Güncel

Mozilla’nın Facebook eklentisi bilgilerinizi saklıyor

Written by

Mozilla Firefox tarayıcısı geliştirilen Facebook eklentisi ile, Facebook’ta bulunana verilerinizi ve gizli hesabınızı güvende tutmanızı sağlıyor.
Tesla’nın Facebook hesabını silmesinden sonra başlayan krizde ünlüler de Facebook’tan şüphelenerek hesaplarını silmeye başladı.
Facebook’un web’de gezinirken sizi nasıl izlediği konusunda endişeleriniz varsa, Firefox tarayıcı geliştiricisi Mozilla sizin için bir araçtır. Mozilla, 27 Mart Salı günü bir blog yayında yeni bir Firefox Container eklentisi ekledi ve “Facebook etkinliğinizi web etkinliğinizin geri kalanından ayırıyor.” Mozilla’ya göre, eklentiyi yükledikten sonra, Facebook Sosyal medya sitesi dışında tarama alışkanlıklarınızı izlemek çok daha zordur, ancak Facebook kullanımınız yönlendirilmeyecektir.

Eklentiyi kurmak için, uygun Firefox eklenti sayfasına gidin ve “+ Firefox’a Ekle” düğmesine tıklayın. İzin vermeniz istenecek ve daha sonra Facebook’u ziyaret ettiğinizde, URL kutusunun sağındaki mavi Facebook etiketine dikkat edin. Onun varlığı göz atma oturumlarınızın, siteden sörf yaparken Facebook’un meraklı gözlerinden korunacağını gösterir.

mozilla releases facebook container add on for firefox

Mozilla’nın Facebook eklentisi bilgilerinizi saklıyor

Facebook Container eklentisi, Mozilla’nın yıllarca süren çalışmasının bir sonucudur. Bu, kuruluşun artık “gizlilik ve güvenliği yönetmeye yardımcı araçlar için artan talep” e yanıt olarak kullanıcılara sunabileceği teknolojiye yol açmaktadır. Eklentinin yararı Kullanıcıların Facebook’u kullanmaya devam etmelerine izin verirken, “beklenmedik yan etkilerden” kaçınıyor. Mozilla, Facebook Container’ın Cambridge Analytica olayı tarafından vurgulanan bir tür sorunu durdurmadığını vurguluyor.

Mozilla, Facebook’un bilgilerinizi toplayan tek sitenin olmadığını ve verilerinizi nasıl topladığını ve kullandığını anlamak için her bir hizmeti incelemenizi tavsiye eder. Bu adaçayı tavsiyesi. Özellikle Facebook ile ilgili olan ve daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için, Electronic Frontier Foundation (EFF), iyileştirilmiş gizlilik için Facebook ayarlarınızı nasıl ayarlayacağınızla ilgili daha fazla bilgiye sahiptir .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Google Fotoğraflar Artık Web Tabanlı Kullanılabilecek!

About the author

Leave a Comment