Donanım

Lemi Orhan Ergin Aple Mac’de açık buldu

Türk yazılımcı Lemi Orhan Engin Mac işletim sistemindeki şifre açığını buldu.

Apple'nin Mac işletim sisteminde bilgisayara şifresiz bir şekilde, sistem yöneticisi olarak girilmesine izin veriyor. Bu hatayı fark eden Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin bilgisayarın kullanıcı adı kısmına 'root' yazıp, şifre kısmına ise bir kaç defa boş bırakılarak enter'a basıldıktan sonra sisteme yönetici olarak girmeyi keşfederek apple üzerinden açık buldu.
Açık olan sistemin apple tarafından 'Bu soruna çözüm bulmak için bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyoruz' denilerek yapılan hatanın düzeltilmesi için bir sonraki güncellemede düzeltileceği bildirildi. Fakat apple yetkilileri bu açık konusunda kendilerinin önceden bilgiye sahip olup olmadıkları konusunda yorum yapmıyorlar.


Sisteme yönetici olarak girildiğinde kötücül yazılım yüklenebilir

Bu açığın asıl önemli tarafıda bilgisayara bu şekilde yönetici olarak girildiğinde normal bir kullanıcıdan daha fazla işlem yapabiliyor. Bütün kullanıcıların resimlerini silebilir, dosyalarına erişebilir hale getiriyor ve hatta kötücül yazılım yükleyerek bilgisayarda aktif hale getirebilir. Tabi kötü niyetli olanlar içinde bu bir atrı olarak nitelendirilebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   iOS 11 hakkında bilmeniz gereken her şey

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu