Güncel

Mozilla’da facebook oyunları çalışmıyor-Çözüm

İnternete girebilmemiz için Mozilla gibi internet servisleri tarayıcıları kullanmamız gerekmektedir.
Şimdi bu makaleyi yazma sebebide başımıza gelmesi ve olayı öğrenmemizdir. Mozilla Firefox kullanıcıları genelde Facebook üzerinden flash oyunları ağırlık vererek oynar. Fakat kullanıcı oyunlara her girdiğinde Flash player sorunu ile karşılaşır. Facebook oyun ekranında da flash player yüklenmesi gerektiğini ifade eden uyarı belirir. Bundan dolayı flash player yüklenir fakat sorun devam eder. Tekrar facebookdan aynı oyun açıldığında flash player sorunu devam etmekte olduğunu görür.
Bizde aynı sorunu yaşadığımızdan ve internet üzerinden de sorulan soruların dikkat çekmesiyle konuya açıklık getirmek istedik.
Teknoloji geliştiştikçe bilgisayar sektörüde gelişmekte. Son yaşanan haberlerden de görüldüğü gibi artık tüm kullanıcılar neredeyse windows 10 kullanıyor. Güncel sürümlerle birlikte artık yan uygulamalar yüklenmiyor. Yan uygulama derken?
Yan uygulama tarayıcılarınızda çalışan video, oyun vb. gibi yazılımların rahatça çalışmasını sağlayan uygulamalardır. Bunlardan en önemlileri de java ve flash player eklentileridir. Yapılan son güncelemelerde artık bunlara gerek kalmadı. Bunu neden anlattım. Yani son sürüm kullanıyor isek Firefox yani mozilla tarayıcımızda son sürüm üzerinden çalışıyordur. Yapılan son güncellemelerde yan uygulamalara bile gerek kalmıyor. Bunun çözümünü çok basit hale getirmişler ve eklenti denilen yazılımların kullanılması istenmiş.
Windows 8 ve üzeri sürüm kullanıyor iseniz yan uygulamalara gerek yok. Gerek olmadığı içinde tarayıcınız üzerinden herhangi bir video veya flash oyunları açabilirsiniz. Eskiden olsa yan uygulama kurup o şekilde çalışmanız istenecekti.
Mozilla tarayıcısı eklenti üzerinden çalışan bir tarayıcı programıdır. Size yardımcı olacak bütün eklentiler mevcut. Bu eklentilerden flash player eklentisini kurabilirsiniz. Fakat ben mozillanın eklenti sayfasında bu eklentiyi bulamadım. Onun yerine Facebook flash denilen türk yapımı bir eklentiyi kurdum ve facebook üzerinden açılan her flash uygulamasını eklenti sayesinde açılıyor.
Eklentiyi kurduktan sonra facebook üzerinden açamayacağınız flash uygulaması kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu