Güncel

Mac’iniz için Temel Uygulamalar ve Yardımcı Programlar

Written by

Yeni bir Mac kullanıcısı ya da daha fazlasını yapmak isteyen deneyimli bir emekçi olsanız da, bilgisayarınızda indirmeniz gereken önemli Mac uygulamaları ve yardımcı programları topluluğudur. Birçoğu ücretsiz ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan bu uygulamalar, daha üretken olmanıza ve Mac’inizde mümkün olmayan şeyleri yapmanıza yardımcı olur.

En İyi Mac Uygulamaları ve Yardımcı Programları

En İyi Mac Uygulamaları ve Araçları

Mac koleksiyonu çoğunlukla bilinen daha az bilinen uygulamaları içerir, böylece her zamanki şüpheliler Evernote, Dropbox, OneNote veya Google Drive’ı beğenir. Ayrıca, aşağıda listelenen tüm uygulamalar, Mac OS’un geçerli sürümü olan Yosemite ile uyumludur.

Başlayalım.

  1. Infinit.io – Herhangi bir boyuttaki dosya ve klasörleri Mac’inizden başka bir cihaza, bir Windows PC, iPhone, iPad, Android telefon veya Mac’in kendisinden kolayca gönderin.
  2. Spectacle – Bu, Mac için yapılandırılabilir klavye kısayollarını kullanarak pencereleri hareket ettirmenize ve yeniden boyutlandırabilmenize yarayan kullanışlı bir windows yönetim uygulamasıdır . Ayrıca pencereleri birden çok ekran arasında da taşıyabilirsiniz.
  3. Duet Ekranı – iPad’inizi veya iPhone’unuzu Mac’iniz için ekstra ekran olarak kullanın. IOS cihazını USB kablosuyla Mac’e bağlayın ve Mac uygulamalarınızla etkileşimde bulunmak için dokunmatik ekranı kullanın.
  4. Knock – Mac’inizin kilidini, herhangi bir parola yazmanıza gerek kalmadan iPhone ekranınıza veya Apple Watch’unuza dokunarak açabilirsiniz .
  5. ImageOptim – Görüntülerinizi her zaman web sitenize yüklemeden önce ImageOptim aracılığıyla çalıştırın. Mac uygulaması görsel dosyalarınızı etkilemeden görüntü dosyalarınızın boyutunu ezecektir.
  6. GizliMe – Mac masaüstünüz klasörler ve dosyalar ile dağınıksa, tüm simgeleri tek bir tıklamayla veya bir klavye kısayoluyla gizleyebilirsiniz.
  7. Site Sucker – Tüm web sitelerini indirin görüntüleri, PDF dosyalarını içerir ve çevrimdışı tarama için bunları yerel diskinize yansıtır. Gibi wget ama görsel arayüzü ile.
  8. App Cleaner – .dmg dosyasının silinmesi yeterli değil. Herhangi bir Mac uygulamasını düzgün bir şekilde kaldıracaksanız, kalan gizli dosyaları da silmeniz gerekir.
  9. İndirme Servisi – Mac’iniz için dosyayı bir çok parçaya bölen ve tek tek parçaları aynı anda daha hızlı yüklemeler için indiren bir indirme yöneticisi. İndirme işlemlerini duraklatıp devam ettirebilir.
  10. Toggl – Mac’iniz için hızlı erişim için durum çubuğunda bulunan zaman izleme yazılımı. Görevlere #hashtags ekleyin ve izlenen saatleriniz de web ile senkronize edilir.
  11. Akışkan – Bu, favori web sitenizi Uygulamalar klasöründe bulunan Mac için gerçek bir masaüstü uygulamasına dönüştürecek ve Spotlight aramasından başlatabilirsiniz.
  12. İletim – Sadece Mac OS X için mükemmel bir FTP istemcisi. İstediğiniz yerden favori hedeflere dosya yüklemek için damlacıklar oluşturabilirsiniz.
  13. Kafein – Mac’inizin uyanık kalmasına yardımcı olur. Mac’inizin otomatik olarak uyku moduna geçmesini veya videoları izlerken ekranı karartmasını önlemek için menü çubuğundaki Kafein simgesini tıklayın.
  14. NoSleep – Macbook’unuz kapağı kapattığınızda uyur. NoSleep uzantısı, kapak kapatıldığında bile ekranı uyanık tutacak, böylece ağ üzerinden dosya indirmeye devam edebilirsiniz.
  15. Air Browser – Bu, favori sitelerinizi menü çubuğuna koyar, böylece tek bir tıklama ile herhangi bir ekrandan onlara erişebilirsiniz. Siteler açık otomatik olarak yenilenecek şekilde yapılandırılabilir.
  16. MacDropAny – Dropbox veya Google Drive ile herhangi bir Mac klasörünü , bunları ortak bir klasöre taşımak zorunda kalmadan kolayca senkronizeedebilirsiniz .
  17. Kendi Kendini Kontrol – Ertelemeyi durdur. Zaman kaybettiren web sitelerine, e-postalara ve dikkat dağıtıcı bulduğunuz diğer tüm öğelere erişimi geçici olarak engelleyen bu açık kaynaklı Mac uygulaması.
  18. Gaz Maskesi – Bu, Mac’in bilgisayarınızdan belirli web sitelerine erişimi kalıcı olarak engellemenize yardımcı olabilecek bir ana dosya düzenleyicidir .
  19. Authy – Tam olarak bir Mac uygulaması değil , yapamayacağınız bir Google Chrome uzantısı . Telefon gerektirmeden 2 faktörlü kimlik doğrulamagerektiren çevrimiçi hesaplara giriş yapmanızı sağlar .
  20. Pixel Winch – Bir alanın ekran görüntüsünü aldığınız ve daha sonra ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir öğenin boyutlarını ölçmek için yerleşik denetimleri kullandığınız, kullanımı kolay bir ekran ölçüm uygulaması.
  21. Arabellek – Durum güncellemelerini kolayca yayınlayabilir, bağlantıları ve fotoğrafları , menü çubuğundan bir seferde birden çok sosyal web sitesinepaylaşabilirsiniz .
  22. Hocus Focus – Bu, aktif olmayan veya bir süredir kullanılmayan uygulama pencerelerini otomatik olarak gizleyerek Mac masaüstü ekranınızın dağınıklığını korumaya yardımcı olur. Pencereleri, odağı kaybettikleri anda gizlemeyi bile seçebilirsiniz.
  23. AirDroid – Android telefonunuzu Mac’e bağlar. Mesajlara erişebilir, fotoğrafları yönetebilir, dosyaları aktarabilir ve daha fazlasını kablosuz olarak yapabilirsiniz.
  24. PushBullet – Mac dahil olmak üzere tüm cihazlarınız için evrensel bir kopyala yapıştır. Telefonunuza bir şey kopyalayın ve anında Mac’in panosunda kullanılabilir ve bunun tersi de geçerlidir.
  25. Unarchiver – Mac için, RAR, TAR, MSI, EXE, GZIP ve hatta ISO dosyası dahil olmak üzere tüm popüler zip formatlarını kullanabilen kullanışlı bir sıkıştırma programı. Flash ve PDF dosyalarındaki sesleri ve görüntüleri de çıkarabilir.
  26. iBrowse – iPhone veya iPad’inizdeki Finder benzeri uygulama içindeki dosya ve klasörlere erişin ve iOS cihazındaki görüntüleri, videoları ve diğer dosyaları kolayca Mac’inize kopyalayın.
  27. GIF Brewery – Bu, video dosyalarını ve ekran görüntülerini animasyonlu GIF’lere dönüştürmenize ve GIF resimlerinize ince ayar yapmak için tonlarca seçenek sunmanıza yardımcı olur .
  28. Karabiner – Mac için, mevcut anahtarları farklı bir komut gerçekleştirecek şekilde yeniden başlatmanızı sağlayan bir anahtar eşleme uygulaması. Örneğin, CAPS kilit tuşu bir Escape tuşu olarak çalışacak şekilde yapılandırılabilir.
  29. Daha İyi Dokunma Aracı – Magic Mouse veya Magic Trackpad’inizin mevcut hareketlerini kolayca yapılandırabilmenizi veya yeni çoklu dokunma hareketlerini tanımlayabilmenizi sağlar.
  30. Hazel – Kurallar belirtmenize izin veren bir klasör izleme uygulaması ve bu izlenen klasörlere eklenen dosyalar kurallarınıza göre otomatik olarak düzenlenir. Bir dosya eklendiğinde, Apple Script’i çalıştırmak gibi karmaşık kuralları da çalıştırabilirsiniz.
  1. Helyum – Her zaman en iyi uygulaması gibi ama Mac’iniz için. Tarayıcı penceresi diğer pencerelerin üstünde yüzecek ve ayrıca saydamlık seviyesini de değiştirebilirsiniz.
  2. Dropzone – Dosyaları favori klasörlerinize kopyalamanızı veya taşımanızı kolaylaştırır ve ayrıca menü çubuğundan doğrudan web hedeflerine dosya yükleyebilirsiniz.
  3. RSS Bot – Mac’in menü çubuğundan en sevdiğiniz RSS akışlarına erişin . Yeni öğeler mevcut olduğunda bildirim alın ve yalnızca belirli anahtar kelimelerle eşleşen makaleleri göstermek için filtreler uygulayın.
  4. XMenu – Bulucu, favori klasörlerinize ve Mac uygulamalarına menü çubuğu gibi erişim sağlar. Uygulamaları, dosya çubuğuna ve dosyalara doğrudan menü çubuğundan başlatabilirsiniz.
  5. Flux – Gününüzün zamanına göre ekranınızın parlaklığını otomatik olarak kısar – gece boyunca ılık, gündüzleri parlak – böylece gözleriniz daha az zorlanır. Ayrıca 20 20 20 kuralına da bakınız .
  6. EVE – Uygulama, Mac klavye kısayollarını öğrenmenize yardımcı olur. Bir eylemi gerçekleştirmek için fareyi her kullandığınızda, uygulama bir bildirim olarak eşdeğer kısayolu görüntüler. Ayrıca CheatSheet’e bakın , şu anda aktif olan uygulamanın tüm mevcut kısayollarını görüntüleyin.
  7. BootChamp – Mac’te Windows’u Apple Bootcamp aracılığıyla yüklediyseniz , BootChamp size birkaç tıklama kazandıracak. Menü çubuğunda, başlatma sırasında herhangi bir tuşa basmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı doğrudan Windows moduna döndürecek bir simge ekler.
  8. aText – Önceden tanımlanmış kısaltmaları karşılık gelen ifadelerle değiştirerek dokunmatik yazmanızı hızlandıran bir metin genişletici programı . Örneğin, zengin pencerenizi Gmail penceresine ekleyiniz .
  9. Fener – Mac’inizdeki Spotlight aramasına daha fazla güç ekler. Takviminize farklı, hızlı bir şekilde etkinlik ekleyebilir, hatırlatıcılar oluşturabilir, terminal komutlarını çalıştırabilir ve daha fazlasını Spotlight içinden yapabilirsiniz.
  10. Alfred 2 – Apple, Yosemite ile Spotlight’ı çok geliştirdi ancak Alfred, hem yerel diskinizde hem de çevrimiçi ortamda dosya bulma konusunda daha iyi bir uygulama.
  11. Disk Envanteri – Macbook’taki 256 GB SSD’niz az yer kaplıyorsa, alanı büyüten büyük dosyaları ve klasörleri hızla bulmak için Disk Envanter uygulamasını kullanın.
  12. Sync – BitTorrent’in üreticilerinden Sync, tüm bilgisayarlarınızda ve mobil cihazlarınızda birbirleriyle senkronize olarak ancak bulut kullanmadan dosya ve klasörleri saklamanıza yardımcı olur. Boyut sınırlaması yoktur.
  13. Barmen – Eğer Mac’inizin menü çubuğunu karıştıran çok fazla uygulama simgesine sahipseniz, Barmen bir miktar sipariş verebilir. İhtiyacınız olmayan menü öğesini gizlemenize izin verir veya bunları varsayılan olarak gösterilmeyecek ikincil çubuğa itebilirsiniz.
 1. CloudUp – WordPress’i geliştiren şirketten CloudUp, yerel dosyaları ve ekran görüntülerini menü çubuğundan hızlı bir şekilde yükleyip paylaşmanızı sağlar.
 2. Filepane – Görünmez uygulama, sürükle ve bırak iş akışınızı geliştirir. Bir veya daha fazla dosya seçin ve uygulama, dosyaları AirDrop aracılığıyla başka bir hedefe ve daha fazlasına taşıyacak şekilde yeniden boyutlandırmak için gerçekleştirebileceğiniz eylemlerin listesini sunacaktır.
 3. Unclutter – Mac’iniz için panoya kopyalanan snippet’leri koruyan ve aynı zamanda sık kullanılan dosya ve klasörlerinize hızlı erişim sağlayan bir pano geçmiş yöneticisi. Kullanın ClipMenu veya Copyclip sadece temel bir pano yöneticisi gerekirse.
 4. TextBar – Terminal komutlarını belirtebilirsiniz ve uygulama, bu komutların metin çıktısını, ayarlanan aralıklarla otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırılabilen menü çubuğuna ekleyecektir. Örneğin, ‘ipconfig getifaddr en0’ mevcut IP adresinizi menü çubuğunda basacaktır. Bunları Übersicht ile masaüstü widget’ları olarak da kullanabilirsiniz .
 5. El freni – Videoları bir formattan diğerine dönüştürmek veya bir DVD’den video çekmeniz gerektiğinde, HandBrake muhtemelen ihtiyacınız olan tek yardımcı programdır. FFmpeg de güçlüdür ancak sadece komut satırından çalışır.
 6. Soundflower – Mac sesini , hoparlörlerden gelen ses gibi kaydedecekseniz,bu sesi hoparlörlerin yerine kayıt uygulamasına yönlendirmek için SoundFlower’a ihtiyacınız olacaktır.
 7. QuickCast – Masaüstü ekranınızın herhangi bir alanının hızlı kayıtlarınıkaydedin ve video dosyalarını yerel olarak kaydedin veya çevrimiçi yayınlayın. Fare tıklamaları ve sesleri kaydedebilir. Diğer alternatif QuickTime .
 8. MuteMyMic – Hoparlör sesi gibi, artık sesi azaltabilir veya tamamen menü çubuğundan veya klavye kısayollarından mikrofonu kapatabilirsiniz. Çevrimiçi toplantılar ve sesli sohbetler için kullanışlı olmalı.
 9. Onyx – Gizli ayarlara erişim sağlar, sistem bakım görevlerini gerçekleştirebilir ve Finder, Spotlight ve Dock gibi sistem uygulamalarını yapılandırabilirsiniz. TinkerTool da iyi bir alternatiftir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Twitter Survivor2018 hastagı ile Hilmi Cem'i konuşuyor

About the author

Leave a Comment