Wordpress

Yeni başlayanlara WordPress Google Analytic kullanma klavuzu

Sitenizin trafik verilerini ölçmek istiyorsanız, Google Analytics'ten daha iyi bir araç bulmak için zorlanacaksınız. Ziyaretçileriniz ve sitenizle nasıl etkileşim kurdukları hakkında size her türlü bilgiyi verir.

Bu yazıda, neden WordPress web sitenizde Google Analytics'i kullanmanız ve size nasıl başlayabileceğinizi göstereceğinize bir göz atacağız. Umarım, bu yayını okumayı bitirdikten sonra, Google Analytics'in web sitenize yüklenmesi ve hangi metriklerin izlenmesi gerektiğine ilişkin bir fikriniz olacaktır.

Başlayalım!

Neden Google Analytics Kullanmalısınız?

Bir web sitesi sahibi olarak muhtemelen, kitlenizin web sitenizi nasıl bulduğunu merak edip bunun üzerine düştükten sonra ne yapacaklarını ve onlardan en fazla değeri almalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi merak edip ettirmek için büyük bir zaman harcadınız.

Google Analytics, sitenizin performansını ve etkililiğini anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış güçlü bir analiz aracıdır. Size potansiyel olarak çevrimiçi pazarlama çabalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza ve dönüşüm oranlarında artış yapmanıza yardımcı olabilecek bilgileri verir. Hâlâ ikna olmadıysanız, Google Analytics'i kullanmaya başlamak için birkaç daha cazip nedeniniz aşağıda belirtilmiştir:

  • Bilgilendirilmiş kararlar verin. Google Analytics ile, sitenizin tasarımını ve içeriğini optimize etmek için kullanabileceğiniz her tür trafik ve kullanıcı davranış verileri izleyebilirsiniz.
  • Özelleştirilebilir raporlar oluşturun. Google Analytics, kutudan çıkar çıkmaz beş farklı rapor türü ile birlikte gelir. Buna ek olarak, sürükleyip bırakma arayüzünü kullanarak kendi özel raporlarınızı oluşturabilirsiniz.
  • Gerçek zamanlı veri. Google Analytics'in gerçek zamanlı raporları, ziyaretçilerin web sitenizle gerçek zamanlı olarak etkileşim içinde olduğunu görmenizi sağlar. İstediğiniz zaman sitenizde kaç tane etkinliğin bulunduğunu görmek güzel değil mi?

Artık Google Analytics'in ne olduğunu ve bu web hizmetini kullanmanın neden iyi bir fikir olduğunu anladığınıza göre, bunu WordPress web sitenize nasıl yükleyebileceğinize bir göz atalım.

WordPress Web sitenize Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics'le birlikte sunulan olanaklar çok zor olabiliyor olsa da, bununla başlamak şeyden başka bir şey değildir. Bu bölümde, WordPress web sitenize Google Analytics'i nasıl yükleyebileceğinizi ve trafik ölçümlerini izlemeye nasıl başlayacağınızı göstereceğiz.

1. Adım: Bir Google Analytics Hesabı Oluşturun

Başlamanız gereken ilk şey bir Google Analytics hesabıdır. Diğer Google hizmetleri (Gmail veya YouTube gibi) için kullandığınız bir Google hesabınız varsa, bunu kullanarak Google Analytics ile bir hesap oluşturabilirsiniz. Ve bunu yapmazsanız, bu öğreticiye geçmeden önce bir tane oluşturmanız gerekecek.

Başlamak için Google Analytics ana sayfasına gidin ve Oturum Aç > Analytics'i tıklayın .

Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki ekranda Kaydol düğmesine basarak Google Analytics'e kaydolabilirsiniz.

Sonra, yeni hesabınız için bazı ayrıntıları doldurmanız istenir. Gerekli girdi alanlarını birer birer adım adım atalım. Öncelikle, takip etmek için bir özelliği (bir web sitesi veya bir mobil uygulama) seçmeniz ve ayarlamanız gerekir. Google Analytics'i WordPress web sitemize yüklemeye çalışıyoruz, Web Sitesiyle birlikte gidiyoruz.

İşlemi tamamladığınızda, Hesabınızı ayarlama bölümünün altındaki formu doldurun ve devam etmek için sayfanın altındaki İzleme Kimliğini Al butonuna basın.

Ekranda, Google Analytics Hizmet Şartları Sözleşmesini kabul etmenizi isteyen bir açılır pencere görürsünüz. Devam etmek için Kabul Ediyorum düğmesine tıklayın.

Bu aşamada, Google Analytics hesabınız oluşturulmuştur. Yapmanız gereken tek şey, WordPress web sitenize bağlamak ve böylece trafik ölçümlerini izlemeye başlamak. Bunu yapmak için İzleme Kimliği ve Web İzleme kodunuz gerekecek.

Aşağıdaki ekrandan, İzleme Kimliğinizi ve JavaScript kodunuzu Web Sitesi İzleme bölümünün altından tutun ve bir metin dosyasına yapıştırın.

2. Adım: Analytics Kodunu Sitenize Ekle

Google Analytics'e kaydolduğunuza ve izleme kimliğinize ve kodunuzun hazır bulunduğuna göre, şimdi web sitenize eklemenizin zamanı geldi.

Teorik olarak, izleme kodunu web sitenizdeki izlemek istediğiniz her bir sayfaya eklemeniz gerekir. Bununla birlikte iyi haber, WordPress ile kodunuzu sitenizin başlığına ekleyebilmeniz ve sayfanızın tamamına otomatik olarak uygulamanız.

Bunu yapmanın iki yolu vardır – bir eklenti kullanarak ve manuel olarak yaparak.

WordPress web sitesinde oturum açın ve Eklentiler > Yeni Ekle'ye gidin. WordPress için Google Analytics for MonsterInsights eklentisini arayın . Bunu bulduktan sonra, WordPress web sitenize yükleyip etkinleştirin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:   Wordpress sitesini mobil uygulamaya dönüştürme-Wordpress mobil eklentiler

Şimdi, yan çubuk menüsünden Insights > Ayarlar'a gidin ve Google hesabınızla kimlik doğrulama düğmesini tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, ekranda bir açılır pencere sihirbazının göründüğünü göreceksiniz. Bu, Google Analytics hesabınızı doğrulamak için üç adımda ilerleyecek. İleri'yi tıklayın.

Aşağıdaki ekranda, Google Code'unuzu girmeniz istenecektir. Kodunuzu kapmak için Tıklayıp Google Code Al düğmesine tıklayın ve ardından metin alanına yapıştırın. Not: Bu kod, izleme kimliği / izleme kodunuzdan farklıdır. Devam etmek için İleri'yi tıklayın.

Son adımda, bu öğreticinin 1. Adımında oluşturduğunuz mülk seçmeniz istenir. İzleme kimliği, metin dosyanıza kaydettiğiniz kimliği ile eşleşmelidir. Analitik profili seçin ve devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.

Ekranın altındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Bu kadar! Google Analytics artık WordPress web sitenize yüklendi.

Manuel Olarak Yapmak

Sitenizin başlığına bir parça kod eklemeniz kadar basit bir şey için bir eklenti kurmayacaksanız, elle bunu yapabilirsiniz. İşte böyle:

WordPress web sitesinde oturum açın ve sitenizin gösterge tablosundan Görünüm > Editör'e gidin. Sayfanın sağında Şablonlar bölümünde listelenen bir sürü dosyanın farkına varacaksınız. Temanızın Tema Başlığı (header.php) dosyasını bulun ve editör penceresinde açın.

Son olarak, < / head> etiketini bulun ve Google Analytics izleme kodunuzu tam üstünde yapıştırın. Bunun gibi bir şeye benzemeli:

Değişiklikleri kaydetmek için Dosyayı Güncelle düğmesini tıklayın.

3. Adım: Toplanan Verileri Analiz Edin

WordPress web siteniz Google Analytics hesabınıza bağlı olduğundan, trafik verilerini görüntülemek için Google Analytics gösterge tablosuna geçebilirsiniz. Alternatif olarak, Google Analytics'i kurmak için eklentiyi kullandıysanız, sitenizin yönetici panelinden Insights > Dashboard'a geçebilirsiniz.

Verilerin toplanması için Google Analytics'in minimum 24 saati (sitenize kodu eklediğiniz zamandan itibaren) gerek duyduğunu bilmek önemlidir. Analitik raporları görüntülemek için bir kaç gün içinde tekrar kontrol etmenizi öneririz. Konuşan da …

Hangi Google Analytics ölçümlerine dikkat etmeniz gerekiyor? Analiz etmeniz gereken ölçümler çoğunlukla web sitenizin niteliğine ve dönüşüm hedeflerinize bağlı olsa da, tahta genelinde hemen hemen aynı kalacak bazı temel ölçütler vardır.

Örneğin, Oturumlar metriği, belirli bir süre boyunca kaç etkileşimin gerçekleştiğini anlatır. Ayrıca, sitenize inişinden hemen sonra kaç ziyaretçi tarafından geri döndüğünü öğrenmek istiyorsanız, sitenizin Hemen Çıkma Oranını izlemek isteyeceksiniz. Bunlara ek olarak, Ortalama Oturum Süresi , Nüfus Bilgisi , Sayfa görüntüleme sayısı gibi sitenizin kitlelerine ilişkin metrikleri de ölçmek isteyebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin web sitenizi nasıl buldıklarına dair bir fikir edinmek için Gerçek Zamanlı raporlara da gidebilirsiniz ( Trafik Kaynakları ) ve dönüşüm hedeflerini ayarlayın.

Sonuç

Sitenizin trafik verileriyle ilgili bazı bilgiler edinmek ve kitlenizin web sayfalarınızla nasıl etkileşim kurduğunu öğrenmek istiyorsanız, Google Analytics'in olması gerekir. WordPress web sitenize yüklemenizi ve farklı metriklerle denemenizi, dönüşüm hedeflerini ayarlamanızı ve kitleniz için web sitenizi iyileştirmek için neler yapabileceğiniz hakkında bazı paha biçilemez bilgi edinmenizi öneririz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker