DonanımGüncel

Microsoft’un Edge Tarayıcı İçindeki İpuçları ve Püf Noktaları

Windows 10'da internette gezinmeye hazır mısınız? Chrome veya Firefox'a koşmayın. Microsoft'un Edge tarayıcısı, Nisan 2018 Güncellemesi ile birkaç yeni numara ekliyor.

Windows 10’da internette gezinmeye hazır mısınız? Chrome veya Firefox’a koşmayın. Microsoft’un Edge tarayıcısı, Nisan 2018 Güncellemesi ile birkaç yeni numara ekliyor.

Zaten Windows 10’da Microsoft Edge kullanıyor olabilirsiniz , ancak Microsoft’un en yeni tarayıcısı Nisan 2018 Güncellemesi ile birkaç yeni numara ekledi .

Edge, geleneksel bir tarayıcı gibi çalışır, ancak Internet Explorer’dan daha şık, daha ince ve daha temiz görünür. Aynı araç çubuklarını, menü çubuklarını ve IE’yi dağıtmayan diğer bagajları bulamazsınız. Bunun yerine, tüm komutlarınıza ve ayarlarınıza erişebileceğiniz ve her sayfa için daha fazla gayrimenkul bıraktığınız küçük bir araç çubuğu vardır.

Yeni bir Windows PC’de yaptığınız ilk şeylerden birinin, Firefox, Chrome ya da tercih ettiğiniz diğer tarayıcıyı indirmek için internete koşması söz konusu olsa da, Edge’i değerlendirmenin nedenleri var . Sonuçta , rekabete karşı iyi performans gösterdi .

Aşağıda, Nisan 2018 Güncellemesi ile nelerin yeni olduğunu kontrol edip, Microsoft Edge’in en iyi şekilde nasıl özelleştirilip kullanılacağına ilişkin genel bir bakış sunuyoruz .

512129 mute a tab

Sekmeyi Kapat
Açtığınızda otomatik olarak ses veya video oynatmaya başlayan web sayfalarını susturmak ister misiniz? Birkaç sekme açmışsanız ve sesin nereden geldiğinden emin değilseniz bu özellikle zor olabilir. Firefox ve Chrome, bu sesi susturmak için uzun yollar sundu. Şimdi aynı feat’i Edge’de gerçekleştirebilirsiniz ve bunu iki yoldan yapabilirsiniz.

Kulağa çıkan sekmenin bir hoparlör simgesi göstermesi gerekir. Bu sekmeyi sağ tıklayın ve Sessiz sekmesini seçin. Daha kolay, sadece hoparlör simgesine tıklayın. Sesi geri yüklemek için, sekmeyi sağ tıklayın ve Sesi aç sekmesini seçin veya hoparlör simgesini tekrar tıklayın.

512130 save form entries

Form Girişlerini Kaydet
Çevrimiçi alışveriş yapmak uygundur, ancak her bir sitede faturalandırma ve gönderim bilgilerinizi tekrar tekrar yazmanız gerektiğinde değil. Takip etmeyi kesmek için Edge, adınızı, adresinizi ve diğer ayrıntıları kaydedebilir ve otomatik olarak doğru alanları doldurabilir. Bunu ayarlamak için sağ üstteki üç noktalı simgeye tıklayın () ve Ayarlar> Gelişmiş ayarları göster> Otomatik doldurma ayarlarını seçin ve “Form girişlerini kaydet” seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

Form girişlerini yönetin düğmesini tıklayın ve Yeni ekle’yi tıklayın. Adınızı ve diğer bilgilerinizi yazın ve Kaydet’i tıklayın.

512131 autofill

Otomatik doldurma
Daha önce kullanmadığınız bir sitede bir ürün satın aldığınızda ve faturalandırma veya gönderim ayrıntılarınızı girmeniz istenirse, yalnızca ilk alana tıklayın. Kenar, oluşturduğunuz bilgilerle gerekli alanları otomatik olarak doldurur. Farklı formlar veya farklı kişiler için birden çok form girişi de oluşturabilirsiniz.

512132 printing

Baskı
Bir web sayfasının yazdırılması zor ve dağınık olabilir. Çoğu zaman, yazdırılan sayfalar yanlış içeriği alır ve ihtiyacınız olan içeriği kaçırır, zamanınızı ve kağıtlarınızı harcarlar. Edge artık dağınık olmayan yazdırma denilen bir seçenek ile yardımcı olabilir. Yazdırmak istediğiniz bir web sayfasına gidin. Üç noktalı simgeye tıklayın () ve Yazdır seçeneğini seçin.

Baskı önizleme penceresi sayfanızın nasıl görüneceğini gösterir. Dağınıklık içermeyen yazdırma mevcutsa, seçenek yazdırma penceresinin altında görüntülenir. Clutter-free yazdırmayı tıklayın ve açın. Baskı önizleme şimdi sayfalarınızı daha temiz bir biçimde göstermelidir. Web sayfasını yazıcınıza göndermek için Yazdır’ı tıklayın.

PDF ve Kitap Tam Ekranını Oku
Sıklıkla PDF’leri ve elektronik kitapları Windows PC’nizde veya tabletinizde okuyorsanız, beğeneceğiniz bir numaradır. Edge’de bir PDF veya e-kitap açın. F11 tuşuna basın. Sayfa tam ekran moduna geçer, böylece kitabınızı, en iyi araç çubuklarının ve tarayıcının menülerinin dikkati dağılmadan okuyabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, tam ekran modundan çıkmak için tekrar F11 tuşuna basın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Web Şifrelemelerini Atlayarak Bilgileri Çalan Bir Virüs Keşfedildi!

512134 more options for epub books

EPUB Kitaplar için Daha Fazla Seçenek
Ebooks, bu tür bir kitabı doğrudan tarayıcınızda okuyabilmenizi sağlayan kullanışlı bir seçenek olan EPUB dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelir. Edge, uzun süredir EPUB kitaplarını destekledi, ancak Nisan 2018 Güncellemesi ile tarayıcı, bu format için geliştirilmiş bir araç çubuğuyla daha fazla seçenek sunuyor.

Edge’de bir EPUB kitabı açın. Ekranda herhangi bir yeri tıklayın ve üstte bir araç çubuğu açılır. Edge’in hem yeni hem de önceki sürümlerinde, İçindekiler Tablosunu açmak, kitaptaki farklı noktalar için yer imlerine eklemek ve bunlara erişmek, metin aramak, yazı tipi stilini ve boyutunu ayarlamak, sayfa temasını değiştirmek için araç çubuğu simgelerini kullanabilirsiniz. sesli okunan kitabı duy. Şimdi daha fazlasını yapabilirsiniz.

512136 notes

Notlar
Kitaba eklediğiniz notları görmek için Notlar simgesini tıklayın. Üzerine tıklayarak belirli bir notaya kolayca geçebilirsiniz.

512137 grammar tools

Dilbilgisi Araçları
Belirli türdeki kelimeleri tanımlamak ister misiniz? Dilbilgisi araçları için simgeye tıklayın ve ardından Get düğmesine tıklayın. Bu, diğer e-kitaplar ve belirli web sayfaları için de geçerlidir.

Heceler ve Konuşma Bölümleri
Heceleri ve Konuşma Bölümleri için seçenekleri açın. Her heceye birden fazla heceli kelimeler ayrılır. İsimler, fiiller ve sıfatlar renkle vurgulanır. Bir kitabı farklı bir dilde okumaya çalışıyorsanız ve konuşmanın çeşitli bölümlerini tanımlamak için bir yönteme ihtiyacınız varsa bunu daha kullanışlı bulabilirsiniz.

512139 read offline

Çevrimdışı Okumak
Artık çevrimdışı okumak için bir EPUB kitabını kaydedebilirsiniz. Kaydet simgesini tıklayın ve kitabı saklamak için bir yer seçin. Edge’de okumak için kitabı çevrimdışı açın. Tam ekran kitabını okumak için Tam ekran düğmesine tıklayın veya F11 tuşuna basın. Tam ekran modundan çıkmak için aynı düğmeye tıklayın veya F11 tuşuna basın.

512140 edge gets darker

Kenar Koyulaşır
Edge’in Dark teması artık biraz daha karanlık. Üç noktalı simgeye tıklayın () ve Ayarlar seçeneğini seçin. “Bir tema seç” seçeneğinin altındaki açılır kutuyu tıklayın ve Karanlık olarak değiştirin. Temanın daha koyu göründüğünü ve öncekinden daha iyi bir kontrast sağladığını fark edebilirsiniz, böylece simgelerinizi ve menülerinizi daha kolay görebilirsiniz.

512141 change the start page

Başlangıç ​​Sayfasını Değiştirin
Varsayılan olarak, Edge şu anda en çok okunan haberlerin haber akışını sunan bir Başlangıç ​​sayfasını görüntülemek için açılır, ancak bunu değiştirebilirsiniz. Üç noktalı simgeyi tıklayın () ve Ayarlar seçeneğini seçin. En üstteki “Microsoft Edge ile Birlikte Aç” yazan bölüme bakın. Dört seçenek göreceksiniz.

İlk seçenek varsayılan Başlangıç ​​sayfası ayarıdır. Yeni sekme sayfası için ikinci seçenek, bir arama alanı, ziyaret ettiğiniz veya Microsoft tarafından önerilen üst siteler listesi ve haber akışınızı görüntülemek için bir bağlantı gösteren bir sayfa açar. Üçüncü seçenek olan Önceki Sayfalar , son ziyaret ettiğiniz sayfayı görüntüleyerek sizi kapatır.

Belirli bir sayfa veya sayfa için dördüncü seçeneği de deneyebilirsiniz . Burada, herhangi bir sitenin adresini yazabilir (örneğin www.google.com) ve kaydetmek için disket sürücü simgesini tıklayabilirsiniz. Daha fazla sayfa eklemek için Yeni sayfa ekle’yi tıklayın ve www.yahoo.com gibi ikinci sitenin adresini yazın. Edge’i bir sonraki açışınızda, her seferinde farklı bir sekmede, ayarlandığınız sayfaları doğrudan alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   WhatsApp'a Gelen Son Güncelleme, Engellenen Kullanıcıların Mesaj Atabilmesine Sebep Oldu!

Varsayılan Arama Motorunu Değiştir
Microsoft, kendi Bing arama motorunu Microsoft Edge ile arama yapmanın varsayılan yolu olarak kullanmaktadır. Orada büyük bir sürpriz yok, belki de Google’a veya başka bir arama motoruna daha alışıksınız ve bunu varsayılan olarak kullanmak istersiniz. Bu yeterince kolay.

Edge’de üç noktalı simgeyi tıklayın () ve Ayarlar> Gelişmiş ayarları görüntüle> Arama motorunu değiştir seçeneğini belirleyin .

Burada başka bir arama motoru seçebilirsiniz. Edge, yalnızca geçmişte ziyaret ettiğiniz siteleri gösterir. Bu, PC’nizde Edge’i ilk açtığınız ve Google.com.tr’yi hiç ziyaret etmediyseniz, örneğin, Google bir seçenek olarak görünmeyecektir. Bu ayarı yapmadan önce, Google.com, DuckDuckGo veya tercih ettiğiniz başka bir arama motorunu yükleyin.

Ardından, “Arama motorunu değiştir” ayarının altında istediğinizi tıklayın ve değişikliği yapmak için Varsayılan olarak ayarla’yı seçin. Ayrıca istemediğiniz siteleri de kaldırabilirsiniz.

Merkez
Favorileriniz, geçmiş listenizin, indirmeleriniz nerede? Asla korkma. Hepsi burada, IE’den kullanabileceğinizden farklı bir noktada. Sadece onlara nasıl ulaşacağını bilmelisin. Web’de gezinmek için ihtiyacınız olan her şey, Microsoft’un Hub’ı çağıran tek bir bölmede bulunur.

Birden çok sekme içeren bir menüyü açmak için Kenar araç çubuğundaki çekim yıldızı simgesini tıklayın. Hub penceresinin sol tarafındaki simgeler Favoriler, Okuma Listesi, Kitaplar, Geçmiş ve İndirilenlerinizi tek bir yerde görmenizi sağlar.

512144 add to your favorites

Sık Kullanılanlara Ekle
Internet Explorer gibi, Microsoft Edge favori web sitelerinizi saklayabileceğiniz bir Sık Kullanılanlar seçeneği sunar . Sık Kullanılanlarınıza eklemek için, Kenar’a eklemek istediğiniz sayfayı açın. Daha sonra bir menü açmak için Kenar araç çubuğundaki yıldız simgesini tıklayın. Menü, Sık Kullanılanlar sekmesi açıkken otomatik olarak görünecektir. Sayfayı yeniden adlandırma seçeneğiniz vardır ve bunu oluşturduysanız belirli bir Sık Kullanılanlar klasörüne ekleyebilirsiniz. Sık Kullanılanlar listenize koymak için Ekle’yi tıklayın.

Okuma listesine ekle
Web’de gerçekten ilginç bir yazıyla karşılaşıldı, ancak şu anda okumak için zamanınız yok mu? Edge’in Okuma listesine ekleyebilirsiniz. Bu, çevrimdışı olduğunuzda bile makalenin istediğiniz zaman okunabileceği anlamına gelir. Ayrıca, internet erişimi gerekmeden Windows 10 dizüstü bilgisayarınızdan veya tabletinizden okuyabileceksiniz. Bu nedenle, tren veya otobüse yetişmek istediğinizde “daha sonra oku” öğelerini kaydetmek için özellikle kullanışlıdır. Wi-Fi’den uzak dur.

Bir sayfayı Okuma listenize kaydetmek için, Kenar’a eklemek istediğiniz sayfayı açın. Ardından, Edge araç çubuğundaki yıldız simgesini ve ardından “Okuma listesi” için ikinci düğmeyi tıklayın. Daha sonra hatırlamanıza yardımcı olması için makalenin adını değiştirin, ardından Ekle düğmesine tıklayın.

Erişim Okuma Listesi
Okuma Listesine kaydettiğiniz makalelere erişmek için, çekim yıldızı simgesini tıklayın, Okuma listesi’ni seçin ve kaydettiğiniz her şeyi göreceksiniz. İster çevrimiçi, ister kapalı olsun, okumak için üzerine tıklayın.

Okuma Görünümü
Web’de okumak istediğiniz bir makale veya hikaye buldunuz, ancak düzen, özellikle Windows 10 cihazınızda okumak için özellikle uygun değil mi? Bunu, içeriğin bir sanal kitap veya dergi makalesi gibi görünmesini kolaylaştıracak şekilde yeniden biçimlendiren Okuma Görünümü’nü açarak değiştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Whatsapp grup yöneticilerine iyi haber

Web’deki bazı sayfalar Okuma Görünümü seçeneğini desteklemektedir, bazıları ise yoktur. Bunu destekleyenleri anlatabilirsiniz, çünkü açık bir kitaba benzeyen Okuma Görünümü simgesi araç çubuğunda, adres alanının sağında görünür.

Bu simge etkinse, sadece üzerine tıklayın ve mevcut web sayfanızın biçimlendirmesi tek bir sütun görünümünde değişecektir, böylece daha kolay okuyabilirsiniz. Okuma Görünümü’nü kapatmak için tekrar aynı simgeye tıklayın.

Web Notu Oluşturun ve Paylaşın
Microsoft Edge’de havalı bir konsept var: Herhangi bir web sayfasını çizimler veya vurgularla işaretleyebilir ve hatta kendi öğeleri olarak kaydetmek için sayfanın bir bölümünü işaretleyebilirsiniz. Belirli bir Web sayfasını başkalarıyla birlikte incelemek veya sadece kendi yararınıza not almak istiyorsanız bu özellik kullanışlı olabilir. Bu başarıları gerçekleştirmek için Web Notu adı verilen bir Kenar özelliği kullanırsınız.

Başlamak için, üç yatay çizginin sağında, üstünde bir kalem bulunan bir kare gibi görünen simgeye tıklayın. (Simgenin üzerine geldiğinizde, açıklayıcı araç-ucu “Not Ekle” yazısını okur.) Web Notu araç çubuğu daha sonra ekranın üst kısmında açılır ve çeşitli işlevler için farklı simgelerle açılır.

İlk simge (bir kalem ucu), bir çevrimiçi kalem kullanarak sayfaya çizim yapmanızı sağlar. İkinci simge (vurgulayıcı kalem ucu), bir vurgulayıcı aracı tetikler, böylece sayfada bir şeye dikkat çekebilirsiniz. Üçüncü simge (eğimli bir silgiye yaklaştığını veya denizde akan bir drenaj simgesi olabileceğini düşündüğümüz) bir silgiyi açar, böylece oluşturduğunuz tüm önemli noktaları veya notları silebilirsiniz. Dördüncü simge (bir konuşma balonu) bir not yazmanıza ve ekranda herhangi bir yere konumlandırmanıza olanak tanır. Ve beşinci simge (makas) sayfanın belirli bir bölgesini seçmenize izin verir, böylece onu kaydedebilir veya paylaşabilirsiniz. Dokunmatik ekranlı bir cihazınız varsa, bir dokunuşla yazma simgesi de vardır .

Web Notu Kaydet
Web sayfasını işaretledikten sonra, onunla birkaç şey yapabilirsiniz. Web Not araç çubuğunun sağ üstündeki disket kaydetme simgesine tıklayın ve Microsoft tarafından sunulan ücretsiz bir not alma programı olan Microsoft OneNote’a kaydedebilirsiniz . OneNote yoksa, Microsoft bunu indirmenizi ister. Ayrıca, işaretlenmiş sayfayı Sık Kullanılanlar listesine kaydedebilir ve / veya Okuma Listenize kaydedebilirsiniz.

Web Notunuzu diğer kişilerle de paylaşabilirsiniz: Paylaşım simgesini tıklayın () Kaydet simgesinin sağında. Açılan listeden sayfayı e-posta, Facebook, Dropbox ve diğer desteklenen uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Bittiğinde, Web Not araç çubuğunu kapatmak için X üzerine tıklayın. Değişiklikleri zaten kaydettiyseniz, işaretleriniz kaybolur, ancak Okuma Listesi’nden Web Notlarına erişebilirsiniz.

Bir Web Sayfasını Başlat Menüsü’ne sabitleme
Sık sık ziyaret ettiğiniz bir Web sayfası olduğunu ve her sefere erişmek istediğinizde Edge’i açmanın zorluğunu aşmak istemediğinizi varsayalım. Zorunda değilsin. Sayfayı sadece Başlat menüsünüze kaydedin, böylece Windows’a giriş yaptığınız anda kullanılabilir. Bunu yapmak için, üç noktaya şimdiki tanıdık simgesini tıklayın. Bölmeden, “Bu sayfayı Başlamak için Başlat” komutuna tıklayın. Bir açılır menü, bu kutuyu Başlat’a sabitlemek isteyip istemediğinizi sorar. Cevap evet.

Menü Erişimini Başlat
Ardından, Başlat düğmesine tıklayın. Sadece sabitlediğiniz sayfa için yepyeni bir çini görmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu