GüncelWeb Tasarım

Wordpress ssl https yönlendirme ayarları

Wordpress siteniz var ve www yazan yerde güvenli değil ibaresi yer almakta. Bu sorunu güvenli hale getirmek içinde ssl dediğimiz güvenli sertifikasının kurulumu yapılması gerekmektedir.

Wordpress ssl kurmayı bilmiyorsanız aldığınız hosting sağlayınızla irtiabata geçerek kolay yoldan kurulum yapabilirsiniz.

Blogofis.com üzerinden anlatarak gideceğim. Blogofis.com’u kurduğumda daha ssl ne demek onu bilmiyordum fakat gün geçtikçe ssl sertifikasının daha da önemli olduğunu anladım.

Domain ve hosting sağlayıcım olan isimtescil.net üzerinden uygun bulduğumdan dolayı oradan da ssl almayı karar verdim ve blog olarak yazdığım web sitesine kurulum için satın aldım.

Size tavsiyem ssl sertifikasını alacak iseniz her zaman ucuza kaçmayın çünkü piyasada ne olacağı belli değil.

http://www.isimtescil.net/en-ucuz-ssl.aspx bu adresten hemen ssl sertifikası alabilirsiniz. Hosting sağlayıcım isimtescil olduğundan dolayı kurulumu da kendileri hemen bir destek etiketi oluşturarak çalışmalarına başladılar. Burada sizin yapabileceğiniz birşey yok sadece bu süreçte biraz beklemek olacaktır.
Daha sonra destek talebimiz cevaplandıktan sonra sizin almış olduğunuz ssl sertifikanız kurulum oluyor ve size sabit bir ip numarası veriliyor. Ve aktif olması için 1-4 saat arası süre veriliyor.
Tamam şimdi ssl sertifikanız kurulumu yapıldı bu kadar mı?
Şimdi test aşamasına geçelim.
Ben siteyi açtığımda ilk başta bozulduğunu düşündüm. Çünkü siteyi kontrol amaçlı açtığımda sitenin css dosyaları yok gibiydi. Bunun sebebi ise http dosyasında kalmasıydı. Dosyalarımı https tarafına çevirmem gerekiyor. Bunun için basit birkaç ayarlar var.

HTTPS WORDPRESS YÖNLENDİRMESİ

Wordrpess SSL yönlendirme işlemi için wordpress dizininizde yer alan wp-config.php dosyasını bir editor yardımı ile açarak  <?php  parametresinin hemen altına aşağıdaki kodu ekleyerek ana sayfanız ve tüm alt sayfalarınızın yönlendirme işlemini sağlayabilirsiniz.

2
3
4
5
6
7
8
$_SERVER[“HTTPS”] = “on”;
$server_opts = array(“HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO” => “https”, “HTTP_CF_VISITOR”=>“https”, “HTTP_X_FORWARDED_PROTO”=>“https”, “HTTP_X_FORWARDED_SSL”=>“on”, “HTTP_X_FORWARDED_SSL”=>“1”);
foreach( $server_opts as $option => $value ) {
if ( (isset($_ENV[“HTTPS”]) && ( “on” == $_ENV[“HTTPS”] )) || (isset( $_SERVER[ $option ] ) && ( strpos( $_SERVER[ $option ], $value ) !== false )) ) {
$_SERVER[ “HTTPS” ] = “on”;
break;
}
}

Verdiğim kodu wp-config.php dosyasının içine ekleme yapınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Mavi Balina'dan nasıl korunursunuz?

Ama dikkatli olmalısınız ki eğer web sitenizin içeriğinde “http” ile yer alan bir link bulunuyorsa, yönlendirme işlemini eklenti ile sağlamalısınız.

Bazı durumlarda web sitenizden eklentiden ya da temanızdan kaynaklı “http” içeren linkler olabilir, bu durumda tarayıcınız ssl hatası verecektir.  Çözümü için wordrpess eklentisi ile bu yönlendirmeyi yapabilirsiniz. Bunu için worpdress eklentiler bölümünden Really Simple SSL eklentisini yükleyip aktif ederek, SSL yönlendirmesi sağlayabilirsiniz.

Eklenti kurumunun ardından, wordrpess admin paneli içerisinden Ayarlar > SSL bölümüne erişerek, eklenti ayarlarının Settings bölümününü aşağıra yer alan resimde olduğu gibi güncelleyebilir ve web sitenizi SSL yönlendirmesi ile kullanabilirsiniz.

wordrpess ssl yönlendirmesi nasıl yapılır

Bu şekilde eklentiyi kurup aktif ettiğinizde web siteniz artk https kısmına geçmiş oluyor.

Eğer web sitenizi https ayarlarını yapamadıysanız yorum yaparak çözüm üretebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu