Genel

Seo için Anahtar Kelime Araştırması

SEO için yeni ve geliştirilmiş Başlangıç ​​Kılavuzu’nun 3. Bölümü’nün taslağına hoş geldiniz! Şimdiye kadar bizim için geribildirim cömert ve enerji verici oldum anahat , Chapter One , ve Bölüm İki . Anahtar kelime araştırmasıyla ilgili üçüncü bölümümüzü yayınlarken biraz daha zaman ayırıyoruz. Lütfen yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin !


3. Bölüm: Anahtar Kelime Araştırması

Kitlenizin neyi bulmak istediğini anlayın.

Artık arama sonuçlarında nasıl görüneceğini öğrendiğinize göre, web sitenizin içeriğinde hangi stratejik anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi ve bu içeriğin hem kullanıcıları hem de arama motorlarını tatmin edecek şekilde nasıl oluşturacağımızı belirleyelim.

Anahtar kelime araştırmasının gücü, hedef pazarınızı daha iyi anlamak ve içeriğinizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi nasıl aradıklarını açıklamaktır.

Anahtar kelime araştırması, aşağıdaki gibi soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilecek belirli arama verilerini sağlar:

 • İnsanlar ne arıyor?
 • Bunu kaç kişi arıyor?
 • Hangi formatta bu bilgiyi istiyorlar?

Bu bölümde, bu bilgileri açığa çıkarmak için araçlar ve stratejiler edinmenin yanı sıra, anahtar kelime araştırma öğelerinden kaçınmanıza ve güçlü içerik oluşturmanıza yardımcı olacak taktikleri öğreneceksiniz. Hedef kitlenizin içeriğinizi nasıl aradığını ortaya çıkardığınızda, yeni bir stratejik SEO dünyasını ortaya çıkarmaya başlarsınız!

Kullanıcılar hangi terimleri arıyor?

Ne yaptığınızı biliyor olabilirsiniz , ancak insanlar sağladığınız ürün, hizmet veya bilgileri nasıl arar? Bu soruyu cevaplamak, anahtar kelime araştırma sürecinde çok önemli bir ilk adımdır.

Anahtar kelimeleri keşfetmek

Büyük olasılıkla, sıralamak istediğiniz birkaç anahtar kelimeniz var. Bunlar, ürünleriniz, hizmetleriniz veya web sitenizin adreslediği diğer konular gibi şeyler olacaktır ve bunlar, araştırmanız için mükemmel tohumluk anahtar kelimeleridir, bu yüzden oradan başlayın! Ortalama aylık arama hacmini ve benzer anahtar kelimeleri keşfetmek için bu anahtar kelimeleri bir anahtar kelime araştırma aracına girebilirsiniz . Bir sonraki bölümde arama hacmine daha fazla gireceğiz, ancak keşif aşamasında, anahtar kelimelerinizin hangi varyasyonlarının arama yapan kullanıcılar arasında en popüler olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Tohum anahtar kelimelerinizi bir anahtar kelime araştırma aracına girdikten sonra, içeriğinizin başka türlü gözden kaçırmış olabileceğiniz diğer anahtar kelimeleri, ortak soruları ve konuları keşfetmeye başlayacaksınız.

Düğünlerde uzmanlaşmış bir çiçekçi örneğini kullanalım.

“Düğün” ve “çiçekçi” kelimelerini bir anahtar kelime araştırma aracına yazarak, aşağıdaki gibi alakalı terimlerle oldukça alakalı, çok sayıda arama yaptığını keşfedebilirsiniz:

 • Düğün buketleri
 • Gelin çiçekleri
 • Düğün çiçekçi

İçeriğiniz için alakalı anahtar kelimeleri keşfetme sürecinde, muhtemelen bu anahtar kelimelerin arama hacminin büyük ölçüde değiştiğini fark edeceksiniz. Kitlenizin aradığı terimleri kesinlikle hedeflemek isteseniz de, bazı durumlarda, daha düşük arama hacmine sahip terimleri hedeflemek daha avantajlı olabilir çünkü daha az rekabetçidirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Adsense Sizi hazır duruma getirmek için çalışıyoruz ne demek?

Hem yüksek hem de düşük rekabet gücü olan anahtar kelimeler web siteniz için avantajlı olabileceğinden, arama hacmi hakkında daha fazla bilgi edinmek, anahtar kelimelere öncelik vermenize ve web sitenize en büyük stratejik avantajı sağlayacak olanları seçmenize yardımcı olabilir.

Profesyonel ipucu: Çeşitlendirin! 

Tüm web sitelerinin anahtar kelimeler için sıralanmadığını, sayfaların olduğunu unutmayın . Büyük markalar sayesinde, çoğu anahtar kelime için ana sayfa sıralamasını sık sık görürüz, ancak çoğu web sitesi için bu genellikle geçerli değildir. Birçok web sitesi, ana sayfa dışındaki sayfalara daha fazla organik trafik alır. Bu nedenle, her biri benzersiz değerli anahtar kelimeler için optimize ederek web sitenizin sayfalarını çeşitlendirmek çok önemlidir.

Bu terimler ne sıklıkla aranır?

Arama hacminin ortaya çıkarılması

Belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği için arama hacmi arttıkça, daha yüksek sıralamalar elde etmek için genellikle daha fazla çalışma gerekir. Bu genellikle anahtar kelime zorluğuolarak adlandırılır ve SERP özelliklerini içerir; Örneğin, birçok SERP özelliği (öne çıkan snippet’ler, bilgi grafiği, karuseller vb. gibi) bir anahtar kelimenin sonuç sayfasını tıkıyorsa, zorluk artacaktır .Büyük markalar genellikle yüksek hacimli anahtar kelimeler için en iyi 10 sonucu alır. Bu nedenle, web’de yeni başlıyor ve aynı anahtar kelimelerin peşinden gidecekseniz, sıralama için yokuş yukarı savaş yıllar sürecek bir çaba gerektirebilir.

Tipik olarak, arama hacmi arttıkça, organik sıralama başarısı elde etmek için gereken rekabet ve çaba artar. Yine de çok alçak olun ve sitenize herhangi bir arama yapan kişi çekmeme riskiyle karşı karşıyasınız. Çoğu durumda, son derece spesifik, daha düşük rekabet arama terimlerini hedeflemek en avantajlı olabilir. SEO’da, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanıyoruz.

Uzun kuyruğu anlamak

“Ayakkabı” anahtar kelimesi için 1. sırada yer almak harika olur mu?

Ayda 50.000 arama, hatta ayda 5.000 arama yapan anahtar kelimelerle uğraşmak harika bir şeydir, ancak gerçekte bu popüler arama terimleri web üzerinde yapılan tüm aramaların yalnızca bir kısmını oluşturur. Aslında, çok yüksek arama hacimlerine sahip anahtar kelimeler belirsiz bir amacı bile gösterebilir. Bu terimleri hedeflerseniz, sitenizi ziyaretçilerin sitenizin sağladığı içerikle eşleşmeyen ziyaretçi çekme riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz.

5b6224793033d7.91999400

Araştırmacı pizzanın besin değerini bilmek istiyor mu? Pizza siparişi verilsin mi? Ailelerini almak için bir restoran buldun mu? Google, bilmemekte, bu özellikleri hassaslaştırmanıza yardımcı olmak için sunmaktadır. “Pizza” hedefleme, büyük olasılıkla bir ağ genişliğinde döküm yaptığınız anlamına gelir.

5b622479ef9c50.35880061

5b62247a8244d4.40894738

Kalan% 75’i “tıknaz orta” ve “uzun kuyruk” aramalarında yatmaktadır.

Bu daha az popüler olan anahtar kelimeleri küçümseme. Daha düşük arama hacmine sahip uzun kuyruk anahtar kelimeleri genellikle daha iyi hale gelir, çünkü arama yapan kullanıcılar aramalarında daha spesifik ve kasıtlıdır. Örneğin, “ayakkabılar” arayan bir kişi muhtemelen sadece göz atıyor. Oysa, “en iyi fiyat kırmızı kadın boyutu 7 koşu ayakkabısı” arayan biri, hemen hemen cüzdanı var!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Elçin Sangu kimdir?, Elçin Sangu Kiralık Aşk, Kiralık Aşk Defne Topal

Pro ipucu: Sorular SEO altın! 

Kullanıcıların alanınızda hangi soruları sorduğunu keşfetmek ve bu soruları ve bir SSS sayfasına yanıtlarını eklemek, web siteniz için inanılmaz bir organik trafik oluşturabilir.

Arama hacmiyle stratejik olma

Artık siteniz için alakalı arama terimlerini ve bunlara karşılık gelen arama hacimlerini keşfettiğinize göre, rakiplerinize bakarak ve aramaların mevsime veya konuma göre nasıl değişebileceğini anlayarak daha da stratejik olabilirsiniz.

Rakip tarafından anahtar kelimeler

Büyük olasılıkla çok sayıda anahtar kelime derlersiniz. İlk olarak hangisini ele alacağınızı nereden biliyorsunuz? Rakiplerinizin şu anda sıralamaya girmediği yüksek hacimli anahtar kelimeleri önceliklendirmek iyi bir fikir olabilir. Diğer taraftan, rakiplerinizin listenizde hangi anahtar kelimeleri sıraladığını ve bunlara öncelik verdiklerini görebilirsiniz. Rakiplerinizin kaçırdığı fırsatlardan faydalanmak istediğinizde, ikincisi rakiplerinizin zaten iyi performans gösterdiği anahtar kelimeler için rekabet edebilecek agresif bir stratejidir.

Sezona göre anahtar kelimeler

Mevsimsel eğilimleri bilmek, bir içerik stratejisi belirlemede avantaj sağlayabilir. Örneğin , Birleşik Krallık’ta Ekim ayında Aralık ayında “yılbaşı kutusu” nun artmaya başladığını biliyorsanız, aylar öncesinden içerik hazırlayabilir ve bu aylar boyunca büyük bir itici güç atabilirsiniz.

Bölgelere göre anahtar kelimeler

Anahtar kelime araştırmalarınızı Google Anahtar Kelime Planlayıcı’daki belirli şehirleri, ilçeleri veya eyaletleri daraltarak veya Google Eğilimler’deki “alt bölgelere göre ilgi alanını” değerlendirerek belirli bir yeri daha stratejik bir şekilde hedefleyebilirsiniz . Coğrafi amaçlı araştırmalar, içeriğinizin hedef kitlenizle daha alakalı hale getirilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, Teksas’ta, büyük bir kamyon için tercih edilen terimin “büyük teçhizat” olduğunu, New York’ta ise “traktör treyleri” nin tercih edilen terminolojiyi bulabileceğini öğrenebilirsiniz.

Araştırmacının amacına en uygun format hangisidir?

Bölüm 2’de SERP özelliklerini öğrendik. Bu arka plan, arama yapanların belirli bir anahtar kelime için bilgiyi nasıl kullanmak istediklerini anlamamıza yardımcı olacak. Google’ın arama sonuçlarını görüntülemeyi seçtiği biçim, amacına bağlıdır ve her sorguda benzersiz bir tane bulunur. Binlerce olası arama türü olsa da, bilinmesi gereken beş ana kategori vardır:

1. Bilgilendirici sorular: Araştırmacının bir grubun adı veya Empire State Binası’nın yüksekliği gibi bilgilere ihtiyacı vardır.5b62247b442f59.43503293

2. Seyir sorguları: Arama yapan kişi, Facebook veya NFL’nin ana sayfası gibi belirli bir yere gitmek istiyor.
5b62247baa8443.77308090

3. İşlem sorguları: Arama yapan kişi bir uçak bileti almak veya bir şarkı dinlemek gibi bir şeyler yapmak ister.

5b62247c0b6006.22758392

4. Ticari soruşturma: Araştırmacı ürünleri karşılaştırmak ve özel ihtiyaçları için en iyisini bulmak istiyor.

5b62247c6f7df3.29835675

5. Yerel sorgular: Arama yapan kişi, yakındaki bir kahve dükkanı, doktor veya müzik mekanı gibi yerel bir şeyler bulmak istiyor.

5b62247cdc7091.39676212

Anahtar kelime araştırma sürecindeki önemli bir adım, daha iyi bir arama motoru ölçütü elde etmek için hedeflemek istediğiniz anahtar kelime için SERP manzarasını araştırmaktır. Hedef kitlenizin ne tür içerik istediğini bilmek istiyorsanız SERP’lere bakın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Aşka gelen Kenan Doğulu'dan eşi Beren Saat'in doğum günü için romantik paylaşım

Google, her bir belirli anahtar kelime araması için en çok istenen içeriği sağlama girişimi olarak trilyonlarca arama davranışını yakından değerlendirdi.

Örneğin, “elbiseler” aramasını yapın:

5b62247d6d9860.16037271

Alışveriş atlıkarınca, Google’ın “elbiseler” için arama yapan birçok kişiyi internette kıyafet satın almak istediğini belirlediğini öğrenebilirsiniz.

5b62247e02fa16.93121992

Ayrıca, bu anahtar kelime için Yerel Paket özelliği de vardır. Bu durum, Google’ın yerel elbise perakendecileri arayan arama yapan kullanıcılara yardımcı olma isteğini gösterir.

5b62247e7eb2c5.72947944

Sorgu belirsiz ise, Google, arama yapanlara daha fazla aradıklarını belirtmelerine yardımcı olmak için bazen “hassaslaştırma” özelliğini de içerir. Bunu yaparak, arama motoru, araştırmacının görevlerini gerçekleştirmesine daha iyi yardımcı olacak sonuçlar sağlayabilir.

Google, sorguya bağlı olarak sunulabilecek çok çeşitli sonuç türlerine sahiptir. Bu nedenle, bir anahtar kelimeyi hedefleyecek olursanız, oluşturmak istediğiniz içerik türünü anlamak için SERP’ye bakın.

Bir anahtar kelimenin değerini belirleme araçları

Bir anahtar kelime web sitenize ne kadar değer katar? Bu araçlar, bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, anahtar kelime araştırma cephaneliğinize harika eklemeler yaparlar:

 • Moz Anahtar Kelime Gezgini – Kendi Moz Anahtar Kelime Gezgini aracımız, canlı tıklama akışı verilerini kullanarak doğru arama hacmi verilerini, anahtar kelime zorluklarını ve anahtar kelime fırsat metriklerini çıkarır. Anahtar kelime verimizi nasıl oluşturduğumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Anahtar Kelime Gezgini Duyurusunu Gözden Geçirin.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı – Google’ın AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı, tarihsel olarak SEO anahtar kelime araştırması için en yaygın başlangıç ​​noktası olmuştur. Ancak, Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelime sayısını büyük arama hacmi aralığı paketlerine ekleyerek arama hacmi verilerini kısıtlar. Daha fazla bilgi edinmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcısı’nın Kirli Sırları’nı inceleyin .
 • Google Trendler – Google’ın anahtar kelime trend aracı, mevsimsel anahtar kelime dalgalanmalarını bulmak için mükemmeldir. Örneğin, “komik cadılar bayramı kostümü fikirleri” Cadılar Bayramı’ndan önceki haftalarda zirveye çıkacak.
 • AnswerThePublic – Bu ücretsiz araç, belirli bir anahtar kelimenin etrafındaki soruları araştırmak için kullanılır. Bonus! ATP’nin önerilerini arama hacmine göre önceliklendirmek için, bu aracı, her yerde bulunan Anahtar Kelimeler olan başka bir ücretsiz araçla birlikte kullanabilirsiniz .
 • SpyFu Anahtar Kelime Araştırma Aracı – Bazı gerçekten düzgün rekabetçi anahtar kelime verileri sağlar.

Ücretsiz anahtar kelime araştırma şablonumuzu indirin! 

Anahtar kelime araştırması bir ton veri sağlayabilir. Ücretsiz anahtar kelime araştırma şablonumuzu indirerek düzenli kalın . Şablonu, benzersiz ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirin. Mutlu anahtar kelime araştırması!

Artık hedef kitlenizin neyi aradığını ve ne sıklıkta ortaya çıktığını bildiğinize göre, bir sonraki adıma geçme zamanı: Sayfaları kullanıcıların seveceği ve arama motorlarının anlayabileceği bir şekilde anlayabilmesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu