Güncel

Türkiye’den Kıbrıs’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Kıbrıs’a gelmek isteyen dostlarımıza bu bilgilendirici makaleyi yazmak istedik. Türkiye’den Kıbrıs’a nasıl gelebiliriz?

Öncelikle ne kadar yavru vatan olsa da Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti dış devlet olarak görülmektedir. Özellikle Türkiye’den gelecek olan Türk vatandaşları dış ülkeye gider gibi turist olarak Kıbrıs’a gelmektedir.

Türk vatandaşı iseniz Kıbrıs’a ayak bastığınızda ilk olarak sizi polis noktası karşılıyor ve ne amaçla geldi iseniz polise söyleyin. Polis sizin söylediğinizin doğrultusunda gün verecektir. Bu 30 ila 90 gün arasında değişmektedir. Yani 30 ile 90 gün Kıbrıs’ta yaşayabilirsiniz. İşte ne kadar yavru vatanda olsanız, burası bir Türk Cumhuriyeti de olsanız siz burada turistsiniz.

Verilen gün içerisinde turist gibi rahatlıkta takılabilirsiniz.

KIBRIS’A HANGİ TAŞITLA GİDİLMELİ?

Türkiye’den Kıbrıs’a gelmek için aktarmalı veya direk olarak uçak firmaları ile uçabilirsiniz. Geleceğiniz ilin havalimanından Lefkoşa Ercan Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Biletler yakın tarihlerde pahalı olmaktadır. Size tavsiyem 2 ay önceden alınız. Not: 2 ay önceden aldığınızda biletiniz uçak firması tarafından iptal olabilir.

Uçma ve uçak fobisi olan vatandaşlar ise Mersin üzerinden Kıbrıs adasında gemi seferleri ile gelebilirler. Uçak fiyatlarına göre gemi fiyatları biraz daha uygun. Tek kötü tarafı 12 saat boyunca yolculuk ediyorsunuz ve sürekli denizde olduğunuz için beşik gibi sallanıyorsunuz.

Gemi ile gelecek vatandaşlar gün batımını çok güzel bir şekilde geminin üst kısmında kahvesini yudumlarken, denizin sesini dinlerken izleyebilirler.

Havalimanından ve gemi limanından taksiler kalkmakta ve Lefkoşa merkeze en az 150 TL ile gelmektedir. Binmeden önce mutlaka pazarlık yapın derim.

Türkiye'den Kıbrıs'a nasıl gidilir?
Türkiye’den Kıbrıs’a nasıl gidilir?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Kıbrıs'ta gezilecek yerler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu