrıs'ta ne kadar kalınabilir? Kıbrıs’ta pasaportla mı kalınıyor?

Türk Vatandaşı Kaç Gün Kalabilir?

Türk Vatandaşları vize ve pasaport zorunluluğu olmadan Kıbrıs’ta turist olarak kalabilme hakkı tanınır. Kendilerine polis noktasında verile süre boyunca adada rahatlıkla kalabilirsiniz. Verilen süre boyunca fazla kaldığınızda ve kalış sürelerinden itibaren 3 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor.

Kıbrıs’ta bulunmak isteyen kişilerin vize süresini uzatabilmek için Türk elçiliğine gidip başvuru yapması gerekir. Çalışma ve ikametgâh izni almak isteyen Türk vatandaşlarının 30 güne kadar vize uzatma imkânı vardır. Günüz geçti ve süreniz doldu ise burada günlük askeri ücretin bir kısmı kadar ceza yiyorsunuz ve ülkeden çıkarken ödeme yapmak zorundasınız.

Vize Süresini Uzatmak İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

KKTC’ye nüfus cüzdanı ile giriş yapan bir Türk vatandaşı verilen gün kadar turist vizesine sahiptir. Ancak bu süre bazen yetmeyebilir ve uzatmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye girişte verilen günü vize süresi bitmeden İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesine başvurmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Instagram Hikayeler özelliğinde saat sınırı yok

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu