Güncel

Türkan Şoray oyunculuğu bıraktı mı?

Ünlü film ve dizilerde rol alan kadın oyuncu Türkan Şoray oyunculuğu bıraktı mı? Türkan Şoray filmleri, türkan şoray kimdir, türkan şoray nereli?

Ünlü film ve dizilerde rol alan kadın oyuncu Türkan Şoray oyunculuğu bıraktı mı? Türkan Şoray filmleri, türkan şoray kimdir, türkan şoray nereli?

Türkan Şoray oyunculuğu bıraktığını açıkladı. Şoray’ın oyunculuğu bırakmasıyla Türk sinemasında bir devir kapandı.

Yeşilçam’ın Sultan’ı, dünyanın en çok başrol oynayan aktrisi Türkan Şoray, iyi senaryolar gelmediği için oyunculuğu resmen bıraktığını açıkladı. Türkan Şoray, canlandırdığı karakterlerle Türk sinemasına damga vurdu. Filmografisinde 222 sinema filmi, 12 televizyon dizisi bulunan; yönettiği 5 film ve yazdığı iki senaryoyla da sinemaya katkıda bulunan Şoray, Türkiye’deki film festivallerinden 6 kez En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Türkiye’deki film festivallerinden‘En İyi Kadın Oyuncu dalında 6 ödül kazanmıştı. Sultan, Roma Film Festivali, Moskova Film Festivali, Taşkent Film Festivali ve Akdeniz Ülkeleri Film Festivali’nde de aynı ödüle layık görülmüştü.

TÜRKAN ŞORAY KİMDİR?
İstanbul’un Eyüp ilçesinde doğan Türkan Şoray memur bir ailenin ilk çocuğudur. Baba tarafı Kabartay Çerkezlerindendir, anne tarafı Selanik göçmenidir.[8] Nazan ve Figen adında iki kızkardeşi daha olan Şoray’ın babası vefat etmişti. Fatih Kız Lisesi orta bölümü mezunu olup, annesi Meliha Şoray’ın (1927-1984) desteğiyle sinemaya adım atan Şoray, 1962 yılında Galatasaray eski asbaşkanı Rüçhan Adlı (1923-1995) ile 20 yıl bir birliktelik yaşadı. Bu süre içinde birkaç defa ayrılıp barışan çift, Rüçhan Adlı’nın eşinden bir türlü boşanmaması yüzünden yollarını ayırdı. Türkan Şoray, 1995 Ağustos’unda hastaneye kaldırılan Adlı’yı son anlarına kadar yalnız bırakmadı. Tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile 1983’te evlenmiş 1987’de ayrılmış ve bu evlilikten Yağmur adlı bir kızları olmuştur.
Kariyeri

Yeşilçam yılları

Henüz Fatih Kız Lisesi ortaokulu bölümünde okurken[9] Karagümrük’teki ev sahiplerinin kızı olan, Türk sinemasında sonraları “Panter Emel” olarak tanınacak sinema oyuncusu Emel Yıldız ile bir film setine giden Türkan Şoray, Türker İnanoğlu’nun teşviki ile Yeşilçam’a adım atar. Emel Yıldız’ın yerine Şoray’ın da kariyerinin başlangıcı anlamına gelen 1960 yılı yapımlı Köyde Bir Kız Sevdim filminde Baki Tamer ile başrol de oynamıştır. Türkan Şoray sinemaya başlamasıyla ilgili anısını şöyle anlatır:
“Sinemaya girmeden önce mahallemize bir film seti geldi. Filmin bir setini mahallemizde çekeceklerdi. Başrol oyuncusu kadını gördüğümde ‘ne kadar güzel bir kadın’ dedim. Bu kadın Muhterem Nur’du. Öyle şaşkın bir şekilde bakınırken yanıma bir adam geldi ve ‘Sen de filmlerde oynamak ister misin?’ diye sordu. Korktum ve hemen eve kaçtım. Bu adamın da daha sonra Memduh Ün olduğunu öğrendim. O zaman film setinden kaçmıştım ama daha sonra film setleri hayatım oldu.” der[10].

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Simpsonların yeni kehaneti herkesi şaşkına çevirdi! Koronavirüs aşısını da bildiler

Şoray’a ilk Altın Portakal ödülü getiren 1964 yapımlı yönetmenliğini Metin Erksan’nın yaptığı başrollerinde Şoray ve Ekrem Bora’nın yer aldığı Acı Hayat filmi “Manikürcü Nermin”‘i canladıran oyuncu için kariyerinde önemli basamak olmuştur[11]. 1968 yılında, Şoray’a kariyerinde ikinci Altın Portakal ödülünü Sait Faik Abasıyanık’ın “Menekşeli Vadi” adlı öyküsünden esinlenerek Safa Önal tarafından senaryosu yazılan[12] Vesikalı Yarim filmi kazandırmış, yıllar sonra filmin yenilenmiş kopyasının yeniden yayımlandığı İstanbul Film Festivali’nde konuşan Türkan Şoray film için şöyle demiştir:
“Türk sinemasının yeri çok zor doldurulacak bir yönetmen olan Lütfi Akad’la çalışmış olmak benim için çok mucizevi bir şeydir. ‘Türkan, gözlerinle oynayacaksın’ diyordu bana. Gözlerimle oynamayı Lütfi Akad öğretti bana.”[12]

–Türkan Şoray, 2013 (İstanbul Film Festivali)
Yeşilçam sonrası

Türkan Şoray ile Ediz Hun
Türkan Şoray imza günü
Dosya:Türkan Şoray & Ediz Hun, 2014.webmMedyayı oynat
Bir imza gününde İstanbul’da bir araya gelen birlikte oynadıkları filmleri konuşmuşlardır
(21 Aralık 2014, uzunluk: 18 saniye)

Başrolde bir eşe sahip oyuncuların başarılı olduğu[13] filmlerde Şoray’a onlarca erkek sinema aktrisi eşlik etmiştir. Klasikleşmiş birkaç Şoray filminde de eleştirmen Agah Özgüç’ün değimiyle[14] ‘Seyirciyi aldatmak, daha fazla para kazanmak için’ yayınlanmamış ancak seyirciye yayınlanmış gibi afişi basılmıştır. Şoray’ın Ediz Hun’la oynadığı 1980 yapımı Tabancamın Sapını Gülle Donatacağım adlı filmin afişinde Türkan Şoray ve Kemal Sunal olmasına karşın Ediz Hun ve Türkan Şoray’ın oynadığı Güllü Geliyor Güllü filmi vardır. Kemal Sunal, sadece figüran oyuncudur. Sonrasında Kemal Sunal’ın popüler oluşuyla aynı film başka adla, başka afişle tekrar yayınlanmıştır. İlginç olaylardan biri de Keşanlı Ali filmi olup görüntü yönetmeninin adı olan Ali, film afişinde Keşanlı’nın altına büyük harflerle yazıldığından “Keşanlı Ali” olarak adlandırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Google Benim İşletmem doğrulama kodu gelmiyor - Çözümü

Şoray’ın ilginç sinema deneyimlerinden biri kendisi ile Filiz Akın’ın Günahkâr Kadın filminde bir araya getiren Ülkü Erakalın’dan henüz 17 yaşındayken bir film çekimi sırasında yediği tokat olmuştur.[15]

1990’lı yıllarla birlikte, televizyon dizileri çalışmalarına da ağırlık vermeye başlamış, yaptığı bu çalışmalardan en çok ses getiren ve uzun ömürlü olanları, başrollerini Şener Şen’le paylaştığı İkinci Bahar ve Haluk Bilginer ile paylaştığı Tatlı Hayat olmuştur.
Filmografi

Ana madde: Türkan Şoray filmografisi

Bugüne kadar 203 filmde rol almıştır. Türkan Şoray ilk televizyon programı olan ve NTV’de yayınlanan konuklarıyla birlikte kendi sinema kariyerinin konuşulduğu televizyon programı Sinema Benim Aşkım’ı (2010-2011)[16] sunmuştur[17]. Şoray programında sinema oyuncuları ile sinema kariyerini anlatmaktadır[18].
Ödülleri

1964: 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Acı Hayat
1968: 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Vesikalı Yarim
1972: 5. Altın Koza Film Festivali – En başarılı kadın oyuncu[19], Mahpus
1972: 1. Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
1973: Moskova Film Festivali (Rusya) – Özel Ödül, Dönüş
1978: Taşkent Film Festivali – Uluslararası Aytmatov Kulübü Geleneksel Ödülü (Selvi Boylum Al Yazmalım)
1987: 1987 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu (Hayallerim, Aşkım ve Sen)
1990: 2. İzmir Film Festivali – Altın Artemis Onur Ödülü
1991: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı[20] 1992: 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festivali – En İyi Kadın Oyuncu, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu
1994: 6. Ankara Uluslararası Film Festivali – Emek Ödülü
1994: 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu, Bir Aşk Uğruna
1996: 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali – Sinema Onur Ödülü
1999: Roma Film Festivali – Büyük Ödül
1999: 2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali – Kadın Yönetmen Ödülü
2000: Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi – Zirvedekiler 2000 Ödülü
2001: Akademi İstanbul – Yılın En Başarılı Sanatçısı Ödülü
2009: Sadri Alışık Ödülleri – onur Ödülü
2013: Engelsiz Yaşam Vakfı – Türk Sineması Üstün Başarı Ödülü
2013: 11. Türk Film Festivali – Onur Ödülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   AdSense kazançlarınız risk altında ne demek?

Kitapları

“Sinemam ve Ben” (otobiyografi), Türkan Şoray, NTV Yayınları, 2012, İstanbul.

Müzik albümleri

Türkan Şoray Söylüyor (2015)

türkan şoray

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu