Sağlık

Unutkanlığın 7 sebebi

Günlük hayatımızda yaptığımız işlerin ne olduğuna dair hatırlamayamazken akşam yediğimiz yemeği bile en basitinden hatırlamıyoruz.

Bu unutkanlık kişi kendisinin Alzheimer hastalığına yakalandığına dair endişelerin başlamasına neden olabiliyor. Fakat bu unutkanlıın sıradan ve tedavi edilebilir sebepleri vardır. İşte sizler için hazırladığımız 7 maddelik sebep.

1- Uyku yetersizliği

Uyku hayatımız için olmazsa olmazımızdır. Ne kadar çalışıpda yorulsakda en azından belli bir saatler arasında kafamızı dinlendirecek kadar uyusak yeter. Yetersiz uykuda unutkanlığın sebeplerinden biri olduğundan dolayı hafıza sorunlarına kadar ruh değişikliğine kadar endişelere yol açabiliyor.

2- İlaçlar

Sakinleştiriciler, antidepresanlar veya kan basıncı ilaçlar gibi aldığımız ilaçlar genellikle sedasyon veya konfüzyona neden olarak hafızayı da etkileyebilir. Tabi kullandığınız ilaçların hafızanıza bir etki yaptığınızı şüphe ediyorsanız eczacınıza veya uzman bir hekime danışabilirsiniz.

3-Tiroid

Titrek bir tiroid hafızayı etkileyebilir (uyku rahatsızlığının yanı sıra depresyona neden olur, her ikisi de unutkanlığa neden olabilir). Basit bir kan testi, tiroidinizin işini düzgün yapıyor olup olmadığını söyleyebilir.

4- Alkol

Alkolün ne kadar zararlı olduğunu gerek çevremizden gerek bilgilendirildiğimiz bir takım şeylerden biliyoruz. Alkol içmekde anlık veya belli bir sürede olsa unutkanlık yapabilir. O yüzden alkol alınıyosa da dozunu kaçırmamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Ağız kokusuyla ilgili yanlış bilgiler

5- Stres ve kaygı

Yaptığımız işlerde olsun, ortamlardaki gerginlik olsun herşeyde bir stres altında olduğumuz bellidir. Biraz sakin kalırsak veya çözüm üreterek ilerlemeyi düşünürsek biraz daha rahatlayarak unutkanlık seviyesini düşürebiliriz. 

6- Depresyon

Sık görülen depresyon işaretleri boğucu bir üzüntü, sürücü eksikliği ve keyif aldığınız şeylerde zevk azalmasıdır. Unutkanlık aynı zamanda bir depresyon belirtisi ya da bunun bir sonucu olabilir.

Hafıza kaybı sizi rahatsız ediyorsa, sorunun köklü herhangi bir tersinir neden olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmaya değer. Daha fazla uyku çekilmesi, ilaç değiştirilmesi veya stres azaltma programı gibi bir şey, hafızanızı tekrar yoluna sokabilir.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu