Wordpress

Wordpress’in tarihi, Wordpress’in geçmişi

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi (CMS) olarak bilinen WordPress şu anda milyonlarca web sitesi sahipleri tarafından tüm dünyayı farklı amaçlar için kullanıyor .

Güvenilir ve köklü bir şekilde kendini barındıran bu blog yazısı aracı on yıldan uzun bir süredir çalışıyor. Diğer popüler yazılım uygulamaları gibi, WordPress de ilk yıllarını ve gelişimini şekillendiren ilginç hikayelerden payına sahiptir.

WordPress başlangıcından günümüze kadar, WordPress'in nasıl başladığını, ne olduğunu ve insanların WordPress için ilerideki tahminlerini görmek için kısa bir yolculuk yapalım.

Bu WordPress'in geçmişi.

b2 / cafelog ve Resmi WordPress Lansmanı (2001 – 2003)

WordPress'den önce, erken çevrimiçi yazarların akınına uğradığı başka bir blog yazısı aracı vardı. Bu blog aracı, Fransız bir programcı Michel Valdrighi tarafından geliştirildi ve b2 / cafelog olarak anıldı. b2 / cafelog, WordPress'in öncüsü olarak kabul edilmektedir.

2001'de b2 / cafelog başlatıldı bir tantana kullanıcılarına. Bununla birlikte, Valdrighi'nin b2 / cafelog'un yazılımını sürdürmeye son vermesinden çok önce değildi. Serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra, 2002 sonlarında tamamen çalışmayı bıraktı.

2003'te üniversite birinci sınıf öğrencisi Matt Mullenweg , b2 / cafelog'un operasyonları durdurma hakkında bir şeyler yapmaya karar verdi. Yazıcının bir kullanıcısıydı ve Valdrighi'nin aracın kullanımından vazgeçmesinin, b2'nin gelecekteki kullanımının sınırlı olduğunu düşündüğü için hayal kırıklığına uğradı. Mullenweg, Mike Little ile birlikte, b2 blog yazıcısının tamamen yeni bir sürümünü oluşturmaya karar verdi.

Mullenweg ve Little 2003 Mayıs ayında WordPress sürüm 0.7'yi ilk kez piyasaya sürdü. Bu ilk teklifte bir gösterge paneli yoktu, ancak yayınlar için üç yayınevine izin verildi: "Yayınla", "Taslak" ve "Özel".

Kısa süre sonra Alex King ve Dougal Campbell ve hatta b2'nin orijinal geliştiricisi Valdrighi'nin de bulunduğu diğer geliştiriciler WordPress partisine katıldı. Ve bununla birlikte, WordPress'in tarihi resmen başlıyor.

Eklentilerin ve Temaların Tanıtımı (2004 – 2005)

WordPress, Ocak 2004'te Davis kod adı altında 1.0 sürümüne güncellendi . WordPress'in ilk tam sürümü adı Miles Dewey Davis III'den alınır . WordPress, sürüm 1.0'dan başlayarak tanınmış caz müzisyenlerinin ardından yeni güncelleme sürümlerini adlandırmaya başladığından, tarih boyunca bir model fark edeceksiniz. WordPress 1.0, arama motorlarına uygun kalıcı bağlantılar ve birden fazla kategori gibi özellikleri ortaya çıkarmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   WEDDING REVAL V1.2 - Evlilik wordpress teması full indir

Aynı yıl Mayıs ayında WordPress, eklentilere kullanıcıları tanıtmak için 1.2 sürümüne (Mingus) güncellendi. Bu güncellemedeki diğer özellikler küçük resim oluşturma, şifreli parolalar, önizleme sonrası, alt kategoriler ve özel alanlardı.

Şubat 2005'te WordPress 1.5 sürümüne (Strayhorn) güncellendiğinde, farklı temalar arasında geçiş yapma olanağı eklendi. Bu, aynı zamanda gösterge tablosu ilk kez piyasaya sürüldüğünde ve sayfa oluşturma için ayrı bir ayrım ve işlevsellik içeriyordu. Daha önce içerik yaratmanın tek yolu mesajlar kullanıyordu. 2005 aynı zamanda WordPress'in ilk kez 900.000'den fazla indirmeye ulaştığı yıl oldu.

Aynı yılın Mart sonu ve Nisan ayının başlarında WordPress.org'da gizleme yöntemiyle en az 168.000 gizli makale bulundu. Gizleme, arama motoru tarayıcılarına / örümceklerine sunulan içeriğin, kullanıcıların tarayıcılarda gördüklerinden farklı olduğu bir durumu ifade eden bilinen bir siyah şapka SEO tekniğidir.

Bu makaleler Automattic'in reklam geliriyle doğrudan bağlantılıydı. Mullenweg durumu kendi web sitesinde duruma bir cevap yazdı ve durum için hata kabul etti ve af diledi. Daha sonra tüm gizli makaleleri kaldırdı. WordPress tarihinde kesinlikle kayalık bir bölümdü.

Ekim 2005'te, güvenilir spam yorum ve geri izleme moderatörü Akismet , WordPress'in hayranları için serbest bırakıldı. Bundan bir ay sonra Ağustos 2005'te beta testcilere açılan WordPress.com projesi sonunda halka tanıtıldı.

2005'in son WordPress güncellemesi (sürüm 2.0 – Duke) için kullanıcı profilleri tanıtıldı.

Yeni Arayüz, Geliştirilmiş Güvenlik, Pencere Öğeleri ve Daha Fazlası (2007 – 2008)

Oluşturma yıllarına kıyasla, 2006 yılı WordPress için oldukça sorunsuz geçti. Aslında, ertesi yıla kadar tek bir güncelleme yayımlanmadı. Bu, finansman ortakları ve yatırımcıların şirkete ve kurucusu Matt Mullenweg'e geçmeye başladığı yıl oldu, çok daha ciddiydi.

2007'de, yeni bir kullanıcı arayüzü, düzeltilmiş güvenlik, gelişmiş bir düzenleme aracı ve geliştirilmiş içerik yönetimi seçenekleri getiren 2.1 sürümü (Ella) çıktı. Aynı yıl sürüm 2.2'ye (Getz) güncelleme yapılırken, hız optimizasyonunun yanı sıra widget'lar ve atom yayını geliştirildi. Otomatik kaydetme geliştirildiğinde de budur.

2008 başında, WordPress'e gelen daha fazla fon sayesinde Brecker (sürüm 2.5) ön panelin ve bununla ilgili diğer işlevlerin büyük bir yenilenmesine neden oldu. Eklentileri tek bir tıklama ile güncelleme özelliği de ilk kez tanıtıldı. Diğer yeni özellikler arasında yerleşik bir galeri ve geliştirilmiş bir görsel editör yer alıyordu.

Aynı yılın ilerleyen güncellenmesinde Yönetici Paneli geliştirildi (sürüm 2.7 – Coltrane). Her yeni WordPress sürümünde yıl boyunca ek işlevler ve araçlar eklendi ve bu platformu gittikçe daha güçlü bir CMS yaptı.

Daha Sonra Bir On Yıl (sa) – (2009 – 2010)

WordPress, 2009'da, yazılımın en yeni sürümüne eklenen özelliklerle büyük bir adım attı. Bunların arasında otomatik temalar ve yerleşik eklenti kurulumları gibi otomatik güncellemeler yer alıyordu. Yorum gönderen / yanıt sistemi de bu süre zarfında geliştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Wordpress hakında birazcık bilgilendirelim

Aralık 2009'da, 2.9 sürümü (Carmen) güncellemesinde silinen postları "geri alma" özelliği WordPress CMS'ye eklendi. Bu güncelleme ayrıca yerleşik bir grafik ve resim düzenleyici, videoları gömmek için daha kolay bir mekanizma ve daha iyi platform SEO desteği gibi özellikleri içeriyordu.

Matt Mullenweg, WordPress için gösterdiği çabalar nedeniyle 2007 yılından beri birçok ödül almıştı. 2009'da Üniversite Felsefe Topluluğunun fahri olarak seçildi. Bu, aynı zamanda WordPress için En İyi En İyi Açık Kaynak CMS Ödülünü aldığı yıl.

İlk yazılım sürümünden on yıl sonra, WordPress artık sadece iki yaratıcıdan sonra yaklaşık iki yüz çalışanı vardı. Yazılımın açık kaynak özelliği sayesinde, dünyadaki tüm geliştiricilere binlerce katkıda bulunmuşlardı.

2010 WordPress güncellemeleri sırasında, varsayılan bir ünlü mavi WordPress başlığının yerini alan bir özel başlık da eklendi.

İyileştirmelere Odaklanma (2011-2014)

WordPress güncellemeleri ertesi yıl boyunca tamamen yeni özelliklerden daha fazla yazılım geliştirmeye odaklandı. 2011'in ilk güncellemesi, WordPress'in daha hızlı ve daha hafif hale getirilmesine odaklandı. 2011'in sonlarında WordPress CMS daha yeni başlayanlara ve tablet bilgisayar dostu olmak için geliştirildi.

2012'de en yeni WordPress güncellemesi yerleşik temanın özelleştirilmesini iyileştirmeye odaklandı. Bu, aynı zamanda, bir WordPress / Twitter entegrasyonunun ilk geliştiği zamandı. Ve 2012'de Mullenweg 2012 Forbes'un 30'uncu Altında 30 Medya listesinde yerini aldı.

2013'te, yeni güncellemeler, bakım ve güvenlik güncellemelerinin arka planda otomatik olarak uygulanması olarak geliştirildi. 2014'te WordPress güncellemeleri, medya yönetimini geliştirmeye, yazma arabirimini, gömülmeleri ve PHP 5.5 ve MySQL 5.6 ile uyumluluğa odaklanmaya odaklandı.

Bu zaman aralığında e-ticaret siteleri çevrimiçi olarak çoğalmaya başladı. WordPress için bir e-ticaret eklentisi olan WooCommerce 2011 yılında piyasaya sürüldü. 2014 yılına kadar WooCommerce 381.187 web sitesine (veya şu anda çevrimiçi olan tüm e-ticaret sitelerinin yaklaşık% 17.77'sine) güç kattı.

WordPress Olarak Biliyoruz (2015 – Bugün)

2015 yılının başında, WordPress'den içerik paylaşmanın kolay bir yolu tanıtıldı: " Bu Basın " özelliği. Basın Bu, bir sayfaya göz atarken kullanılan tarayıcı yer imi yöneticisidir. Kullanıcı, halihazırda görüntülediği sayfanın içeriğine dayanarak, WordPress bloguna kolayca bir bağlantı veya yorum gönderme imkanı verir.

2015'te İnternet'e erişmek için mobil cihazların kullanımı hızla artıyordu. Bu yıla kadar, Amerikalıların neredeyse üçte ikisi akıllı telefon sahipleri idi . Kolaylıkları ve çoğu insanın evini terk etmemesi nedeniyle, akıllı telefonlar, internete erişmek için birincil cihaz haline geldi – masaüstü bilgisayarlardan bile daha fazla. Ağustos 2015'te en yeni WordPress güncellemesi, mobil deneyiminin iyileştirilmesine odaklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   All in One SEO Güncellendi! – WordPress seo eklentisi

2016 yılına kadar, yeni WordPress sürümleri ile birkaç güvenlik ve bakım odaklı güncelleme yayımlandı. Haziran 2017 güncellemesinde (sürüm 4.8 – Evans), yeni nesil editör geliştirildi.

Bugün, WordPress, bir içerik yönetim sistemi (CMS) çalıştıran web sitelerinin% 59.7'sini veya internetteki tüm web sitelerinin% 28.8'ine denk geldi.

WordPress'in Geleceği (REST API ve Kalpso)

Bu yazı geldiğinde WordPress'in Kasım 2017'de bir güncelleme yayınlaması bekleniyor. WordPress topluluğu, WordPress'in geçmişi için gelecekteki bir girdi olan bu güncelleştirmede ek özelliklerin ve geliştirmelerin içerileceği konusunda henüz bir ayrıcalık değildir.

REST API'sı Aralık 2016'da bir güncelleme olan WordPress sürüm 4.7'ye dahil edildi . Bu yıl (2017), kullanımı yaygınlaştı. REST API'sinin başında gelen geliştirici olan Ryan McCue , WordPress'in 2020'ye geçiş sürecinde daha büyük bir rol oynayacağını öngörüyor. Bunun, REST kullanımının doruğa çıkacağı ve WordPress'de tam olarak olgunlaşacağı zaman olduğunu iddia ediyor.

İlgili bir raporda, toplum önümüzdeki birkaç yıl içinde WordPress'in internetteki tüm web sitesinin% 35'ini güçlendireceğini öngörüyor. WordPress'i kullanan dünyanın en iyi 100 yeni web sitesinin% 80'i REST API'sı ile güçlendirilecek.

Calypso'nun piyasaya sürülmesiyle gelecekte yalnızca geliştiriciler için değil, aynı zamanda web sitesi sahipleri için de sabırsızlanacak çok şey var. Calypso , WordPress.com'un yeni arayüzü ve Jetpack özellikli kendinden barındırılan WordPress web siteleri. Calypso, WordPress içeriğini yönetmek, temaları değiştirmek, istatistikleri görüntülemek ve izlemek, sık kullanılan web sitesini / blogları okumak ve güncelleme yapmak için daha iyi bir mekanizma sunmaktadır.

Bu özellik, geleneksel ve biraz kafa karıştırıcı WordPress Yönetici arayüzünün aksine Javascript ve REST API'yı kullanır. Kendinden barındırılan WordPress web sitelerinde Jetpack etkinleştirildiyse, Calypso'nun dahil edilmesi bir sihir gibi çalışacaktır.

Daha hızlı ve geliştirilmiş bir arayüz ile bu özellik, WordPress'in gelecekteki gelişiminde büyük bir rol oynamak üzere planlanıyor.

Elbette, şu anda çoğu geliştirici Gutenberg'in geliştirilmesiyle daha fazla ilgilidir. WordPress çekirdek geliştiricileri, bir sonraki önemli WordPress güncelleştirmesiyle yerleşik bir özellik olarak onu piyasaya sürmeyi planlıyor olsa da, şu anda isteğe bağlı bir eklentidir . İnsanlar bu konuda çok karışık duygular yaşıyor ve güncellemeyi çevreleyen haberler bu yazı geldiğinde gelişiyor.

WordPress'in Tarihi

Yıllık WordPress yazılımındaki gelişmeler, bir zamanlar mütevazi blog platformunun gelecek yıllar boyunca yeni bir kitleye yayılmaya ve gelişmeye devam edeceği anlamına geliyor. WordPress sadece 14 yaşındayken, bir gençle yakından ilişkili anlayışın başında değil, bilge bir büyükbaba bilgeliğine sahip olmak için yeterli değişiklik yaptı.

Doğrusunu söylemek gerekirse, WordPress hâlâ uzun yıllar var ve onun önündeki değişiklikler ve şu anda olduğu gibi bildiğimiz şey gerçekten sadece bir başlangıç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu