Dikkatinizi ÇekebilirGüncel

Sanal para Bitcoin neden yükseliyor?

Sanal para olan Bitcoin sürekli yükselişte. Peki bu neye göre ve nasıl oluyor. Bitcoin nasıl yükseliyor?, Bitcoin neden rekor kırıyor?, Bitcoin neden pahalı?, Bitcoin alınmalı mı?

Sanal para birimi olan Bitcoin şuan rekor üstüne rekor kırarak 3400 dolar seviyesinide aşmış durum haline geldi.
Kafayı çalıştıran adam 2017'nin başında bitcoini almış durumda ise şuan o kişi yatırım yaptıından üç kat daha fazla değerlendirmiş olmakta ve karın tavanına erişmiş oluyor. Bitcoinin bu kadar hızlı değer kazanmasının birkaç nedeni vardır.

Bitcoin nasıl oluşuyor?

Bitcoin'de işlemler bitcoin bloklarının birbirine eklenerek kriptolanmış blok zincirleri oluşturulmasıyla gerçekleşiyor. Ancak kısa süre öncesine kadar blok zincirlerinin veritabanı 10 dakikada 1 megabayt veri işleme kapasitesiyle sınırlıydı. Bu da saniyede 7 işlem anlamına geliyordu.

Büyük çaplı Bitcoin işlemlerinin yapılması, yani bir hesaptan diğerine Bitcoin transferi, eski sistemde saatler alıyordu.

Sorunu çözmek için ortaya önce Segwit2x adlı yazılım güncellemesi fikri atıldı.

Segwit2x ile önerilen, söz konusu Bitcoin işlemleriyle ilgili verilerin bir kısmının bloklar dışına taşınması ve paralel depolama ile Bitcoin işlemlerindeki veri transferi hızının artırılmasıydı.

Başta bu güncelleme Bitcoin stoklama hizmeti veren "elektronik cüzdan" şirketleri tarafından yaygın olarak benimsendi.

Bitcoin nedir?

    Sanal para birimi olarak da adlandırılan Bitcoin, ardında hiçbir dayanak bulunmayan bir ödeme aracı olarak kabul ediliyor.
    Bir devlet ya da resmi bir kurum tarafından düzenlenmeyen Bitcoin'i 'madenci' adı verilen yazılımcılar dijital dünyada üretiyor.
    Bitcoin hızlı para gönderimini sağladığı için IMF, Dünya Bankası ve merkez bankaları tarafından portföylere dahil ediliyor.
    Ancak ardında bir dayanak olmaması gerekçesiyle 'terörün finasmanı, karapara aklama' gibi alanlarda kullanılabileceği uyarıları yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Alan adlarınızın süresi bittiğininde ne olur? Domain isminin geç yenileme işlemi

Kaynak: BBC

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu