Grafik Tasarım

Tabela tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Reklam veya bilgilendirmek amacıyla kullanan tabelalarda her zaman belli başlı kurallar mevcuttur. Tabela tasarımı nasıl yapılır? diye sorduğunuzda cevabımızı verdik.

Yapılan her işte olduğu gibi tabela tasarımında da dikkat edilmesi gereken bir çok detaylar vardır.
Öncelik olarak büyük çaplı bir tabela tasarımı yapacaksak ölçüsünü çok iyi ve net almamız gerekmektedir. Çünkü açacağımız ölçekli çalışmada 1 cm'nin bile önemi çok. Açtığınız tasarım ekranında her zaman ölçüsünü net alırsanız baskıda da sıkıntı yaşamamış olursunuz.
Ölçü dedik tabikide bunun asılı olduğu bir tabela çerçeveleri olduğundan tabela tasarımında en az 10 cm pay bırakınız. Bıraktığınız paylarda çerçeveye denk geleceği için ne kadar tasarım yapıp üzerinde çalışsanızda boşa gitmiş olacak.
Renk uyumuna dikkat edilmesi de bir o kadar önemli konudur. Aşırı siyah veya seçtiğniz koyu renkler baskıda renklerin birbirine karışmasını sağlayabilir.
Ben genelde ağır koyu renk kullansamda üzerine hemen bir background renk atarak renkleri yumuşatıyorum.
Tabela tasarımı yaparkende tasarım konusu çok önemlidir. Belirlediğiniz konu ile hedef kitlenin uyumlu olması çok önemli. Yoksa örnek vermek gerekirse konu yaşlılıktır ama genç bir görsel kullanarak bir algı yaratmak istenir. Fakat burda reklam konusunda olsun tasarım konusunda olsun saçma gelebilir. Her zaman hedef kitleyi düşünerek tasarım yapılmalı.
Düz renkler ve düz şekilleri kullanmamaya çalışın. Artık tasarımın bile modası var eğer nasıl tasarımlar yapılıyorsa yada hangi tasarım popüler ise o şekilde tasarım yapılmalı. Yoksa şuan popüler olarak yamuk bir diktörtken bir çizim var ise sizde düz olarak dikdörtgen kullanırsanız bu da bir hedefe odaklanılmayabilir.
Tabi her grafiker, tasarımcı yoğurt yiyişi farklı olduğundan herkesin zevkine karışılmaz. Benim tavsiyem budur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Ünlü Markaların Logolarının Önceki ve Sonraki Halleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu