Güncel

Seo dostu Url’ler

Konu çok tartışmaya açık: SEO dostu URL’ler. Kategoriyi içermeli mi veya eklememeli miyim? URL mümkün olduğunca kısa olmalı mı yoksa ekstralar için yer var mı? Bir URL anahtar kelimelerle doldurulabilir veya eklenemez mi?

Bu gönderide, SEO dostu URL’leri ele aldığımızı açıklayacağız ve neden bu bağlantı için en iyi seçenek olduğunu düşündüğümüzün birazını ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım. Öncelikle, SEO dostu bir URL’nin web sitesi türüne göre farklı olduğunu söyleyeyim  . Bu yazıda, farklılıkları göstermek için birkaçını tartışacağım. Birkaç temel kural var, ancak URL yapınızı oluştururken ziyaretçiyi göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

SEO dostu URL’ler için temel kurallar

Ne tür bir siteye sahip olursanız olun, tüm web sitelerine uygulanan birkaç temel kural vardır.

 • Akılda tutulması gereken en önemli nokta, URL’lerin odaklanması gerektiğidir. ‘A’, ‘of’, ‘gibi’ durma kelimelerinizin URL’lerini şeritleyin. Vakaların% 99’unda, bu kelimeler URL’nize hiçbir şey eklemez. Mümkünse, URL’lerinizi de kopyalayın. Sayfanın ne hakkında olduğunu netleştirmek için URL’nizde ‘are’ veya ‘have’ gibi kelimeler gerekli değildir.
 • URL’nizin uzunluğu, bunun gerçekten bir faktörü değil. URL’lerinizi olabildiğince kısa tutmanızı öneririz. Google’ın uzun URL’leri sevmediği, ancak daha kısa URL’lerin muhtemelen  daha fazla odaklanmış olduğu değil . Sitenizde ekmek kırıntıları kullanırsanız, yaptığımız gibi, bunların tam URL yerine görünebileceğini unutmayın:

anahtar kelime araştırma URL'si

 • Uzunluk, o kadar fazla sorun değil: Google, bu ziyaretçi için önemli olduğunu düşündüklerini gösterecek. Meta başlıkların ve açıklamaların 512 pikselde kesildiğini ve URL’nizin de olduğunu unutmayın.
 • Altçizgi kullanmayın, çünkü bunlar kelimeleri birbirine bağlar ve bire dönüştürür. Tire’ler tercih edilir.

Bunlar SEO dostu URL’lerin temel kurallarıdır. En iyi SEO dostu URL, web sitesi türüne göre farklılık gösterir. Web sitenize uygulanan bilgilere ulaşmak için sitenizin türünü seçin:

 • Şirket siteleri
 • Online mağazalar
 • Bloglar veya haber siteleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   1995 yılında instagram nasıl olurdu?

Şirketinizin web sitesi için SEO dostu URL’ler

Web siteniz şirketiniz ve / veya hizmetleriniz hakkında bilgi taşıyorsa ve temelde bu, kaç tane sayfanız olursa olsun, mümkün olan en kısa URL ile giderdim.

http://example.com/contact/
http://example.com/about-us/

Çevrimiçi mağazanız için SEO dostu URL’ler

Web siteniz bir çevrimiçi mağaza ise, gitmek için iki yol vardır:

http://example.com/product-name/
http://example.com/category-name/product-name/

Bazı içerik yönetim sistemleri (Magento gibi) her ikisini de oluşturur. Bu durumda, Google’ı Google’da görünmesini istediğiniz yere yönlendirmek için rel = ”canonical” ifadesini kullanın .

Soru hangi URL yapısının kullanılacağını kalır. Bu durumda, SEO dostu URL’ler de ziyaretçiniz için yararlı URL’ler olmalıdır. Mağazanız ziyaretçinizin hayatını kolaylaştıran kategoriler içeriyorsa, bu kategorileri de URL’nize ekleyin. Bu şekilde, URL’nizi, kırıntılarını ve menüyü ziyaretçiye web sitenizde nerede olduklarını hatırlatacaksınız:

http://example.com/birds/crane
http://example.com/equipment/crane

Neyi kastettiğimi anla? Kategorileriniz ürün ve URL’ye bu değeri eklediğinde kendinize karar verin. Öyleyse, kategori ve ürün çok ilgili olduğu gibi, SEO kategoriyi eklemek için de daha iyidir.

Blogunuz veya haber siteniz için SEO dostu URL’ler

Web siteniz bir blog veya haber sitesiyse, URL’nizi oluşturmanın birçok yolu vardır. Bunları ayrı ayrı ele alalım:

 • http://example.com/post-title/
  Sitenizin bir bütün olarak güçlü bir tutarlılığı varsa, yalnızca SEO dostu bir URL oluşturmak için yayın başlığı ve yayın başlığına odaklanmayı düşünebilirsiniz. Tutarlılık, web sitenizin ana konusunu Google’a gösterecektir. Bu nedenle, URL’ye eklemeniz gerekmez.
 • http://example.com/category-name/post-title/
  Web sitenizin bir haber sitesi olması ve farklı konular hakkında yazı yazmanız durumunda, konuyu (örneğin kategori adı olarak) eklemeniz, sayfanın neyle ilgili olduğunu daha da net bir şekilde ortaya koyacaktır. Çevrimiçi mağazanız için SEO-dostu URL’lerde yukarıda açıklandığı gibi biraz benzer.
 • http://example.com/mm/dd/yyyy/post-title/
  Web sitenizde günlük haberler bulunuyorsa ve haberler bir tarihle ilgiliyse, bu tarihi de URL’ye eklediğinizden emin olun. Birisi Apple’ın ürünleriyle ilgili en son haberleri arıyorsa, sayfanın bu yılın iPhone’unda olup olmadığı URL’deki tarih zaten gösterilecektir. Benim önerim: sadece tarihin önemli olup olmadığını URL’deki tarihi kullanın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Yeni telefon alanların dikkat etmesi gereken 7 önemli madde

TL; DR

En iyi SEO dostu URL’yi oluşturmanın tek bir yolu yoktur. Sahip olduğunuz web sitesinin türüne bağlıdır. Özellikle bir blog veya haber sitesi ile, birden fazla seçenek var. Asıl önemli olan, URL’lerinizi odaklı tutmaktır. Bunun yanı sıra, sayfanın ne hakkında olduğunu netleştirmek için önemli olan tüm bilgileri eklediğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu