Genel

WordPress sitenize ücretsiz ssl sertifikası yükleme

WordPress web sitenizi güvenli hale getirebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de (ve son olarak en kolay yolu olarak) alan adınıza bir SSL sertifikası yüklemektir. Geçmişte SSL'yi kullanmaya başlamanın hem zor hem de masraflı olmasına karşın, son zamanlarda sertifika yetkilileri, bunun ağırlığını kaldırmanın ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu yazıda, SSL sertifikalarının ne olduğunu ve neden sitenizin etki alanına bir tane yüklemeniz gerektiğini tartışarak başlayacağız. Açık kaynak şifre otoritesi olan Let's Encrypt'i kullanarak kendinize nasıl ayarlayabileceğinizle ilgili hızlı bir eğitici bilgilere de bakacağız.

Hemen başlayalım!

SSL Sertifikası Nedir?

Web üzerinden bilgi gönderdiğinizde veya aldığınızda, HTTP protokolünü kullanarak yapılır. Örneğin, bir ziyaretçi sitenize erişirse, web siteniz ile ziyaretçinin web tarayıcısı arasında bir HTTP bağlantısı kurulur ve veriler bu bağlantı üzerinden iletilir.

Varsayılan olarak, HTTP bağlantıları şifrelenmez, bu da bilgisayar korsanlarının protokol üzerinden gönderilen verileri potansiyel olarak engelleyebilecekleri anlamına gelir. Fakat sitenizin etki alanına bir SSL sertifikası eklediğinizde – şimdi HTTPS (HTTP + SSL) olan bağlantı – şifreli hale gelir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir SSL sertifikası, ziyaretçilerin sitenize güvenli bir şekilde erişebilmelerini ve verilerin güvenliği tehlikeye girmeden internete bağlanmasını garantiler.

Üç farklı türde SSL sertifikası vardır:

  • Etki Alanı Doğrulanmış;
  • Kuruluş Onaylı Sertifika;
  • Genişletilmiş Doğrulama Sertifikası.

Şifreleme düzeyleri, her sertifika türü için aynıdır; ancak sertifika yüklendikten sonra kullanıcının sertifika edinmesi için geçmesi gereken inceleme ve doğrulama işlemleri ve tarayıcı adres çubuğunun nasıl göründüğü değişir.

Sitenizin Neden Bir SSL Sertifikası Olmalı?

Daha önce de kısaca değindiğimiz gibi, web sitenize bir SSL sertifikası yüklemek, sitenizin ziyaretçileri için güvenli, şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu özellikle e-ticaret mağazaları veya üyelik siteleri işleten web sitesi sahipleri için yararlıdır.

Bunun dışında, bir SSL sertifikası yüklemeyi düşünmek isteyebileceğiniz birkaç nedeni aşağıda bulabilirsiniz:

  • SEO için iyi. Google zaten, HTTPS protokolünde çalışan sitelerin sıralamadaki algoritmalarında daha yüksek sıralamaya sahip olacağını belirtti.
  • Çevrimiçi işlemler. Müşterilerin kredi kartı bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi tehlikeye atmaktan endişe etmeden sitenize girmelerine izin vermek son derece önemlidir. SSL sertifikası olması, ziyaretçilerin bilgilerinin güvende olduğundan emin olmanızı sağlar.
  • Web formları. Formlar her yerde bulunur ve sitenizde kişisel bilgilerin doldurulmasını gerektiren bir web siteniz varsa, bir web formu aracılığıyla size güvende hissettiklerinden emin olmanız gerekir. Adres çubuğundaki yeşil asma kilit, güven inşa etmenize yardımcı olur.

WordPress Web sitenize Ücretsiz SSL Sertifikası Yükleme

Let's Encrypt , web sitenizi güvenli hale getirmek ve şifrelemek için çok daha kolay bir hale getiren herkes için alan adı onaylı ücretsiz SSL sertifikaları sunuyor. Bu bölümde, WordPress web sitenize ücretsiz bir SSL sertifikası nasıl yükleyebileceğinizi göstereceğiz – üç adımda.

Başlamadan önce, sitemizin URL'lerini güncelleyeceğimiz için web sitenizi eksiksiz bir şekilde yedeklemenizi öneririz.

1. Adım: cPanel Hesabınıza Giriş Yapın ve Ücretsiz SSL Sertifikasını Yükleyin

Birçok saygın barındırma sağlayıcıları, kullanıcılarının cPanel hesaplarından Let's Encrypt'den edinilen ücretsiz SSL sertifikalarını yüklemelerine izin verir. İşte böyle:

Başlamak için, cPanel'de oturum açın ve WordPress Tools'a başlayın. Ardından, Güvenlik sekmesini tıklayın, sertifikayı yüklemek istediğiniz alan adını seçtiğinizden emin olun ve Açık SSL Sertifikası düğmesini Açık olarak değiştirin .

Menü sayfaları ve seçenekleri, işlem aynı kalmasına rağmen kullandığınız barındırma sağlayıcıya bağlı olarak farklı olarak isimlendirilebilir.

Bununla birlikte, WordPress web sitenizin ücretsiz SSL sertifikası yüklemesi sunmayan bir sağlayıcı ile barındırılıyorsa bunun yerine DIY yaklaşımını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, sitenizin .htaccess dosyasını bir metin düzenleyicisinde açmanız ve aşağıdaki kod satırlarını eklemeniz yeterlidir:

  On Yeniden Yazma İşlemcisi
 RewriteCond% {SERVER_PORT} 80
 RewriteRule ^ (. *) $ Https://www.alan-adiniz.com/$1 [R, L] 

2. Adım: WordPress Web sitenizin URL'lerini Güncelleyin

Bu noktada, web siteniz teknik olarak HTTPS protokolünü kullanmaktadır. Bununla birlikte, sitenizin URL'lerini henüz güncellemediğinizden, gelen trafiğiniz aslında güvensiz http: // bağlantılarına giriyor ve güvenli https: // bağlantılarına yönlendiriliyor. Bu nedenle, yaptığımız değişiklikleri web tarayıcılarına bildirmek için arka uçtan sitemizin URL'lerini güncellememiz önemlidir. İşte böyle:

Yeni WordPress Siteleri İçin

Yepyeni WordPress sitenize bir SSL sertifikası yüklüyorsanız, URL'lerini Ayarlar sayfasından güncelleyebilirsiniz. Web sitenizin yönetim panelinde oturum açın ve Ayarlar > Genel bölümüne gidin.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   ADVISOR V1.4.1 DANIŞMANLIK, İŞ, FINANS WORDPRESS ÜCRETSİZ İNDİR

Ardından, WordPress Adresi URL'si ve Site Adresi URL'si seçeneklerine gidin ve her iki metin alanında da http'yi https olarak değiştirin.

Değişiklikleri kaydetmek ve devam etmek için sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Mevcut WordPress Siteleri İçin

Zaten arama motorları tarafından dizine eklenmiş mevcut bir WordPress web sitenize sahipseniz, sitenizin URL'lerini güvenle güncellemek için önerilen yol bir eklenti kullanmaktır.

Gerçekten Basit SSL eklentisiyle çalışmanızı öneririz, çünkü bu seçenek inanılmaz derecede kolay ve uzun süre (ya da bu konuda herhangi bir sorun yok!) Geçmeniz için gereken ayarları içermiyor. Aslında, eklentiyi yükleyip sitenize etkinleştirdikten sonra, sitenizin URL'lerini otomatik olarak algılar ve günceller.

WordPress web sitenizin yönetim panelinde oturum açın ve Eklentiler > Yeni Ekle'ye gidin. Ardından, Eklentiler Ekle ekranından Gerçekten Basit SSL'yi arayın.

Eklentiyi web sitenize yüklemek için Şimdi Yükle düğmesini tıklayın. Ve eklenti kurulum bittikten sonra etkinleştirin. Ekranın üst kısmında SSL etkinleştirme işlemini tamamlamanız yönünde bir uyarı görmelisiniz.

Devam et, SSL'yi etkinleştir! Devam etmek için düğmesini tıklayın. Her şey yolunda giderse, sayfanın üst kısmında görüntülenen şu gibi bir mesaj görmelisiniz:

3. Adım: Web sitenizin ayarlarını Google Analytics'te Güncelleyin

WordPress web sitenize bağlı bir Google Analytics hesabınız varsa, buradaki URL'lerini de güncellemek isteyeceksiniz. İşte böyle:

Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve Yönetici > Mülk Ayarları'na gidin.

Temel Ayarlar bölümünde, Varsayılan URL seçeneğine gidin ve http: //' den https: // olarak değiştirin .

Değişiklikleri kaydetmek ve devam etmek için sayfanın altındaki Kaydet düğmesini tıklayın.

Sonuç

WordPress web sitenize bir SSL sertifikası yüklemek, ziyaretçilerin sitenizle güvenli ve şifrelenmiş bir bağlantı üzerinden etkileşime girmesine izin verir. Ve şimdi Let's Encrypt, herkese ücretsiz, otomatik SSL sertifikaları sunuyor ve web sitenize yüklemenize yardımcı olacak kullanışlı bir rehberiniz var; geçiş yapmak için hiçbir sebep olmamalıydı.

Aşağıda, WordPress web sitenize ücretsiz bir SSL sertifikası yüklemek için izlemeniz gereken ana adımların hızlı özetini bulabilirsiniz:

  1. CPanel barındırma hesabınıza giriş yapın ve ücretsiz Let's Encrypt SSL sertifikasını yükleyin.
  2. Web sitenizin URL'lerini manuel olarak veya Gerçekten Basit SSL eklentisini kullanarak güncelleyin.
  3. Google Analytics hesabınıza gidin ve URL önekini http: //' den https: // olarak değiştirin .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker